Coraz więcej osób urządzających dom lub mieszkanie, planuje kominek w salonie. Trudno się temu dziwić. Ten uroczy element wyposażenia, nie tylko ogrzeje nas zimą, ale także niewątpliwe ciekawie się prezentuje, stwarzając w naszym salonie niepowtarzalny klimat. Decydując się na montaż lub budowę kominka, zwróćmy uwagę na kilka kluczowych elementów.
Nowe domy na sprzedaż w Krakowie – sprawdź ofertę portalu Rynek Pierwotny
Wybór miejsca
Aby ulokować kominek w salonie, będziemy potrzebować odpowiedniej instalacji. Bardzo ważne jest również jego ustawienie – powinien znajdować się w takim miejscu, aby było możliwe podłączenie go do komina. Zwróćmy także uwagę, czy w pobliżu nie ma elementów drewnianych i czy sprzęty są ustawione w bezpiecznej, dwumetrowej odległości. Należy mieć również na uwadze fakt, że w komorze spalania kominka powstają gazy grzewcze. Potrzebne jest więc pewne minimalne podciśnienie, zwane potocznie “kominowym ciągiem”, które umożliwia odprowadzanie ich na zewnątrz.
Kominek w mieszkaniu? Jak najbardziej! Przeczytaj o biokominku.
Z kamienia albo cegły
Na rynku dostępne są zarówno kominki wolnostojące, jak i klasyczne – ustawiane przy ścianie. Dużą popularnością cieszą się ostatnio wszelkiego rodzaju wiszące kominki panoramiczne. Istotnym zagadnieniem w przypadku kominków jest ich obudowa. Opcje klasyczne są wciąż modne i co najważniejsze doskonale pasują nawet do nowoczesnych wnętrz. Nadal najbardziej popularnymi materiałami wykorzystywanymi do budowy kominków są: kamień, cegła i płyty kartonowo – gipsowe. W przypadku kominków ceramicznych są to tradycyjne kafle. Modele wykonane z połączenia kamienia patynowanego i marmuru naturalnego, choć dość kosztowne, dają poczucie przyjemnego ciepła i elegancji.
W podejściu minimalistycznym
We wnętrzach o charakterze postindustrialnym możemy napotkać kominkową obudowę wykonaną z bloczków betonu komórkowego. Taki beton bywa niezwykle plastyczny i możemy go wykończyć w dowolny sposób. Coraz częściej, wśród niestandardowych, ale zdecydowanie droższych rozwiązań, możemy natrafić na kominki wykonane ze szkła jasnego i barwionego, czy też ze stali kutej lub szlifowanej. Wśród materiałów do obudowy kominkowej zdarzają się również dość kosztowne materiały, jak na przykład blacha miedziana. Z kolei alternatywą dla oszczędnych jest zakup wkładu wraz z dedykowaną mu obudową. Bez problemu znajdziemy je w marketach budowlanych.
W układzie otwartym
Popularnym rozwiązaniem w wielu polskich domach są kominki w układzie otwartym, które oddają ciepło przez promieniowanie. Wykonane najczęściej z cegły ceramicznej i cementowo – glinianej lub kształtek z piaskowca potrafią, co prawda, wydzielać wiele energii, jednak nie ogrzeją równomiernie całego pomieszczenia. Decydując się na tradycyjny kominek otwarty, warto pamiętać, że choć wygląda w każdym wnętrzu naprawdę stylowo, to nie możemy niestety regulować ilości oddawanego przez kominek ciepła.
Wykreuj przytulną przestrzeń w salonie. Zadbaj o odpowiednie dodatki.
Dystrybucja gorącego powietrza
Innym rozwiązaniem, dającym nieco większe możliwości grzewcze, są tak zwane wkłady kominkowe, zbudowane najczęściej ze stalowego korpusu spawanego rdzeniowo. Taki układ grzewczy, dostępny w różnych rozmiarach, nazywany jest systemem dystrybucji gorącego powietrza (w skrócie DGP). Dużą zaletą jest jego cena, rozpoczynająca się od 500 PLN, jak również szybki montaż. Ponadto, dzięki zastosowaniu tak zwanej podwójnej kurtyny powietrznej, szyba wkładu pozostaje czystsza. Niestety rozwiązanie to, choć daje więcej ciepła niż kominek otwarty, to jednak nie ogrzeje nam całej powierzchni mieszkania, tym bardziej domu.
Z zamkniętą komorą spalania
Możliwość podłączenia systemu gorącego powietrza mają jedynie kominki zamknięte, czyli modele z tak zwaną “zamkniętą komorą spalania”. Ciepło oddawane jest za pośrednictwem czynnika grzewczego i rozprowadzane kanałami do innych pomieszczeń, dzięki temu możemy zimą ogrzać kominkiem cały dom. Ponadto koszty inwestycyjne takiego obiegu naturalnego nie należą do najwyższych. Wykonanie instalacji rozprowadzającej jest niższe od kosztów założenia ogrzewania centralnego. Warto dodać, że takie ogrzewanie kominkowe jest również tańsze od innych metod zapewniania ciepła. Nowoczesne wkłady, aby osiągnąć moc nominalną, zużywają raptem 3 – 3.5 kg opału na godzinę. Pamiętajmy jednak, że system ten pozwala ogrzać maksymalnie cztery pomieszczenia, co przy większym metrażu może okazać się niewystarczające.
Z płaszczem wodnym
W ostatnich latach niezwykle popularna stała się instalacja kominków z płaszczem wodnym. Taki kominek współpracujący z instalacją centralnego ogrzewania, to nowoczesna opcja o ogromnych walorach ekonomicznych, estetycznych i ekologicznych. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie musimy jednak rezygnować z zalet systemów zamkniętych. Wystarczy zastosować przeponowe wymienniki ciepła i podzielić obieg wodny na dwa niezależne systemy. Wtedy nasz kominek pracuje w układzie otwartym, a instalacja grzewcza w układzie zamkniętym.
Urządzamy salon w stylu loft – kilka prostych zasad!
Kominek w bloku
Niestety instalacja tradycyjnego kominka w salonie możliwa jest tylko tam, gdzie znajduje się ciąg kominowy. Na szczęście na rynku istnieją alternatywne rozwiązania dla osób, które chciałyby cieszyć się ciepłem i blaskiem ognia, pomimo braku instalacji kominowej. Należą do nich kominki elektryczne, jak i zasilane specjalnym biopaliwem tzw. biokominki. Można je zamontować niemal zawsze i wszędzie, także w niewielkim salonie w bloku. Chociaż na rynku dostępna jest duża oferta biokominków szklanych, metalowych ceramicznych, czy też drewnianych, to są one częściej traktowane jako dekoracja niż efektywne źródło ciepła.