19 września 2024
zdjęcie do artykułu preferencje nabywców nowych mieszkań

Ewolucja preferencji klientów na rynku nowych mieszkań

W poprzednim roku na rynku nieruchomości mieszkaniowych odnotowano pierwsze symptomy ożywienia. Przede wszystkim zaobserwowano wzrost dynamiki sprzedaży lokali mieszkalnych pochodzących z nowej oferty deweloperów.  Prognozy dotyczące popytu rynkowego mówią o możliwości utrzymania się tego trendu w nadchodzących miesiącach.

Ożywienie na rynku

Absorpcja nowo oddawanych mieszkań jest obecnie na znacznie lepszym poziomie niż kilka lat temu. Wynika to m.in. z faktu, iż przez dłuższy czas firmy deweloperskie ograniczały podaż nowych inwestycji. Skurczenie dostępnej, bieżącej oferty mieszkań na rynku spowodowało, że popyt efektywny zaczął dopasowywać się do podaży oferowanych na rynku lokali. Lepiej zaczęły sprzedawać się również mieszkania ze starej oferty.

Innym czynnikiem, który spowodował większe zainteresowanie ofertą rynkową było znaczne urealnienie cen lokali mieszkalnych. Od 2008-2009 r. w przypadku większych polskich miast odnotowywano ustawiczne spadki cen nowych mieszkań. W 2013-2014 r. ceny nowych mieszkań (szczególnie w przypadku atrakcyjnych lokalizacji) charakteryzowały się względną stabilnością lub lekką tendencją wzrostową. Wiele osób, które wstrzymywały się z zakupami na rynku nieruchomości ze względu na chęć przeczekania trendu spadkowego, obecnie podejmuje decyzję o nabyciu mieszkania lub domu. Zakupom na rynku nieruchomości sprzyja niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, które pozwala w korzystny dla kredytobiorcy sposób, obliczyć zdolność kredytową.

Mieszkanie dwupoziomowe – plusy i minusy zakupu

Popyt na duże metraże

Niestety w obecnej chwili popyt hamowany jest przez wymagania dotyczące wkładu własnego (10 % od początku 2015 r.). Nie zmienia to faktu, iż ustawicznie wzrasta odsetek klientów, którzy finansują zakupy na rynku mieszkaniowym z posiadanych oszczędności. Jednym z ważniejszych czynników, który wpływa na lepszą koniunkturę jest z pewnością doskonalsze dopasowanie oferty rynkowej do faktycznego zapotrzebowania zgłaszanego przez klientów. Przykładowo, w latach poprzednich, deweloperzy stosunkowo często posiadali w swojej ofercie nowe mieszkania o sporej powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej liczby pomieszczeń. Tego typu przestrzenne apartamenty znajdowały klientów wśród ograniczonej grupy odbiorców, dla których większa liczba pomieszczeń nie była kwestią najistotniejszą.

W obecnej chwili na rynku zwiększył się udział lokali 3-pokojowych o powierzchni ok. 55-60 m kw. Związane jest to ściśle z popytem na lokale o większej liczbie pokoi. W przypadku rodziny z dziećmi zdecydowanie częściej zauważa się, że preferowane są maksymalnie funkcjonalne układy mieszkań o większej liczbie wydzielonych pomieszczeń.

Znacznie mniejsze znaczenie ma fakt posiadania przestrzennego salonu o dużej powierzchni. Na etapie wyboru nieruchomości nie bez znaczenia są również wszelkie udogodnienia jakie znajdują się w budynku. Decyzję o zakupie nowego mieszkania może przyspieszyć występowanie wózkowni, rowerowni, placu zabaw w otoczeniu nieruchomości itp. Kupując nowe mieszkania, nabywcy najczęściej decydują się również na zakup miejsca postojowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku osiedli zlokalizowanych w centrach miast, gdzie występują trudności z parkowaniem.

Polecamy: Jakich metraży najczęściej poszukują Polacy?

Popularność rynku wtórnego

Warto zwrócić uwagę, że znacznie trudniej może wyglądać również dalsza odsprzedaż mieszkania, które nie posiada przyporządkowanego miejsca parkingowego. Klienci zauważyli również, że warto jest szukać nieruchomości typowych, które w późniejszym okresie będą mogły zostać w krótkim czasie zbyte. Kupowanie nowych mieszkań lub domów o nietypowych cechach może w znaczny sposób wydłużyć czas ekspozycji nieruchomości na rynku. Warto zauważyć, że w ostatnich latach wzrasta systematycznie znaczenie rynku pierwotnego, w porównaniu do rynku mieszkań „z drugiej ręki”.

Jednocześnie należy podkreślić, że to obrót na rynku wtórnym jest wciąż dominujący.  Warto jednak zauważyć, że sporą popularnością cieszy się segment rynku wtórnego dotyczący mieszkań wybudowanych w ostatnich kilku latach. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się mieszkania wybudowane w wielkiej płycie. Do tego typu lokali może jednak przekonać klientów bardzo dobra lokalizacja nieruchomości.

Jakie mieszkania są najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi? Dowiedz się więcej.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz