30 października 2024
zdjęcie do artykułu dom pasywny czy autonomiczny

Dom pasywny czy autonomiczny – które rozwiązanie wybrać?

Konieczność ochrony środowiska naturalnego i rosnące ceny paliw wymuszają stosowanie technologii energooszczędnych w każdej dziedzinie życia, także w budownictwie. Wachlarz rozwiązań stosowanych w architekturze współczesnych domów jest naprawdę szeroki. Tworzą go między innymi budynki pasywne, zeroenergetyczne, plus-energetyczne, a także autonomiczne, które w założeniu mają zapewnić całkowitą samowystarczalność mieszkańców.

Dom pasywny – czyli jaki?

Budynek pasywny charakteryzuje się tym, że jego zapotrzebowanie na energię do ogrzania wynosi poniżej 15 kWh/mkw. rocznie. Taki dom należy dobrze uszczelnić i zaizolować a zyski z promieniowania słonecznego powinny być jak największe. Dlatego też buduje się je w oparciu o współczynnik kształtu budynku A/V, będący stosunkiem przegród zewnętrznych do kubatury. Im mniejsza jest jego wartość, tym niższe zużycie energii, dlatego najbardziej pożądane kształty domów pasywnych to walec, sześcian i  kopuła. Co do zasady pomieszczenia dzienne należy ulokować po stronie południowej bogatej w przeszklenia. Z kolei północna część budynku powinna być ich praktycznie pozbawiona – po tej stronie lokujemy kuchnie, łazienki i pomieszczenia techniczne. Bryła budynku musi być jak najbardziej zwarta, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła, dlatego też garaż nie powinien się w niej zawierać – najlepiej urządzić go w odrębnej przybudówce. Konieczna będzie również termoizolacja okien i zaopatrzenie się w rolety zewnętrzne i wewnętrzne, które będą chronić przed ubytkami cieplnymi.

Sprawdź nasze sposoby na oszczędzanie wody w domu.

Dom autonomiczny – czy samowystarczalność jest możliwa?

Budownictwo autonomiczne dąży do całkowitego uniezależnienia mieszkańców od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej, wody i odprowadzania ścieków. O ile usamodzielnienie się pod kątem energetycznym jest już praktykowane w budownictwie, o tyle pozostałe aspekty mogą nastręczać mniejszych lub większych problemów. Zasoby wody pitnej można pozyskać budując studnię, ale wywiercenie jej nie zawsze jest możliwe, dlatego zaleca się wykorzystywanie deszczówki. Aby zrealizować ideę domu autonomicznego, należy też zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków i zaopatrzyć się w toaletę ekologiczną, która umożliwia recykling odchodów. Pozyskiwanie energii odbywa się poprzez ogniwa fotowoltaiczne i pracę turbin wiatrowych, które pozwalają również ogrzać wodę użytkową. Nowoczesne domy autonomiczne do ogrzewania wykorzystują również odzysk ciepła z silnika spalinowego lub turbiny gazowej. Ważnym elementem koncepcji jest samodzielne pozyskiwanie żywności, co oznacza uprawianie przydomowego ogrodu, przy wykorzystaniu metod efektywnego rolnictwa. Oznacza to produkcję pokarmu roślinnego, bowiem hodowla zwierząt jest energetycznie nieopłacalna.

Eko Inwestycje – chwilowy trend, czy przyszłość budownictwa?

Największą zaletą budownictwa ekologicznego jest mniejsze obciążenie środowiska naturalnego i jest to korzyść, która będzie procentować przez długie lata. Jednak zarówno domy pasywne, jak i autonomiczne wymagają nakładów, szczególnie na początku. Szacuje się, że w tym pierwszym przypadku koszty zrealizowania projektu są wyższe o ok. 10-40% w porównaniu z wybudowaniem domu tradycyjnego, co wiąże się z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów najlepszej jakości, nierzadko sprowadzanych z zagranicy. Jednak oszczędności w energii elektrycznej w domu pasywnym są nieporównywalne – mogą wynosić nawet 80-90%. W przypadku budownictwa autonomicznego kluczowa jest przede wszystkim niezależność w czasie rozległej awarii sieci elektroenergetycznej albo wodociągowej. Rozwiązanie to nie należy do najtańszych, ponieważ taki dom musi powstać na podstawie indywidualnej analizy i szacuje się, że może być droższy od tradycyjnego o ok. 25%.

Co się bardziej opłaca?

Sprawdź oferty nowych, również energooszczędnych domów na Gethome.pl!

Oceń ten artykuł!

One thought on “Dom pasywny czy autonomiczny – które rozwiązanie wybrać?

Dodaj komentarz