9 maja 2021
zdjęcie do artykułu ceny mieszkań w Warszawie nadal rosną

Ceny mieszkań w Warszawie nadal rosną?

Od początku 2019 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie wzrosła średnio o 6,5% – wynika z raportu jednego z serwisów zajmujących się pośredniczeniem w sprzedaży nieruchomości. Co wpływa na taką sytuację i ile kosztują mieszkania w Warszawie?

Prawie 10 tys. złotych kosztuje średnio metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. To wzrost aż o 6,5% w porównaniu ze styczniem, kiedy za tę samą powierzchnię płaciliśmy niewiele ponad 9 tys. zł. 

Dlaczego warto zamieszkać na Ursynowie? Dowiedz się więcej.

Rosnące ceny mieszkań to efekt radykalnych podwyżek cen wykonawstwa w połowie ubiegłego roku. Spowodowały one dotkliwy wzrost cen mieszkań. Choć sytuacja na rynku budowlanym już się nieco ustabilizowała, ceny mieszkań zostały na wysokim poziomie. Średnia cena mieszkań w Warszawie zbliżyła się już do 10 tys. zł za m kw., choć zaledwie rok temu wynosiła ok. 8,8 tys. zł za m kw., a wiosną 2017 – niespełna 8 tys. To wzrost o jedną piątą w dwa lata! W Trójmieście cena metra kwadratowego mieszkania sięga 9 tys. zł, we Wrocławiu i Krakowie – ok. 7,7 tys., w Poznaniu – ok. 7,3 tys., a w Łodzi wynoszą już prawie 6 tys. zł.

Cena mieszkania zależy do dzielnicy, w której się znajduje. Najdroższe są mieszkania najlepiej skomunikowane i najbliżej centrum. Cena metra kwadratowego w Śródmieściu to już niemal 14 tysięcy złotych! Niewiele lepiej jest na Żoliborzu czy w okolicach biznesowych.  Zaoszczędzić można kupując mieszkanie na obrzeżach stolicy. Warto zwrócić uwagę na ursus i Włochy. Najtańszą dzielnicą Warszawy jest Rembertów, gdzie cena za metr nie przekracza 7 tys. zł. 

Czy warto w Polsce kupić lokal usługowy?

Najdroższą dzielnicą Warszawy pozostaje z kolei Śródmieście. Od trzech miesięcy ceny w tej dzielnicy spadają, jednak od początku roku wzrosły o 6.5%. Obecnie średnia cena 1 m kw. mieszkania w tej dzielnicy to 13 846 zł. Na drugim miejscu wśród najtańszych dzielnic Warszawy znajduje się Żoliborz. Średnia cena 1 m kw. mieszkania w tej dzielnicy to 11 846 zł, co daje wzrost od początku roku o ponad 7%. Od dwóch miesięcy ceny notują tu niewielkie spadki. Na trzecim miejscu znajduje się z kolei Mokotów. Ceny w tej dzielnicy nie spadają, plasują się na poziomie 11 008 zł, a od początku roku wzrosły o niemal 5%. Obecnie utrzymują się na stabilnym poziomie. Drogo jest również na Woli (10 878 zł za 1 m kw.), na Ochocie (10 250 zł za 1 m kw.) oraz na Wilanowie (10 000 zł za 1 m kw.).

Ceny mieszkań rosną – czy deweloperzy obawiają się spadku popytu?

Mimo wszystko, w Warszawie powstaje wiele nowych, atrakcyjnych inwestycji. Warto przyjrzeć się również rynkowi wtórnemu. Wśród ofert znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji sprzedaży mieszkań. Mieszkańcy za atrakcyjne dzielnice uważają przede wszystkim Wilanów i Ursynów. Znajdziemy tam sporo ofert inwestycyjnych. Dużo ciekawych możliwości oferują również Ochota, Wola, Mokotów, Praga-Południe i oczywiście Śródmieście. Jeśli zależy nam na tym, aby kupić mieszkanie w Warszawie jeszcze w tym roku, nie warto z tym zwlekać. Ceny w tym roku będą wzrastać, a trudno przewidzieć, jak zachowają się na początku przyszłego roku. Najpewniej nie spadną jednak poniżej poziomu, na jakim kształtują się obecnie. Warto również obserwować trendy w poszczególnych dzielnicach, jeśli zależy nam na kupnie mieszkania w konkretnym miejscu. Te bowiem częściej ulegają zmianom, o czym świadczy np. niewielki spadek cen w Śródmieściu już drugi miesiąc z rzędu. Osoby zainteresowane rynkiem mieszkaniowym w Warszawie zapraszamy do śledzenia comiesięcznych raportów przygotowywanych przed SonarHome.

ABC zakupu nowego mieszkania

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image