W ostatnich latach coraz więcej osób rezygnuje z życia w mieszkaniu na osiedlu bloków mieszkalnych i decyduje się na budowę własnego domu na obrzeżach miasta. Faktem jest, że osób decydujących się na budowę domu przybywa, jednak co ich interesuje? Według statystyk zdecydowanie przeważa nowoczesne budownictwo.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabudowy jednorodzinnej:
- zabudowa ekstensywna, ogrodowa, indywidualna, o znacznej głębokości działki sięgającej od 500 do 1000 m2. Tego rodzaju zabudowa jest lokalizowana na terenach poza miastem albo na jego obrzeżu.
- zabudowa intensywna, o ograniczonej powierzchni działek (150 do 450m2), wymagająca pełnego uzbrojenia terenu. Powierzchnia użytkowa mieszkań na tego typu zabudowie waha od 78 do 145m2.
Domy jednorodzinne wolnostojące
Zabudowa typu wolnostojącego cechuje się tym, że konstrukcja takiej nieruchomości nie przylega do żadnego innego budynku. Występują domy parterowe, z podpiwniczeniami i piętrowe. Istotne jest to, że do dyspozycji pozostaje również teren wokół nieruchomości, który można spożytkować na przykład jako ogród, co daje poczucie swobody. Jeżeli chodzi o walory estetyczne i wizualne, to ograniczone są tylko budżetem, jakim dysponuje osoba zainteresowana budową takiego domu.
Sprawdź ofertę domów od dewelopera
Domy w zabudowie bliźniaczej
Drugim najczęściej wybieranym typem domów jednorodzinnych są domki w zabudowie bliźniaczej. Tego rodzaju obiekty są połączone ze sobą jedną ścianą, zaś pozostałe trzy są swobodnie usytuowane. Budynki w zabudowie bliźniaczej nie muszą być swoim lustrzanym odbiciem, dlatego też każdy z dwóch właścicieli może niemal dowolnie kształtować swoje cztery ściany. Należy jednak uważać, gdyż różne materiały do budowy oraz wykończenia elewacji domu powodują powstanie nieestetycznego budynku.
Zabudowa szeregowa
Domy w zabudowie szeregowej cechują się tym, że połączone są dwiema ścianami w środku, a pozostałe ściany tworzą konstrukcję domu. Takie rozwiązanie może składać się z trzech lub więcej budynków. Istotnym faktem jest to, że cała konstrukcja nawet kilkunastu domów zbudowana jest na jednym fundamencie. Wewnątrz całej budowli ściany działowe zwykle są podwójnej grubości, by zniwelować niedogodności akustyczne między lokalami.
Zabudowa atrialna
Innym typem domu jednorodzinnego, bardzo rzadko spotykanym w Polsce jest dom jednorodzinny w zabudowie atrialnej. Jego ściany zewnętrzne nie posiadają zazwyczaj żadnych elewacji zewnętrznych i często doświetlany jest przez atrium. W polskiej strefie klimatycznej- umiarkowanej budynki atrialne przylegają do sąsiednich za pomocą dwóch bądź trzech ścian zewnętrznych.
Dom atrialny może stanowić ciekawe, alternatywne rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego. Ta tzw. zabudowa dywanowa powstaje poprzez połączenie dwóch domów szeregowych za pomocą wspólnych ścian od strony ogrodu, zostawiając w każdym segmencie jeden pokój bez dachu. W ten unikatowy sposób powstaje atrium, czyli mini ogródek, z którego doświetla się pokoje stykające się z trzecim sąsiadem. Tego rodzaju dom jednorodzinny może mieć piętro, ale należy uważać na zacienianie własnego bądź cudzego atrium.