25 maja 2024
zdjęcie do artykułu ceny mieszkań w Warszawie nadal rosną

Ceny mieszkań w Warszawie nadal rosną?

Od początku 2019 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie wzrosła średnio o 6,5% – wynika z raportu jednego z serwisów zajmujących się pośredniczeniem w sprzedaży nieruchomości. Co wpływa na taką sytuację i ile kosztują mieszkania w Warszawie?

Prawie 10 tys. złotych kosztuje średnio metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. To wzrost aż o 6,5% w porównaniu ze styczniem, kiedy za tę samą powierzchnię płaciliśmy niewiele ponad 9 tys. zł. 

Dlaczego warto zamieszkać na Ursynowie? Dowiedz się więcej.

Rosnące ceny mieszkań to efekt radykalnych podwyżek cen wykonawstwa w połowie ubiegłego roku. Spowodowały one dotkliwy wzrost cen mieszkań. Choć sytuacja na rynku budowlanym już się nieco ustabilizowała, ceny mieszkań zostały na wysokim poziomie. Średnia cena mieszkań w Warszawie zbliżyła się już do 10 tys. zł za m kw., choć zaledwie rok temu wynosiła ok. 8,8 tys. zł za m kw., a wiosną 2017 – niespełna 8 tys. To wzrost o jedną piątą w dwa lata! W Trójmieście cena metra kwadratowego mieszkania sięga 9 tys. zł, we Wrocławiu i Krakowie – ok. 7,7 tys., w Poznaniu – ok. 7,3 tys., a w Łodzi wynoszą już prawie 6 tys. zł.

Cena mieszkania zależy do dzielnicy, w której się znajduje. Najdroższe są mieszkania najlepiej skomunikowane i najbliżej centrum. Cena metra kwadratowego w Śródmieściu to już niemal 14 tysięcy złotych! Niewiele lepiej jest na Żoliborzu czy w okolicach biznesowych.  Zaoszczędzić można kupując mieszkanie na obrzeżach stolicy. Warto zwrócić uwagę na ursus i Włochy. Najtańszą dzielnicą Warszawy jest Rembertów, gdzie cena za metr nie przekracza 7 tys. zł. 

Czy warto w Polsce kupić lokal usługowy?

Najdroższą dzielnicą Warszawy pozostaje z kolei Śródmieście. Od trzech miesięcy ceny w tej dzielnicy spadają, jednak od początku roku wzrosły o 6.5%. Obecnie średnia cena 1 m kw. mieszkania w tej dzielnicy to 13 846 zł. Na drugim miejscu wśród najtańszych dzielnic Warszawy znajduje się Żoliborz. Średnia cena 1 m kw. mieszkania w tej dzielnicy to 11 846 zł, co daje wzrost od początku roku o ponad 7%. Od dwóch miesięcy ceny notują tu niewielkie spadki. Na trzecim miejscu znajduje się z kolei Mokotów. Ceny w tej dzielnicy nie spadają, plasują się na poziomie 11 008 zł, a od początku roku wzrosły o niemal 5%. Obecnie utrzymują się na stabilnym poziomie. Drogo jest również na Woli (10 878 zł za 1 m kw.), na Ochocie (10 250 zł za 1 m kw.) oraz na Wilanowie (10 000 zł za 1 m kw.).

Ceny mieszkań rosną – czy deweloperzy obawiają się spadku popytu?

Mimo wszystko, w Warszawie powstaje wiele nowych, atrakcyjnych inwestycji. Warto przyjrzeć się również rynkowi wtórnemu. Wśród ofert znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji sprzedaży mieszkań. Mieszkańcy za atrakcyjne dzielnice uważają przede wszystkim Wilanów i Ursynów. Znajdziemy tam sporo ofert inwestycyjnych. Dużo ciekawych możliwości oferują również Ochota, Wola, Mokotów, Praga-Południe i oczywiście Śródmieście. Jeśli zależy nam na tym, aby kupić mieszkanie w Warszawie jeszcze w tym roku, nie warto z tym zwlekać. Ceny w tym roku będą wzrastać, a trudno przewidzieć, jak zachowają się na początku przyszłego roku. Najpewniej nie spadną jednak poniżej poziomu, na jakim kształtują się obecnie. Warto również obserwować trendy w poszczególnych dzielnicach, jeśli zależy nam na kupnie mieszkania w konkretnym miejscu. Te bowiem częściej ulegają zmianom, o czym świadczy np. niewielki spadek cen w Śródmieściu już drugi miesiąc z rzędu. Osoby zainteresowane rynkiem mieszkaniowym w Warszawie zapraszamy do śledzenia comiesięcznych raportów przygotowywanych przed SonarHome.

ABC zakupu nowego mieszkania

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz