Coraz wyższa świadomość dotycząca możliwości wykorzystywania ekologicznych i energetycznych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym powoduje, że dużą popularnością cieszą się ostatnio projekty domów, zużywające nie więcej niż 40 kwh/mkw w ciągu roku. Okazuje się, że dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, umiejętnie dobrane rozwiązania są nie tylko przyjazne środowisku, ale pozwalają także na wymierne obniżenie kosztów eksploatacji.
Nowe domy na sprzedaż w Warszawie – znajdź ofertę dla siebie na RynekPierwotny.pl
Nadmuch przez kratki
Jednym ze sposobów na obniżenie zużycia energii w naszym domu jest ogrzewanie nadmuchowe, w którym nadmuch powietrza odbywa się poprzez kratki nawiewne umieszczone w suficie, podłodze lub przy ścianach. Elementem nagrzewanym jest bezpośrednio powietrze i to ono roznosi ciepło po całym domu. Dzięki temu uznawane jest ono za najbardziej efektywne rozwiązanie ogrzewania. Według producentów oszczędność eksploatacyjna ogrzewania nadmuchowego wynosi ok. 30% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań grzewczych.
Jak zaaranżować kominek w salonie? Sprawdź nasze pomysły.
Na gaz, prąd lub olej
Większość pieców przystosowanych do ogrzewania nadmuchowego jest zasilana gazem. Jednak na rynku znajdziemy też konstrukcje zasilane prądem lub olejem. Zużyte powietrze jest zasysane do przewodu powrotnego, mieszane ze świeżym powietrzem z zewnątrz i filtrowane. Następnie trafia ono z powrotem do pieca. Dzięki połączeniu kilku funkcji, system ogrzewania powietrznego jednocześnie ogrzewa, wentyluje, filtruje, nawilża i schładza powietrze. Dlatego polecane jest wszystkim tym, którzy cierpią na wszelkiego rodzaju alergie.
Domy w technologii 3D – przyszłość budownictwa mieszkaniowego
Za pomocą sterownika
Niewielki sterownik, który przeważnie umieszcza się w centralnej części budynku, kontroluje pracę pieca grzewczego i pozwala na ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu indywidualnie. Osobno możemy również zaprogramować poziom wilgotności powietrza. W większości modeli montowane są także specjalne nawilżacze powietrza.
Biokominek w mieszkaniu – zalety i wady takiego rozwiązania
Zarządzane przez Internet
Ponadto wiele modeli sterowników możemy regulować za pomocą aplikacji zdalnie przez Internet. Specjalne przygotowane oprogramowanie pozwala na zarządzanie naszym ogrzewaniem w komputerze, na tablecie lub telefonie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia kontrolę ogrzewania nadmuchowego z dowolnego miejsca z dostępem do sieci.
Rośnie popularność domów energooszczędnych – czy warto w nie zainwestować?
Niewidoczne dla oczu
Aby móc jednak zainstalować w swoim domu takie ogrzewanie musimy dysponować powierzchnią powyżej 100 metrów kwadratowych. To jedyny warunek tego rodzaju ogrzewania. Decydując się na ogrzewanie nadmuchowe, warto o nim pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy, bowiem dla każdego domu przygotowywany jest indywidualny projekt instalacji, który z reguły powstaje po konsultacji z architektem. Dzięki temu w pełni możemy wykorzystać konstrukcję naszego domu i sprawić, by kratki wentylacyjne zostały tak zaprojektowane, by nie rzucać się w oczy.
Dom pasywny – energooszczędny ideał?
Wady ogrzewania nadmuchowego
Jak każde z rozwiązań, również ogrzewanie nadmuchowe nie jest wolne od wad. Jedną z nich jest głośna praca całej instalacji, zwłaszcza jeśli postawimy na tańsze rozwiązania. Również czas wychładzania takich pomieszczeń, kiedy wyłączymy ogrzewanie lub też dojdzie do awarii, bywa szybszy niż przy tradycyjnych systemach grzewczych. Wiąże się to z ciągłym ruchem powietrza oraz z faktem, że ściany budynków nie są nagrzewane promieniowo.