14 listopada 2024
zdjęcie do artykułu kabina prysznicowa walk-in

Kabina prysznicowa walk-in – zalety i wady

Kabina prysznicowa walk-in to rozwiązanie, które ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Zainteresowanie wzbudza głównie dzięki swojej prostocie i uniwersalności. Wiele osób jednak zastanawia się, czy takie wyposażenie jest funkcjonalne, czy też może stanowi jedynie modny element nowoczesnej aranżacji. Jakie są zalety i wady kabiny prysznicowej walk-in?

Wyłącznie szkło

Kabina prysznicowa walk-in to kabina częściowo otwarta. Zbudowana jest z tafli szkła – głównie dwóch lub trzech – ale jeżeli mamy małą, wąską łazienkę, może wystarczyć jedna. Może być wyposażona w klasyczny brodzik ale niekoniecznie – zaletą tego rozwiązania jest możliwość instalacji odpływu bezpośrednio w podłodze. Charakterystyczną cechą kabiny walk-in jest brak ruchomych elementów – szyn, rolek, czy też innych fragmentów przesuwnych. Jest ona czymś w rodzaju aneksu kąpielowego w łazience.

Najczęściej kabina walk-in montowana jest na planie prostokąta lub kwadratu. Niemniej jednak, jeżeli nasza łazienka jest mała i wyjątkowo nieustawna, możemy zainstalować kabinę na planie trapezu, a w przypadku łazienki ze skosami – nawet na planie trójkąta. W ten sposób maksymalnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń. 

Funkcjonalne i nowoczesne mieszkania w Rybniku znajdziesz w ofercie dewelopera Gras Invest

Montaż kabiny walk-in jest prosty i szybki. Polega na przytwierdzeniu szklanych tafli do ściany (lub podłogi) za pomocą specjalnych profili, odgradzając strefę natryskową od reszty pomieszczenia. Ścianki wyprofilowane są w taki sposób, by podczas kąpieli woda nie wypływała poza ich obręb.

Zalety kabiny walk-in

Kabina walk-in jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem – pozbawiona brodzika jest praktycznie niezauważalna w łazience. Dzięki temu pasuje do każdego wnętrza. Dzięki temu, że można ją idealnie wpisać w kształt pomieszczenia, zajmuje mało miejsca, a zastosowanie szkła sprawia, że dodaje przestrzeni lekkości.

Budowa kabiny walk-in jest dużą zaletą przy sprzątaniu. Nie ma tutaj trudno dostępnych szczelin i miejsc, w których gromadziłaby się woda, czy kurz. Dodatkowo większość modeli wyposażona jest w powłokę polimerową typu „easy clean”, dzięki której krople wody nie tworzą zacieków na szkle.

Rośliny ogrodowe odporne na suszę

Dzięki częściowo otwartej konstrukcji i możliwości zamontowania uchwytów jest to także doskonała propozycja dla osób starszych, cierpiących na dolegliwości narządu ruchu, bądź niepełnosprawnych. Szczególnie korzystna jest wersja z odpływem zamontowanym w podłodze – brak brodzika ogranicza niebezpieczeństwo potknięcia i upadku.

Nie dla każdego?

Decydując się na kabinę walk-in, musimy mieć świadomość, że wersja bez brodzika nie zawsze będzie możliwa do zainstalowania. Przede wszystkim podłoga w naszej łazience musi być dobrze wypoziomowana i zabezpieczona przed wilgocią, a także powinna mieć odpowiednią grubość, aby można w niej było pomieścić instalację odpływową. Wiąże się to zazwyczaj z remontem łazienki, a w niektórych mieszkaniach, zwłaszcza w starym budownictwie, wymagać będzie jednak zamontowania brodzika.

TOP 3 najbardziej oczekiwanych budynków świata 2020

Inną kwestią sprawiającą, że kabina walk-in nie wszystkim przypadnie do gustu, jest jej otwarta konstrukcja. Takie rozwiązanie wymaga bowiem stałego utrzymywania wyższej temperatury w łazience. Zamknięte kabiny szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują ciepło. Tymczasem temperatura w kabinie walk-in będzie de facto taka sama jak w całej łazience. Może to oznaczać konieczność zainstalowania dodatkowego grzejnika.

Zamontowanie kabiny walk-in wiąże się nieodmiennie z zadbaniem o sprawną i wydajną wentylację. Otwarta kabina oznacza, że podczas kąpieli lub prysznica znacznie więcej pary wodnej będzie unosić się w łazience. To z kolei może wpływać na nadmierne zawilgocenie pomieszczenia i pojawienie się grzybów oraz pleśni. Należy zatem pamiętać o częstym wietrzeniu łazienki.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz