5 grudnia 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie dwupoziomowe

Drugie piętro – marzenie klasy średniej

Mieszkanie dwupoziomowe jest postrzegane jako bardziej nowoczesne niż tradycyjne. A jak kształtują się ceny? I kto będzie zadowolony z takiego mieszkania?

Największym plusem dwupoziomowych lokali jest możliwość “upakowania” kilku pomieszczeń na małej powierzchni. To dobre rozwiązanie szczególnie dla rodzin, które potrzebują wielu osobnych przestrzeni życiowych. Świetnym pomysłem jest “strefa rodzica”, pokój nastolatka, czy pracownia na piętrze, które pozwalają zachować prywatność godną domu, mieszkając nawet w kilkunastopiętrowym wieżowcu. Doskonale sprawdzi się też domowa działalność gospodarcza w takim lokalu – na niższym poziomie możemy zaaranżować strefę profesjonalną, gotową na przyjmowanie gości, podczas gdy na piętrze może w tym czasie toczyć się życie rodzinne. Pamiętajmy jednak i o przyszłości – osoby starsze raczej nie będą zachwycone koniecznością pokonywania schodów kilkanaście razy w ciągu dnia.

Czy opłaca się kupić mieszkanie w wieżowcu? Przeczytaj na Relist.pl

Drobne pułapki

Czy przy zakupie mieszkania dwupoziomowego na coś szczególnie należy zwracać uwagę? Czynnikiem, jaki powinniśmy sprawdzić już na etapie oglądania mieszkania, jest grubość ścian i przewodnictwo dźwięków. Pokój nastolatka lub rodziców, umieszczony na piętrze, w założeniu ma być oazą spokoju – sprawdźmy, czy rzeczywiście pozostali mieszkańcy innych kondygnacji nie będą słyszeć każdego szmeru. Inną sprawą są okna uchylne, często zamontowane na poddaszu. Pamiętajmy, że jeśli okna zamontowane są bezpośrednio na dachu, latem możemy spodziewać się w pomieszczeniu ukropu w zasadzie od rana do wieczora. Z kolei zimą, jeśli okno nie jest obrotowe, a uchylne, poddasze mogą z powodu zalegającego na oknach śniegu okryć egipskie ciemności. Warto też wiedzieć, że wilgoć z całego domu zbiera się pod takimi oknami. Sprawdźmy, czy okna są szczelne i wykonane z materiału chłonącego wilgoć (np. aluminiowo – tworzywowe) – w przeciwnym razie możemy się spodziewać, że będzie nam kapać na głowę z powodu pary, zbierającej się w okolicach szyb.

Taras, prywatność i widok

Mieszkań dwupoziomowych jest na rynku mało. Wielu deweloperów umieszcza jedno albo kilka na ostatnim piętrze swoich inwestycji – często dopłacamy wtedy za taras, prywatność (wszyscy sąsiedzi są na niższych poziomach) i widok. Dodatkowo inwestorzy często podbijają standard i sprzedają swoje dwupiętrowe mieszkanie na dachu jako penthouse.

Jak funkcjonalnie urządzić poddasze? Dowiedz się więcej.

Ceny bywają imponujące. Przykładowo: takie mieszkanie na warszawskim Mokotowie kosztuje nawet 1,5 miliona złotych a w Gdańskich Wiszących Ogrodach – 1 075 000 zł. Niewielu deweloperów decyduje się na podzielenie apartamentów o powierzchni 70 – 150 metrów na mniejsze, tańsze lokale. Mieszkania dwukondygnacyjne na niższych piętrach i o niższym standardzie zdarzają się sporadycznie.

Co ciekawe, często są one wtedy tańsze lub w podobnej cenie, co analogiczne mieszkania bez drugiego piętra. W jednym z portali z ogłoszeniami możemy znaleźć nowe mieszkanie dwupoziomowe o powierzchni 88 metrów, składające się z pięciu pokoi za 400 tys. zł (Katowice, okolice Centrum). Mieszkanie jednopoziomowe o takim samym metrażu w budynku wybudowanym tylko dwa lata później w tej samej okolicy kosztuje już 460 tysięcy.

Czy duży metraż zawsze oznacza wyższą cenę? Dowiedz się więcej.

Co zamiast?

Z uwagi na niewielką ilość takich mieszkań i często wywindowane ceny warto jednak pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Pierwsze z nich to antresola – idealna w wysokim, małym mieszkaniu. Solidną konstrukcję można kupić już od kilkuset złotych – zmieści się na niej nie tylko łóżko, ale niekiedy też niewielkie biurko czy lekka szafa. Tanim kosztem uzyskujemy więc dodatkową sypialnię, której ściany możemy zaaranżować np. z materiału czy parawanów. Do tego kosztem kilku tysięcy złotych dobudować możemy schody, które jeszcze bardziej upodobnią ją do dodatkowego piętra. Minusy? Niewiele nowych mieszkań jest na tyle wysokich, by można było w nich zastosować takie rozwiązanie. Antresola sprawdza się przy wysokości min. czterech metrów – przy wysokości 2,5 – 3,5 metra będzie przypominać bardziej piętrowe łóżko.

Na podium

Kolejną tańszą, ale niemal równie efektowną alternatywą dla dwupoziomowego mieszkania jest zamontowanie podestu, zwiększającego wrażenie przestrzeni i wielopoziomowości mieszkania. By podest był funkcjonalny i nie zaburzał proporcji lokalu warto skonsultować jego budowę z dekoratorem wnętrz. Drewniany podest o wysokości 30 cm – 1 m może oddzielać kuchnię od salonu; betonowy odpowiada w wielu mieszkaniach za “wyspę kąpielową” w łazience. W ścianach takiego podestu możemy zamontować praktyczne półki czy szafki; jeśli zdecydujemy się na podest wyższy, niż 1 metr, dodać możemy schody z schowkami w ich ścianach.

Czym wyróżnia się luksusowe mieszkanie? Apartament kontra zwykłe “M”

Jak widać, wrażenie wielu pięter w mieszkaniu możemy uzyskać na wiele – nie zawsze drogich – sposobów.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz