Rynek mieszkaniowy oferuje klientom szereg udogodnień, które w mniejszym lub większym stopniu spełniają ich oczekiwania. Nowe mieszkania dają duże możliwości kreowania przestrzeni, nie tylko pod względem aranżacji, ale przede wszystkim dowolnego układu wewnątrz nich. Jakie mieszkania cieszą się największym popytem?
Dawniej, w latach 70., 80. i 90. liczba osób w gospodarstwie domowym była wyższa niż obecnie, mieszkania były ciasne, ale za to na 40 metrach można było zmieścić 3 pokoje i loggię. Obecnie, przeciętnej rodzinie wystarczają 2 – 3 pokoje, ale balkon musi być duży, najlepiej by był to taras. Kiedyś mieszkanie na parterze kojarzyło się z prawdopodobieństwem włamania, a teraz takie lokale są poszukiwane ze względu na własny kawałek ogródka – mówi Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord SA.
Planujesz zakup albo sprzedaż nieruchomości? Sprawdź, co wpływa na jej wartość.
Dla kogo mieszkanie?
Wybór mieszkania jest determinowany m.in. grupą popytową, a więc tym, jakie preferencje mają: single, młode małżeństwa czy rodziny z dziećmi. Na trzy główne trendy panujące na rynku mieszkaniowym, wskazuje Anna Sitnik, Dyrektor Sprzedaży Dolcan. Jej zdaniem, największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o największej liczbie pokoi na jak najmniejszym metrażu (klientami są głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym), nieruchomości oddalone od centrum (rodziny z małymi dziećmi) oraz mieszkania dla singli (niewielkie i funkcjonalne).
Zdaniem Piotra Kijanki, Dyrektora ds. Sprzedaży w Wawel Service – Jeszcze parę lat temu klienci chętniej nabywali lokale o powierzchni powyżej 60 mkw. oraz kawalerki. Wielu klientów o dobrej zdolności kredytowej, sądząc, że nieruchomości będą szybko drożeć, decydowało się na mieszkania duże, obawiając się, że później może nie być ich na nie stać. W późniejszych latach ceny rzeczywiście poszybowały w górę – osoby, które decydowały się na kredyt hipoteczny wybierały więc nieruchomości kilkupokojowe, ale o przeciętnych metrażach – w okolicach 50 mkw. Takie lokale dawały możliwość późniejszego wynajmu lub użytkowania w przypadku powiększenia rodziny. Tendencja ta utrzymuje się do teraz.
Polecamy: Co musisz wiedzieć o wspólnocie mieszkaniowej?
Dwupokojowe nadal dominują
Mieszkanie dwupokojowe nadal wydaje się najbardziej funkcjonalne. Przy czym ważne jest także, aby miały dodatkową przestrzeń, najlepiej w postaci: ogródka, balkonu lub tarasu. Bo, jak mówi Tomasz Sznajder:
(…) Najbardziej popularne na rynku są mieszkania dwupokojowe, które posiadają kuchnię otwartą na salon, dużą łazienkę, najlepiej blisko sypialni, w której musi się zmieścić małżeńskie łoże. Do tego konieczny jest balkon, taras albo ogródek. Nieodzowny jest też garaż, przewidziany standardowo w nowym budownictwie.
Idealne mieszkanie to takie, które sprosta naszym wymaganiom mieszkaniowym i na wszelki wypadek, sprawdzi się też, jako mieszkanie na wynajem. Takie mieszkania dają duże możliwości, bez konieczności sprzedaży i zakupu nowego, w sytuacji gdybyśmy np. chcieli wyprowadzić się poza miasto, a dotychczasowe lokum przeznaczyć na wynajem.
Gdzie Polacy najchętniej budują domy? Dowiedz się więcej.
Najpopularniejsze są mieszkania o powierzchni 45 – 60 m kw. dwu-, trzy-pokojowe. Nabywca poszukuje dziś mieszkania funkcjonalnego, w którym na stosunkowo małej powierzchni znajdzie się jak największa liczba pokoi. Takie funkcjonalne, rodzinne mieszkania stanowią trzon krakowskiej i warszawskiej oferty Wawel Service. Popyt na kawalerki nie zwiększa się – wśród klientów nadal postrzegane są one, jako mieszkania niepraktyczne i raczej drogie – mówi Piotr Kijanka.
Większe mieszkania cieszą się zainteresowaniem głównie wśród tych, którzy dysponują kapitałem i chcą w ten sposób podnieść komfort swojego życia. Równie liczną grupę stanowią rodziny, które zamieniają mieszkania na większe
Z obserwacji naszych wynika, że Polacy coraz chętniej kupują mieszkania nieco większe, niż jeszcze kilka lat temu. Najpopularniejsze jest nadal mieszkanie dwupokojowe, lecz widzimy, że średnia wielkość M2 wzrosła na przestrzeni lat. Coraz więcej osób kupuje mieszkania większe – 3- i 4-pokojowe. Zaobserwowaliśmy także, że częściej nasi klienci decydują się zamienić mieszkanie mniejsze na większe, ale w ramach okolicy lub wręcz osiedla, które już znają i lubią– mówi Radosław Bieliński, Rzecznik Pasowy Dom Development S.A.
Dowiedz się, kiedy warto negocjować z deweloperem cenę mieszkania
Cena, metraż i …. oszczędność
Samo kupno mieszkania wiąże się też z kalkulacjami odnośnie utrzymania. Im bardziej nowoczesne i ekonomiczne, tym lepiej. Przy zakupie mieszkania dwupokojowego zwracamy uwagę na jego cenę, metraż, ale też energooszczędność, która przyczyni się do znacznych oszczędności w przyszłości.
Zdaniem Tomasza Sznajdera, wiceprezesa zarządu Polnord SA – Na rynku budowlanym mamy do czynienia z postępem – stosowane są nowe, lepsze materiały budowlane, przestrzegane są bardziej restrykcyjne normy, np. dotyczące parametrów energooszczędności budynków. Obecnie klienci zwracają na to uwagę i dostrzegają, że budynki wybudowane dawniej, są pozbawione tych atutów. Po ostatnim kryzysie gospodarczym wzrosło zainteresowanie mieszkaniami, których koszty eksploatacyjne są niskie, a więc np. wyposażonymi we wszystkie media miejskie.
Przeciętny Polak poszukuje mieszkania dwupokojowego do 50 mkw., w rozsądnych granicach cenowych, z dodatkowymi udogodnieniami w postaci dodatkowych powierzchni(ogródek, taras, balkon) zlokalizowanych w miejscu o dobrze rozwiniętej infrastrukturze.
Sprawdź: powierzchnia użytkowa mieszkania – jak ją liczyć?