Duże mieszkanie to duże możliwości, które docenia się chociażby w okresie noworocznym, gdy pełno w nim gości. Jak wykorzystać jego potencjał? W jakim stylu je urządzić, by po roku czy dwóch nie zaczynać wszystkiego od nowa? Jakich błędów unikać?
Duże mieszkanie stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacji. Większa powierzchnia mieszkalna to także duże pole do popisu dla dekoratorów wnętrz, którzy mogą nieograniczani przestrzenią, realizować swoje wizje. Każde mieszkanie, niezależnie od prezentowanej powierzchni, powinno mieć określony styl.
Jak wykorzystać dodatkową przestrzeń w domu?
Niezalecane jest mieszanie różnych koncepcji dekoratorskich, ponieważ łącznie nie tworzą one spójnego wizerunku ciekawego miejsca. Co więcej, mieszkanie dla rodziny powinno być praktyczne i funkcjonalne. Planując rozkład pomieszczeń, czy też ich ilość należy zawsze brać pod uwagę to, jak wiele osób będzie mieszkać w domu czy dużym mieszkaniu i ile sypialni, czy łazienek powinno się w nim znaleźć.
Duża przestrzeń
W mieszkaniu o dużym metrażu najważniejsza jest przestrzeń, która daje poczucie swobody i komfortu. Nie powinno się jej ograniczać zbyt dużą liczbą mebli i dodatków. Warto postawić na minimalizm, a nawet lekką surowość. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj otwarte pomieszczenia, łączące zalety pokoju dziennego i jadalni. Ważnym atutem dużych mieszkań jest niekiedy także ponadstandardowa wysokość pomieszczeń. Warto wyeksponować tę zaletę. Podkreśli ją jednolita podłoga bez progów dzielących na zbędne części. W wysokich wnętrzach sprawdzą się deski lub duże, wyraziste płytki, które będą widoczne w przestrzeni.
Jak urządzić mały salon w bloku?
Ponadczasowy styl
Mieszkanie urządzone w minimalistycznym stylu jest uniwersalne. To gwarancja tego, że nie znudzi się po kilku latach. Dodatkowo, dzięki ponadczasowości, będzie je łatwo wynająć. Podobnie, jak styl industrialny, który jest modny już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, żeby w tej kwestii coś miało ulec zmianie. Tworzą go materiały bliskie naturze takie jak szkło, klinkier, drewno, metal i kamień.
Kolorystyka
Kolory są oczywiście rzeczą gustu i indywidualnych upodobań. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu wrażenia przestronności i harmonii, lepiej postawić na jednolity kolor dla wszystkich pomieszczeń. Takie rozwiązanie nie oznacza monotonii, zwłaszcza, że stonowane tło pozwala lepiej wyeksponować detale w innych kolorach: obrazy, lustra w ramach, fotele, pufy, dywany.
Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?
Dodatkowe możliwości
Najnowsze trendy aranżacyjne odchodzą od podwieszanych sufitów. Zamiast tego coraz częściej proponuje się antresolę. – Wygląda oryginalnie i można zagospodarować na niej dodatkową sypialnię, pokój dla gości, domowe biuro lub bibliotekę. Nawet ogromne mieszkanie sprawia wrażenie ciasnego i zagraconego, jeśli na widoku jest zbyt dużo przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem są zamykane szafy wnękowe z ukrytymi półkami, relingami i szufladami zabudowane od podłogi do sufitu. Można schować w nich wszystkie potrzebne, ale niekoniecznie piękne przedmioty. W kilkupokojowych mieszkaniach można rozważyć także zaaranżowanie drugiej łazienki lub dodatkowej toalety.