18 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu zwolnienie z podatku od nieruchomości

Kiedy możemy liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości?

W przypadku przedsiębiorstw zwolnienie z podatku od nieruchomości jest relatywnie częstym zjawiskiem, ponieważ gminy w ten sposób przyciągają inwestorów. Jeśli natomiast chodzi o przeciętnego mieszkańca sytuacje takie należą do wyjątku.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od zakupu nieruchomości? Dowiedz się więcej.

Podatek od nieruchomości to podatek lokalny, którego stawki kształtują gminy. Maksymalna stawka roczna podatku od nieruchomości ograniczona jest limitem określonym jedynie w “Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych”. Gminy mogą wprowadzić zwolnienia z podatku, jeśli mają charakter przedmiotowy, czyli dotyczą pewnego rodzaju nieruchomości, a nie indywidualnie określonej grupy podatników. W praktyce jednak gminy często przekraczają swoje kompetencje i udzielają zezwoleń takim instytucjom jak biblioteki, przedszkola czy stowarzyszenia mające siedzibę na jej terenie.

Zalety i wady kameralnych osiedli – przeczytaj na Relist.pl

Przedsiębiorstwa a osoby fizyczne

Gminy zwalniają przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, ponieważ jest to jedna z podstawowych zachęt inwestycyjnych, która uatrakcyjnia jej teren pod inwestycje, mogące w przyszłości przynieść większe wpływy z pozostałych podatków. Zwykły Kowalski bardzo rzadko ma szansę zostać zwolnionym z podatku od nieruchomości, gdyż wiele gmin w Polsce boryka się z problemami finansowymi, a rezygnując z własnej woli z części wpływów działałyby irracjonalnie.

Ale czy na pewno?

Przy zmniejszającej się liczbie mieszkańców, gminy wkrótce będą musiały rywalizować o pojedynczego mieszkańca, a zwolnienie z podatku od nieruchomości może stać się jednym z elementów konkurowania ze sobą samorządów. W dłuższej perspektywie przecież taka inwestycja ma szansę się zwrócić.

Jak kupić tanie mieszkanie? Sprawdź.

Gminy których mieszkańcy zostali zwolnieni

Część gmin już postanowiła zwolnić swoich mieszkańców z podatku od nieruchomości. Są to Michałowo w województwie Podlaskim i Toruń. Przedstawiciele gminy Michałowo szacują, iż osoba posiadająca działkę z domem i garażem zaoszczędzi w ten sposób ok. 600 zł, gmina natomiast zmniejszy swój budżet o kilkaset tysięcy złotych. Nie jest to kwota, która zaburzy płynność finansową Michałowa, ponieważ gmina znajduje się obecnie w bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej. Działania te mają na celu rozwijać atrakcyjność tego regionu. Dodatkowo, nowi mieszkańcy na pewno znajdą dla siebie miejsce w gminie, ponieważ zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego tak, aby nowe tereny były przeznaczone specjalnie pod budownictwo mieszkaniowe.

Znajdź nowe mieszkanie w Ząbkach – sprawdź ofertę portalu Rynek Pierwotny

W Toruniu natomiast zwolnione z podatku od nieruchomości będą wszystkie osoby, które na terenie miasta po 1 stycznia 2014 roku wybudują dom jednorodzinny. Takie zwolnienie będzie ważne przez 6 lat. Toruń w przeciwieństwie do Michałowa nie chce przyciągać nowych mieszkańców, a wręcz przeciwnie, jego celem jest zatrzymanie migracji do sąsiednich gmin oraz zachęcenie mieszkańców do inwestycji na terenie miasta.

Polecamy: Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

Przemyślany ruch

Niestety, aby gmina mogła zwolnić z podatku od nieruchomości przeciętnego mieszkańca musi mieć odpowiednie środki finansowe. Taki ruch powinien być dokładnie przemyślany, aby nie przyniósł skutku odwrotnego do zamierzonego. Jeśli gmina natomiast jest w dobrej sytuacji ekonomicznej w jej przypadku będą to działania rozwojowe wpływające nie tylko na jej korzyść, ale także mieszkańców i inwestorów.

Sprawdź czy mieszkanie od dewelopera się opłaca.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz