19 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu dobry czas na kupno mieszkania

Czy to dobry czas na kupno mieszkania?

Kupno mieszkania to poważny krok życiowy. Dlatego też, tak ważne jest kiedy i w jakich warunkach rynkowych je kupujemy, bo przecież spłacać je będziemy, niemal przez większość naszego życia. A znaczna część naszych comiesięcznych wydatków, będzie stanowiła rata kredytowa.

Jest wiele czynników, które warunkują sytuację na rynku nieruchomości. Niemniej jednak, jak wskazuje Barbara Kunicka, kierownik Działu Sprzedaży Unidevelopment S.A. – Sygnały o wzroście gospodarczym i dobrej sytuacji na rynku również stanowią podświadomą zachętę do rozważenia zakupu nieruchomości.

Obecna sytuacja rynkowa

Ceny mieszkań, zarówno tych z rynku pierwotnego, jak i wtórnego utrzymują się na stabilnym poziomie. Sprzyjające nabywaniu mieszkań są również- niskie oprocentowanie i większa dostępność kredytów. Ponadto, według danych statystycznych- zarabiamy coraz więcej, a stopy procentowe kredytów są nadal niskie. Od września obowiązywać będzie MdM w „ulepszonej wersji”, co dodatkowo ułatwi wielu rodzinom zaciąganie kredytów.

Polecamy: Czy nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej?

Brak własnego mieszkania to palący problem społeczny. Choć statystyki są coraz bardziej optymistyczne, nie ma to przełożenia na życie zwykłych ludzi, których, jak nie było stać na kupno mieszkania, tak nadal nie stać. Młodzi, z różnych względów, nie mogą pozwolić sobie na zakup własnych „czterech kątów”.

Według danych portalu Relist.pl, w większości miast wojewódzkich w Polsce, ceny utrzymują się na prawie niezmienionym poziomie. Niemniej jednak osiągają dużo wyższy poziom niż kilka lat wstecz.

Kiedy kupować?

Kupujemy, kiedy nas na to stać tzn. kiedy ogół czynników, a więc m.in. sytuacja finansowa, ceny mieszkań, sprzyjają zaciąganiu kredytów. Posiadanie stabilnej pracy, oszczędności, perspektywa założenia rodziny lub jej powiększenia, to m.in. te czynniki determinują nas do poszukiwania własnego M.  

Jakie mieszkania najczęściej wybierają Polacy? Przeczytaj nasz artykuł.

Z drugiej strony, sprzyjają nam niskie stopy procentowe, utrzymujące się na stałym poziomie ceny nieruchomości i promocje deweloperów. Te czynniki, w sposób istotny mogą przyspieszyć lub oddalić chęć kupna mieszkania. Warto zatem przeanalizować, jak kształtują się obecnie ceny mieszkań i na jakie rabaty ze strony deweloperów możemy liczyć. Nie trzeba kryć, że dużo zależy od naszych zdolności negocjacyjnych.

Głównym wyznacznikiem możliwości zakupu mieszkania jest zdolność kredytowa klienta. Dlatego rynek kredytowy, a w szczególności program MDM oraz wysokość wymaganego obecnie wkładu własnego, który zgodnie z rekomendacją S w kolejnych latach zostanie podniesiony do 20%, sprzyjają w tym momencie kupowaniu mieszkań – Barbara Kunicka, kierownik Działu Sprzedaży Unidevelopment S.A.

Ekonomiczna śmierć metropolii – co sprawia, że duże miasta upadają?

MdM w wersji prorodzinnej

MdM sprzyja kupowaniu mieszkań przez określone grupy kredytobiorców. W zeszłym roku, jak wynika z danych BGK, najwięcej kredytów z dofinansowaniem otrzymali single. Zapisy ustawy w znaczny sposób ograniczyły dostęp do programu, innych grup (np. rodzin wielodzietnych). Nowelizacja ustawy, która będzie obowiązywała od września, zawiera wiele zmian. Rodziny wielodzietne otrzymają wyższe dofinansowanie, będą mogły zamienić posiadane mieszkanie na większe, przy czym, nie będą musiały spełniać kryterium wiekowego, które w przypadku pozostałych beneficjentów, nadal wynosić będzie 35 lat.

BGK wspiera rozwój budownictwa czynszowego – dowiedz się więcej

Działanie MdM jest jednak stopniowo usprawniane i rozszerzane, co jest na pewno dobrą wiadomością dla klientów. Uchwalona niedawno nowelizacja ustawy o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi jest na pewno krokiem we właściwym kierunku – Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnord S.A.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, w sposób umiarkowany sprzyjają zaciąganiu kredytów. W wielu przypadkach, ostateczna cena, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy od indywidualnych negocjacji. Odnosi się to i do rynku pierwotnego, i do rynku wtórnego. Niezmiennie, najważniejsze pozostają indywidualne predyspozycje do zaciągnięcia kredytu, a więc wysokość zarobków, które determinują i kształtują wszystkie decyzje finansowe.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz