29 marca 2024
zdjęcie do artykułu jakie ogrzewanie dla alergika

Jakie ogrzewanie dla alergika?

W domu alergika, sposób ogrzewania pomieszczeń jest wyjątkowo ważny, bo wszystkie problemy, które z nim się wiążą dotykają przede wszystkim osób cierpiących na alergię na kurz.

Uporczywy, alergiczny katar kojarzy nam się głównie z okresem wczesnej wiosny i lata, jednak z badań wynika, że w okresie zimowym niemalże jedna czwarta społeczeństwa walczy z uporczywą alergią na kurz. Dzieje się tak najczęściej przy wykorzystaniu standardowych metod ogrzewania, które wzmagają ruch powietrza w pomieszczeniu, powodując szybsze rozprzestrzenianie kurzu. Z oczywistych powodów całkowita rezygnacja z ogrzewania pomieszczeń w których przebywa alergik jest niemożliwa. Zatem na jakie rozwiązania się zdecydować?

Jak uniknąć strat ciepła – część pierwsza i druga

Ogrzewanie podłogowe

Dla alergika bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie ogrzewania podłogowego. Charakterystyczną cechą potocznie zwanej „podłogówki” jest sposób emisji ciepła – jest ono dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie. Poprowadzone pod posadzką rury rozprowadzają czynnik cieplny minimalizując unoszenie kurzu do góry. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najzdrowszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest w okolicy nóg, a chłodniejsze – na poziomie głowy. Dodatkowo w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób, powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych tradycyjną metodą. A im wyższa wilgotność powietrza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Ogrzewanie podczerwienią

W przypadku zastosowania ogrzewania podczerwienią nie dochodzi do zjawiska cyrkulacji powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W związku z tym, w odróżnieniu od ogrzewania tradycyjnego, nie mamy tu do czynienia ze wzbijaniem się kurzu czy krążącymi w powietrzu pyłkami i drobinkami. Oprócz poprawienia komfortu przebywania w takim pomieszczeniu, ma to zbawienny wpływ na osoby cierpiące na alergie, gdyż nie są one narażone na obecność czynników uczulających. Ogrzewanie podczerwienią to również brak tradycyjnych kotłów ciepłowniczych czy samej kotłowni, a więc brak kurzu i zanieczyszczeń powstających podczas uzupełniania paliwa czy przenoszenia worków z opałem. Ma to istotny wpływ na redukcję grzybów czy pleśni, co w przypadku osób mających alergię czy problemy z drogami oddechowymi jest czynnikiem niezwykle istotnym.

A jeśli grzejniki, to…

Grzejniki konwektorowe nie są zalecane w domach alergików, ogrzewają porcje opływającego je powietrza, które wraz ze wzrostem temperatury – staje się lżejsze i uchodzi ku górze, a na jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze od dołu i proces ten się powtarza. Niestety, taki ciągły ruch powoduje unoszenie się kurzu.

Zdrowszym rozwiązaniem jest wybór grzejników płytowych, drabinkowych lub członowych. Im niższą będą miały temperaturę powierzchni grzewczej – tym w mniejszym stopniu będzie zachodziło zjawisko konwekcji. Warto pamiętać, że gładkie płyty grzejnika łatwiej utrzymać w czystości. Są też specjalne wersje grzejników, które na czas czyszczenia można odsunąć od ściany lub zdemontować ich obudowę.

Grzejniki powinny być jak najczęściej myte na mokro, ponieważ między ich elementami może gromadzić się kurz. Dotyczy to również posadzek z podłogówką, które systematycznie trzeba myć. Ponadto nie należy dopuszczać, by temperatura w pomieszczeniach przekroczyła 24°C. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz