24 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu jak obniżyć koszty ogrzewania

Jak obniżyć koszty ogrzewania w sezonie grzewczym?

Początek kalendarzowej jesieni już za nami. Rozpoczął się sezon grzewczy, który pochłonie znaczną część naszego domowego budżetu. Co zatem zrobić, by z naszej kieszeni ubyło jak najmniej?

Nowoczesny system ogrzewania w połączeniu z dobrą termoizolacją budynku, w największym stopniu może przyczynić się do generowania niższych rachunków za ogrzewanie. Niemniej jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką modernizację ze względów finansowych. Co zatem zrobić aby nie uszczuplić zbytnio naszego portfela? Oto kilka prostych czynności, które sprawią, że w okresie grzewczym, uda nam się zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Są to w większości sposoby znane i przez wielu już praktykowane.

Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfer – co wybrać?

Szczelność to podstawa!

Podstawową niemal czynnością, którą należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jest sprawdzenie szczelności okien. To przez nieszczelne okna najszybciej ucieka ciepło płynące z grzejników. Koszty poniesione na uszczelnienie okien są nieporównywalne z oszczędnością, jaką zyskujemy zatrzymując ciepło wewnątrz. Wykorzystajmy także okna do nasłonecznienia wnętrz. Jeśli twoje okna są zlokalizowane po stronie słonecznej, korzystaj z naturalnych promieni słonecznych, które nagrzeją pomieszczenia. Odsłaniaj okna. Im większa powierzchnia przez jaką promienie słoneczne dostają się do środka, tym więcej ciepła zyskujemy.

Co wpływa na wartość mieszkania? Dowiedz się więcej.

Nowocześnie znaczy ekonomicznie

Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu nadal znajdują się stare, nieekonomiczne grzejniki, czas pomyśleć o ich wymianie. Jednorazowy wydatek na nowe, bardziej wydajne, przyczyni się do generowania mniejszych wydatków. Nowoczesne grzejniki potrzebują mniejszej ilości wody, przez co skraca się czas ich nagrzewania.  We wnętrzu wyposażonym w nowe grzejniki nie powinno zabraknąć jakże potrzebnych regulatorów poziomu ciepła – termostatów. Dzięki nim, w miarę zapotrzebowania, w dowolny sposób, możemy regulować temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

Ogrzewanie nadmuchowe – czy warto w nie zainwestować?

Nowoczesny system ogrzewania, odpowiednio serwisowany i użytkowany to jeden z wielu czynników wpływających na wysokość generowanych wydatków i obniżający koszty ogrzewania domu. Niemniej jednak, nie jedyny. Równie ważne jest rozsądne zarządzanie ciepłem.

Wystarczy ciepło, nie gorąco!

Bez względu czy jesteśmy bardziej czy mniej ciepłolubni, zachowajmy umiar w dozowaniu poziomu ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Wyższą temperaturę ustawmy tam, gdzie przebywamy najczęściej. W pokojach, które odwiedzamy rzadziej, przykręcajmy grzejniki. Jeśli cały dzień nie ma Cię w domu, zmniejsz temperaturę. Podobnie zróbmy w nocy w pomieszczeniach, które nie są nocą użytkowane. W ten sposób równie istotnie zmniejszymy koszty ogrzewania domu. Pamiętajmy także, aby nie ograniczać dopływu powietrza. Unikajmy zastawiania i zasłaniania grzejników. Im mniej barier do pokonania, tym szybciej ciepło dociera do pomieszczenia i je nagrzewa.

Jak opracować umowę najmu lokalu użytkowego? Sprawdź

Regularny serwis

Jeśli system grzewczy był montowany kilka lat temu, pomyślmy o jego przeglądzie. Jeśli poszczególne elementy układu grzewczego wymagają naprawy, nie odwlekaj koniecznych zmian. Serwis poszczególnych jego części nie doprowadzi do większych awarii, przez co, nie będziemy stali przed koniecznością dokonywania bardziej kapitałochłonnej modernizacji.

Jak oszczędzać energię w domu – sprawdzone sposoby

Zadbamy w ten sposób, nie tylko o sprawność całego systemu grzewczego, ale przede wszystkim zadbamy o własne bezpieczeństwo. Jak widać sposobów na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu jest wiele. To nie tylko szereg czynności związanych z zapewnieniem prawidłowego stanu technicznego, ale także praktykowanie dobrych przyzwyczajeń może być kluczem do oszczędności

Szukasz mieszkania na sprzedaż w Legnicy? Zapoznaj się z ofertą Gethome.pl

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz