26 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu drewno w łazience jak pielęgnować

Drewno w łazience – co wybrać i jak pielęgnować?

Drewno to niekwestionowany król wśród materiałów, powszechnie stosowany i uwielbiany w polskich domach od lat. Pomimo, iż łazienka kojarzona jest głównie z ceramiką i kafelkami, to drewniane motywy,  cieszą się w Polsce ostatnio sporym powodzeniem. Jaki rodzaj drewna zatem wybrać i jak zabezpieczyć go przed wilgocią?

Jakie są nowe zasady segregacji odpadów? Sprawdź.

Powiew egzotyki

Teak, iroko, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge, jatoba  czy cedr to gatunki drewna egzotycznego, najczęściej polecane do łazienek. Posiadają one sporą ilość olejków naturalnych i żywic, dzięki czemu są bardziej odporne na destrukcję biologiczną. Cechuje je także niski współczynnik skurczu. Nie przeszkadza również zmienna temperatura czy wilgoć które jak wiadomo w przypadku łazienki są nieuniknione. Dużą zaletą drewna egzotycznego jest również szeroka gama kolorystyczna. Dzięki temu możemy je dopasować do niemal każdej łazienki, bez względu na styl.

Jak odnowić boazerię w domu? Sprawdź nasze sposoby.

Polskie gatunki w łazience

Miłośnicy rodzimych gatunków mogą spróbować zastosować, uchodzące za najtrwalsze  drewno dębowe. Wielu producentów rekomenduje do łazienek także inne polskie gatunki; między innymi jesion, modrzew, jawor czy wiąz. Sposób pielęgnacji jest w tym wypadku nieco odmienny.

Rozmiar ma znaczenie

Bez względu na jaki rodzaj drewna ostatecznie się zdecydujemy kierujmy się zasadą dużych form. Obojętnie czy chcemy zastosować drewno jedynie na posadzce czy  stosując jako okładzinę np. wanny. Duży format parkietu czy desek pozwoli na minimalizację połączeń, w które potencjalnie może dostać się wilgoć.

Problematyczni najemcy – jak sobie z nimi radzić?

Fabrycznie utwardzanie

Do łazienek polecane są również specjalne panele drewniane oraz tzw. finish parkiet. Są one dodatkowo impregnowane i dodatkowo fabrycznie utwardzane, dając dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Z kolei drewno lite, choć pięknie się prezentuje, w przypadku łazienki nie jest najbardziej trafnym rozwiązaniem.

Polecamy: Jak wykorzystać drewno w domu?

Olejowanie- czy konieczne?

Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu drewna, także przed urazami mechanicznymi. Obojętnie na jaki gatunek drewna się zdecydujemy, zastosujmy olejowanie, także w przypadku bangkirai, badi, massaranduba, cumaru, itauba, które uchodzą za najtrwalsze i mają w sobie naturalne olejki. I choć wspomniane olejki same w sobie są impregnacją, to po pewnym czasie, bez dodatkowego olejowania, nasza podłoga czy okładzina stanie się szara i porowata. Samo olejowanie najlepiej przeprowadzić na gorąco, lepiej wnika w drewno. Po olejowaniu naszą podłogę pielęgnujmy specjalnymi olejkami do pielęgnacji

Szukasz mieszkania do wynajęcia na Ursynowie? Sprawdź ofertę Gethome.pl

Lakierujemy i woskujemy

Kolejnym zabiegiem, które dodatkowo uchroni naszą łazienkę przed zniszczeniem jest lakierowanie lakierem poliuretanowym, uretanowym lub uretanowo-alkidowym. Taki lakier najlepiej ochroni nasze deski czy parkiet przed rozlaną wodą. Zalakierowane drewno najlepiej czyścić wilgotną szmatką z niewielką ilością detergentów. Z kolei jeśli mamy drewno egzotyczne, nie woskujmy go. Podczas kontaktu z wodą mogą zostać białe plamy.

Problem moli spożywczych dotyczy również Ciebie? Sprawdź, jak się ich pozbyć.

Dlaczego warto zastosować drewno w łazience?

Przede wszystkim dla naturalnego fajnego wyglądu. Wybierając bezpieczne gatunki drewna, nie  narazimy naszej łazienki na pęcznienie pod wpływem wody. Ponadto położone na podłodze drewno typu teak daje po wyjściu z kąpieli uczucie ciepła pod stopami, a dzięki współczesnym metodom pielęgnacyjnym naszą drewnianą łazienkę możemy wielokrotnie odnawiać. A to pozwala cieszyć się jej naturalnym pięknem przez długie lata.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz