Jest to dokument, z którym powinni się zapoznać nie tylko inwestorzy, ale również wszystkie osoby planujące zakup mieszkania od dewelopera. Możemy się z niego dowiedzieć, jakie inwestycje powstaną w pobliżu naszego domu. W ten sposób uda nam się sprawdzić, czy zagraża nam uciążliwe sąsiedztwo.
Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Jest to akt prawa miejscowego, ustalający przeznaczenie terenów i określający jakie inwestycje można na danej działce wybudować. Uchwala go rada gminy (miasta) na podstawie opracowanego wcześniej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Plan składa się z części tekstowej i graficznej. Pierwsza stanowi dokładny opis przeznaczenia terenu będącego przedmiotem planu, w tym warunki zagospodarowania i rodzaj zabudowy. Część graficzna jest wizualnym przedstawieniem opisu tekstowego. Według ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każdy ma prawo do wglądu do planu i uzyskania z niego wypisu oraz wyrysu. Należy w tym celu złożyć wniosek w Urzędzie Miasta i uiścić opłatę skarbową.
Sprawdź, jakie działania musisz podjąć, żeby odrolnić działkę
Jakie informacje można znaleźć w planie?
Warto analizować plan zagospodarowania przestrzennego, bowiem zawiera on ważne informacje dla osób zainteresowanych wybudowaniem domu i kupnem nowego mieszkania. Są to takie informacje jak:
- przeznaczenie gruntu (pod zabudowę jednorodzinną lub przemysłową)
- warunki zabudowy (jaką wysokość i ile kondygnacji może mieć budynek)
- zasady łączenia i dzielenia nieruchomości
- zasady modernizacji i przebudowy infrastruktury technicznej
- oznaczenie obszarów o ograniczonym zagospodarowaniu, zgodnie z założeniami ochrony środowiska
- zasady ochrony terenów zabytkowych
- określenie obszarów spełniających funkcję przestrzeni publicznych
- tereny objęte zakazem zabudowy
Sprawdź bogatą ofertę nowych domów w Lublinie – odwiedź Rynek Pierwotny
Dlaczego warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego?
Właściciel nieruchomości może nią gospodarować wedle uznania, ale w granicach obowiązujących przepisów, w tym planu zagospodarowania przestrzennego. Dobrze więc wiedzieć jakie mamy prawa i obowiązki. Na przykład, kupując określoną działkę pod zabudowę, warto się zorientować czy nie występują tutaj ograniczenia w możliwości i warunkach zabudowy. Możemy również sprawdzić jakie inwestycje planowane są w naszym sąsiedztwie, czy przewidywana jest modernizacja drogi i czy przypadkiem nie jest to teren zagrożony powodzią. Dostępna w planie będzie również informacja, czy działka, którą planujemy kupić nie należy do rezerwy terenowej przeznaczonej na rozbudowę szlaków komunikacyjnych. Podobnie jeśli nabędziemy teren o wartości zabytkowej, objęty ochroną konserwatorską, nasza możliwość dysponowania działką będzie ograniczona. Warto zanalizować plan zagospodarowania przestrzennego właśnie pod tym kątem.