5 grudnia 2024
zdjęcie do artykułu jak wybrać dewelopera

Jak wybrać sprawdzonego dewelopera?

Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, jednak nie wiesz, jak wybrać dobrego, sprawdzonego i wiarygodnego dewelopera? Zakup własnego M to jedna z ważniejszych decyzji życiowych – tu nie ma miejsca na pomyłkę. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę przy wyborze inwestora. Sprawdź koniecznie, o czym powinieneś pamiętać.

Jednym z pierwszych kroków, poprzedzających zakup mieszkania, jest wybór dewelopera. Obecnie większość nieruchomości znajduje właścicieli jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych lub w ich początkowej fazie. W takim przypadku, wybór wiarygodnego dewelopera pozwala nie tylko zminimalizować ryzyko inwestycyjne i odebrać mieszkanie w idealnym stanie, ale również sprawniej dochodzić swoich praw w razie ewentualnych niedociągnięć. Jak zatem wybrać sprawdzonego dewelopera?

Czy warto kupić mieszkanie w wieżowcu? Sprawdź zalety i wady takiego rozwiązania.

Wiarygodność przede wszystkim

Znalazłeś już wymarzoną nieruchomość, w której chciałbyś zamieszkać? Gratulacje. Teraz pozostaje tylko dobrze sprawdzić przyszłego dewelopera. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać w tym celu jest skontrolowanie, czy firma należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Związek skupia wyłącznie sprawdzonych i godnych polecenia inwestorów. Aby zostać jego członkiem należy spełnić szereg wymogów, m.in posiadać stabilną pozycję na rynku (udokumentowaną doświadczeniem w postaci zrealizowanych przedsięwzięć), przedstawić wypis z KRS czy uzyskać rekomendację od dwóch aktywnych członków. Przynależność do tak uznanej instytucji, stanowi potwierdzenie wiarygodności dewelopera. Nie zwalnia jednak klienta od obowiązku dokładnego sprawdzenia działalności inwestora. Zobacz, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę.

5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podpisując umowę deweloperską

Staż w branży

Im dłuższa obecność firmy na rynku deweloperskim, tym większe bezpieczeństwo dla kupującego. Wieloletnie doświadczenie świadczy m.in. o rentowności i umiejętności właściwego zarządzania nieruchomościami. Wiąże się również z posiadaniem bazy sprawdzonych podwykonawców, dzięki której może on szybko i sprawnie oddawać do użytku gotowe już lokale.

Inwestycje

Kolejnym czynnikiem, który świadczy o wiarygodności dewelopera, są zrealizowane przez niego inwestycje. W sieci bez problemu znajdziesz listę ukończonych nieruchomości – możesz zapoznać się z ich stanem prawnym, opiniami specjalistów czy klientów. Dzięki temu zyskasz pewność, że masz do czynienia ze sprawdzoną firmą, a Twoje wymarzone mieszkanie jest w dobrych rękach.

Szukasz mieszkania lub domu? Sprawdź bazę ogłoszeń serwisu Gethome!

Biuro sprzedaży

Zapoznałeś się z wszystkimi dostępnymi informacjami o Twoim przyszłym deweloperze? Jeśli tak, to dobry moment, by odwiedzić jego biuro sprzedaży. Nic nie zastąpi rozmowy z wykwalifikowanym doradcą. Wypytaj o szczegóły inwestycji, plan budowy, listę rekomendowanych banków czy doradców kredytowych. Nastawienie handlowca, jego wiedza na temat nieruchomości i sposób jej przekazywania, to również dobry sposób na weryfikację dewelopera. Jeśli odpowiada na nurtujące Cię pytania – nawet te wbrew pozorom banalne – w sposób rzeczowy i konkretny, nie zatajając niewygodnych faktów, to dobry znak.

Ustawa deweloperska

Ważnym czynnikiem, na który również możesz zwrócić uwagę, jest sposób realizacji ustawy deweloperskiej. Nakłada ona na inwestora m.in. obowiązek przedstawienia klientowi wzoru umowy i wydanie prospektu informacyjnego. Co powinien on zawierać?

  • cenę zakupu nieruchomości
  • termin zakończenia prac budowlanych i przeniesienia na klienta prawa własności
  • dane dotyczące nieruchomości, w tym określenie zakresu prac wykończeniowych
    w stanie deweloperskim
  • określenie sposobu przelewania środków pieniężnych przez klienta
  • warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej ze strony klienta

Zakup mieszkania to nierzadko inwestycja na długie lata. Nic dziwnego, że przy wyborze dewelopera, należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Są one niezwykle istotne w procesie bezpiecznego sfinalizowania zakupu nieruchomości.

Nie wiesz czy kupić mieszkanie od dewelopera? Może jednak rynek wtórny? Sprawdź jakie są plusy i minusy obu opcji!

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz