19 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie na wynajem nadal się opłaca

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – czy nadal się opłaca?

Inwestowanie w mieszkania na wynajem od kilku lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jednak rosnące ceny mieszkań każą się zastanawiać, jak długo jeszcze będzie to zajęcie opłacalne.

Rynek najmu mieszkań w Polsce ma się dobrze, a nawet świetnie. Wciąż utrzymuje się popyt na nieruchomości tego rodzaju. Obecnie średni koszt najmu jest blisko o 10 proc. wyższy niż przed rokiem (Raport Expandera i Rentier.io – Najem mieszkań, wrzesień 2019.) i zdecydowanie przewyższa comiesięczny koszt związany ze spłatą kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu, co jest dobrą wiadomością dla wynajmujących. Aby mieszkanie na siebie zarabiało, nie może stać puste, czyli trzeba pomyśleć o odpowiednim najemcy. Szczególnie teraz, gdy rozpoczął się kolejny rok akademicki, warto pomyśleć o udostępnieniu lokum studentom, którzy coraz częściej rezygnują z mieszkania w akademikach i wybierają prywatne M.

Opodatkowanie najmu – jaka forma bardziej się opłaca?

Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie każde mieszkanie nadaje się na wynajem. Decydując się na inwestycję w nieruchomość, należy wziąć pod uwagę kilka elementów, które finalnie mogą mieć wpływ na rentowność całego przedsięwzięcia. Podstawowym czynnikiem sukcesu każdej nieruchomości jest jej lokalizacja. Nie trudno zgadnąć, że łatwiej będzie osiągać zyski z np. nowych mieszkań w centrum Warszawy niż domów w małej miejscowości. Większa liczba potencjalnych odbiorców to większa szansa na znalezienie najemców.Drugą kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed zakupem, będzie wybór między mieszkaniami deweloperskimi oraz tymi pochodzącymi z rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale eksperci wskazują stan deweloperski jako lepsze rozwiązanie dla inwestorów. Wymagane są mniejsze nakłady na remont czy też urządzenie takiego pomieszczania. Dodatkowo, już na starcie otrzymujemy powierzchnie o wyższym standardzie wykończenia, co ułatwia dostosowanie go do wymagań klienta.

Jak zatem inwestować w nieruchomości, żeby było to zajęcie opłacalne? Z raportu firmy Emmerson Evaluation jasno wynika, że warto postawić przede wszystkim na… mniejsze miasta. Stopa zwrotu z wynajmu wynosi w nich bowiem ok. 5,3–5,5 proc., zaś w największych aglomeracjach – 4,1–5,4 proc. Warunkiem jest jednak, żeby inwestor wybierał lokale z potencjałem. Kluczowe znaczenie ma lokalizacja w centrum lub w punkcie dobrze z nim skomunikowanym oraz dostosowanie lokalu do potrzeb najemców. Samych chętnych na wynajem nie powinno jednak zabraknąć.

Co trzeba wiedzieć o kosztach okołokredytowych?

Eksperci zwracają również uwagę, że rynek nieruchomości dynamicznie się zmienia, a lokatorzy oczekują dziś od wynajmowanych mieszkań więcej niż kiedyś. Zmieniły się przede wszystkim oczekiwania dotyczące standardu lokalu – Polacy nie chcą już mieszkać byle jak i chętnie dbają o własny komfort. Dotyczy to również wynajmu studenckiego, do czego przyczynia się m.in. trwający obecnie niż demograficzny. Systematycznie spadająca liczba studentów oznacza, że konkurencja o mieszkania będzie coraz mniejsza, a właściciele lokali o niezadowalającym standardzie mogą długo czekać na najemcę. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz