Idealne drzwi zewnętrzne powinny być szczelne, wytrzymałe i ciche. Ich wybór wpływa nie tylko na estetykę, ale również na oszczędność energii i nasze bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi wejściowe?
Kwestia bezpieczeństwa
Jedną z najważniejszych cech drzwi wejściowych jest ochrona przed włamaniem. Dlatego też powinny one być wytrzymałe i posiadać dodatkowe zabezpieczenia, takie jak bolce uniemożliwiające wyważenie skrzydła i osłony zamka chroniące przed rozwierceniem. Drzwi zazwyczaj dzielą się na klasy od 1 do 6, w zależności od stopnia ochrony antywłamaniowej. Do użytku prywatnego zaleca się produkty o klasie RC3. Są to solidnie wykonane drzwi, wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo. Drzwi klasy RC5 i RC6 montowane są w instytucjach wymagających zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Instalowanie ich w mieszkaniu może nie być dobrym pomysłem, ponieważ w razie niebezpieczeństwa uniemożliwi służbom bezpieczeństwa dostanie się do środka.
Nowoczesne wyposażenie to podstawa. Sprawdź, co jeszcze wpływa na wartość Twojego mieszkania.
Właściwości termoizolacyjne
Dobre drzwi wejściowe zapewnią nam najmniejszy możliwy ubytek ciepła. Należy zwrócić uwagę, czym są wypełnione. Nowoczesne produkty najczęściej są wielowarstwowe. W środku powinien znajdować się materiał izolacyjny, taki jak pianka poliuretanowa, styropian, czy wełna mineralna. Na ich właściwości ma również wpływ grubość samego skrzydła. ocenia się, że współczynnik przepuszczalności cieplnej dla nowoczesnych drzwi nie powinien przekraczać 1,5 W/(mkw.K). Pamiętajmy też, że na zwiększone uciekanie ciepła mają wpływ wszelkie przeszklenia w drzwiach. Jeżeli chcemy dodatkowo podnieść parametry izolacyjne naszych drzwi, zainwestujmy w zamki wielopunktowe, które powodują lepsze przylegania skrzydła do ościeżnicy. Na rynku dostępne są również ościeżnice o podwyższonych właściwościach termicznych.
Szukasz mieszkania w Bydgoszczy? Odwiedź portal Gethome.pl
Izolacja akustyczna
Im grubsze drzwi wejściowe, tym lepsza ochrona przed niepożądanymi dźwiękami. Zadbajmy zatem aby były ciężkie, solidne i wypełnione materiałem izolacyjnym. Izolację akustyczną drzwi określa współczynnik Rw. Powinien on być jak najwyższy. Dobrą ochronę gwarantuje już wartość na poziomie 27 dB, ale w miejscach bardziej hałaśliwych najlepiej sprawdzi się produkt o Rw nie niższym niż 30 dB. Podobnie jak w przypadku przepuszczalności cieplnej, powinniśmy też zadbać o właściwe przyleganie skrzydła drzwi do ościeżnicy i odpowiedni montaż. Spełnienie tych wszystkich warunków zapewni nam barierę przed niechcianymi dźwiękami.
Rodzaje drzwi wejściowych
- stalowe (najpopularniejsze rozwiązanie, są mocne i trwałe, ale trudno bywa je ocieplić)
- PCV (jedno z tańszych rozwiązań, mają dobre parametry cieplne)
- drewniane (są dość drogie, ich parametry różnią się w zależności od użytego materiału)
- aluminiowe (najdroższe rozwiązanie, charakteryzują się przepuszczalnością cieplną na poziomie pasywnym)
Poznaj sprawdzone sposoby na podniesienie wartości mieszkania