Nabycie mieszkania za gotówkę różni się pod względem formalnym od kupna nieruchomości na kredyt. Do zalet tego pierwszego rozwiązania należy fakt, że transakcja przebiega w prostszy sposób. Jeżeli zdecydujemy się na nie, miejmy na uwadze to, że – poza dokonaniem zapłaty za samą nieruchomość – będziemy musieli się również liczyć z innymi wydatkami.
Zakup mieszkania bez kredytu może być zrealizowany znacznie szybciej niż transakcja dokonywana za pośrednictwem banku. Pożyczka o sporej przecież kwocie nie jest udzielana ot tak. Wykazanie zdolności kredytowej i etap oczekiwania na decyzję o przyznaniu czy nieprzyznaniu kredytu hipotecznego, zawsze zabiera nieco czasu przed finalnym zakończeniem transakcji. Poza tym sprzedający, wiedząc że również nie muszą oczekiwać na decyzję banku potencjalnych kupców, wydają się być bardziej skłonni do negocjacji warunków zakupu. Zakup za gotówkę wyklucza również konieczność martwienia się oprocentowaniem, które w skali całego okresu kredytowania może wzrosnąć do niemałej sumy.
Inwestycja w mieszkanie na wynajem – nadal się opłaca?
Kiedy nabywamy mieszkanie na kredyt, podpisujemy umowę przedwstępną i płacimy zadatek. W następnej kolejności możemy zwrócić się do banku o to, aby przyznał nam pożyczkę. W przypadku zakupu apartamentu za gotówkę, wspomniane formalności nie są wymagane. Musimy się jednak liczyć z nimi w sytuacji, gdy nieruchomość znajduje się na osiedlu, które nie zostało jeszcze oddane przez firmę deweloperską. Wówczas zapłacenie zadatku stanowi dobry pomysł, gdyż stanowi ono zabezpieczenie zarówno dla nas, jak i dla dewelopera. Podpisujemy też wtedy umowę deweloperską. Zaleca się zamieścić w niej takie zapisy, zgodnie z którymi będziemy mogli zrealizować ostatnią część płatności tuż przed momentem, w którym odbierzemy klucze.
Zawarcie umowy kupna nieruchomości musi mieć postać aktu notarialnego. Jeżeli cena mieszkania przekracza 60 tysięcy złotych, zwykle płacimy notariuszowi 0,4% nadwyżki ponad wspomnianą kwotę plus dodatkowo 1010 złotych oraz 23% podatku VAT. Kolejną opłatę stanowi założenie księgi wieczystej i wpis do niej oraz dokonanie wypisów (kilkadziesiąt złotych).
Podatek katastralny w Europie – gdzie obowiązuje?
Zawartą w umowie kwotę należy przelać na konto dewelopera w walucie polskiej, chyba że w umowie została określona wprost inna forma płatności. Pamiętajmy o dotrzymaniu niezbędnych terminów związanych z przeprowadzeniem transakcji. Gdyby doszło do opóźnień, będziemy musieli liczyć się z odsetkami ustawowymi. Ze względu na to, że operacja dotyczy wysokiej sumy pieniędzy, są one naliczane nawet w sytuacji, gdy zwłoka nie jest duża.
Eksperci zaznaczają, że zakup nieruchomości za gotówkę ma przed sobą całkiem jasną przyszłość. Klientów preferujących tego typu transakcje dzielą na dwa typy – tych, którzy chcą nabyć je dla własnych potrzeb oraz tych, którzy oczekują po takiej inwestycji zwrotu kapitału, czyli szukają na przykład mieszkania na wynajem. W obu przypadkach mieszkanie bez kredytu może okazać się bardzo korzystne. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji finansowej kupującego, którą pomoże obiektywnie ocenić specjalista.