28 marca 2024
zdjęcie do artykułu jak się rozwija budownictwo mieszkaniowe w Olsztynie

Jak rozwija się budownictwo mieszkaniowe w Olsztynie?

Południe wciąż wydaje się najbardziej oczywistym kierunkiem rozwoju Olsztyna, a północ najmniej wykorzystywanym. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższej przyszłości dojdzie do rozmów o poszerzeniu granic miasta.

Oficjalna liczba mieszkańców Olsztyna wynosi obecnie około 175 tys., choć realnie nie sposób podać ile ich tak naprawdę jest, gdyż z jednej strony gro zameldowanych mieszka za granicą, z drugiej zaś przebywa w nim sporo niezameldowanych studentów i coraz więcej obcokrajowców. Obojętnie jednak, jakby nie patrzeć na tę kwestię, rynek deweloperski nie kłamie – mieszkania w mieście i na jego obrzeżach wciąż są bardzo chętnie kupowane i potrzebne.

Poza tym przeżywa ono niebywały rozkwit i według przewidywanych trendów będzie przyciągać do siebie mieszkańców kolejnych wyludniających się wsi Warmii i Mazur. Jeśli będą mieli gdzie mieszkać, wybiorą miasto. Jeśli nie, uciekną gdzieś za jego granice.

Czy warto zamieszkać w Bielsku-Białej?

To rodzi pytanie: gdzie budować kolejne osiedla? Zwłaszcza, że na sporych obszarach miasta nie da się tego robić – Olsztyn stawia na przyrodę, zieleń i stara się walczyć z korkami. Poza tym mieszkanie w ruchliwym centrum stolicy województwa nie każdemu jest na rękę.

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój południa Olsztyna. Tam powstało sporo nowych bloków – zarówno o lepszym, jak i gorszym standardzie. Szybko rozwija się również gmina Stawiguda na południe od Olsztyna, do której przeprowadza się duża część olsztynian. Jedni ze względu na niższe koszty, inni ze względu na spokój i ciszę.

Poza oczywistym centrum, drugą najchętniej wybieraną częścią miasta są centralne punkty Nagórek i Jarot, nazywane sypialnią Olsztyna. Mieszka tu już 1/5 olsztyniaków. I nie ma się co dziwić, bo jest to dzielnica dobrze skomunikowana, do której można dojechać tramwajem lub dwupasmowymi arteriami. Są tu szkoły, przedszkola i markety. Mieszkania na rynku wtórnym na Nagórkach sprzedają się świetnie. Nie dziwi więc fakt, że tak wielu deweloperów prowadzi lub planuje rozpocząć tu swoje inwestycje.

Jakie mieszkanie kupują Polacy?

Od kilku kwartałów zauważalny jest wzrost cen nieruchomości w Olsztynie. Województwo warmińsko-mazurskie przez długi czas opierało się silnym wzrostom cen mieszkań i domów, jednak rosnące koszty w branży budowlanej spowodowały podwyżki na rynku pierwotnym i wtórnym we wszystkich miastach wojewódzkich.

Ceny mieszkań na sprzedaż w Olsztynie rosną przede wszystkim z powodu zwiększających się kosztów zakupu działek budowlanych i robocizny. Popyt na lokale mieszkalne nadal jest wysoki, przez co większość kupujących akceptuje podwyżki. Dodatkowo zwiększa się siła nabywcza Olsztynian, którzy zarabiają coraz więcej. Na lokalnym rynku działa obecnie nie tylko więcej firm produkcyjnych, ale i mniejszych przedsiębiorstw jak Solveit, oferujących atrakcyjne warunki zatrudnienia. W wielu firmach poszukuje się specjalistów, którzy zajmują się marketingiem, IT i programowaniem, a także inżynierów.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz