26 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu jak grillować ekologicznie

Jak grillować ekologicznie?

Grillowanie to idealna letnia rozrywka pozwalająca na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu w gronie znajomych, przyjaciół i rodziny. Grillowanie to jednak także odpady. Jak sprawić, aby grill był możliwie ekologiczny i przyjazny środowisku?

Rozpalanie grilla

Jeśli chcemy, by przyrządzane potrawy były szczególnie zdrowe, nie możemy pozwolić sobie na rozpalanie grilla poprzez zwykłą rozpałkę, a tym bardziej benzynę! Wszystkie substancje jakie są w nich zawarte, przedostają się bezpośrednio do przyrządzanego jedzenia, powodując tym samym, że nie tylko jest to niewskazane, ale może być wręcz szkodliwe.

Kosztorys budowlany jak przygotować?

Naturalnie nasączone rozpałki są w pełni przyjazne dla środowiska, dając delikatny aromat potrawom. Nie rozpalają się one tak szybko, jak popularne rozpałki, dlatego na tę czynność należy poświęcić nieco więcej czasu i uwagi. Dlatego warto rozpalić brykiety wcześniej, by grill posiadał odpowiedni żar, gdy pojawią się goście.

Surowo zabronione jest rozpalanie grilla poprzez gazety, dykty, a tym bardziej przy pomocy opadów w postaci drewna lakierowanego. Te wszystkie przedmioty dalekie są od naturalnych i posiadają w sobie chemię, czy to w postaci tuszu drukarskiego czy lakieru do drewna, który w ogólnie powinien być palony.

Co grillujemy?

W przypadku grilla – podobnie jak w przypadku innych sposobów obróbki jedzenia – najważniejsza jest jakość produktów. Nieważne, czy robimy mięsną ucztę, czy jarskie smakołyki – zawsze powinniśmy zainwestować w dobre, certyfikowane składniki. Nie dajmy się skusić na promocje w supermarketach, gdzie sprzedawane są gotowe, marynowane zestawy mięs. Tylko mięso z pewnego źródła zapewni bogactwo smaku i da gwarancję, że faktycznie zjemy “na zdrowie”. Warto samemu nie tylko wybrać mięso, ale też je zamarynować. Uwaga! Nie należy grillować mięs peklowanych i konserwowanych saletrą, bo konserwanty te rozkładają się na rakotwórcze substancje.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Rozpałka

Jako najbardziej ekologiczny materiał do grzania grilla uznaje się węgiel drzewny. Drewno z drzew iglastych nigdy nie powinno mieć kontaktu z grillem, podobnie jak szyszki, bowiem posiadają one w sobie soki, które nie tylko słabo się palą, ale dodatkowo mogą wydzielać substancje szkodliwe.

Oznaką, że na grillu jest odpowiedni żar jest biała otoczka na węglu. W żadnym przypadku nie może to być żywy płomień, który będzie spalał, a nie opiekał potrawy. By uzyskać taki efekt, trzeba poświęcić nieco czasu. To jeden z najczęściej popełnianych przy wykonywaniu grilla błędów – za duży pośpiech. Wspomniana otoczka jest oznaką, że grill posiada optymalną do grillowania temperaturę.

Istotne jest również dokładanie węgla na ruszt. W tym czasie należy zdjąć wszystkie potrawy z rusztu. Ich ponowne położenie może nastąpić dopiero wtedy, gdy na nowo położonych kawałkach pojawi się charakterystyczna biała powłoka.

Drzwi wejściowe – jakie wybrać?

Sprzątamy po sobie

Do ekologicznego grillowania zalicza się używanie aluminiowej tacki i choć wydaje się ona mało ekologiczna, jest niezbędnym elementem w kontekście zdrowego grilla, bowiem hamuje wyciek tłuszczu na węgiel. By grill był w pełni zgodny z zasadami eko, konieczna jest odpowiednia segregacja śmieci i mowa tu o absolutnie każdym elemencie grilla.

Dobrym pomysłem jest użycie talerzyków wykonanych z odpadów młynarskich, które można na koniec…zjeść lub wyrzucić w dowolne miejsce – ulegną one całkowitemu rozpadowi w przeciągu 2 tygodni. Jeśli jednak nie masz dostępu do takich akcesoriów, wyrzucaj wszystkie plastikowe tacki i kubeczki do specjalnych kontenerów. Podobnie jest z butelkami, siateczkami itp.

Jeśli chodzi o węgiel czy brykiety dobrze jest je zachować do następnego grilla lub wykorzystać w domowym kominku. Zdecydowanie surowo zabronione jest wyrzucanie ich w dowolnym miejscu.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz