20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu klimatyzacja w domu czy to dobry pomysł

Klimatyzacja w domu – czy to dobry pomysł?

Niezależnie od tego czy jest to lato czy zima, klimatyzacja ułatwia nam życie. Zapewnia chłód lub ogrzewa zimne pomieszczenie. Choć nadal jest to dość drogi wydatek, to coraz więcej osób decyduje się na jej instalację  w domu. Czy naprawdę warto w nią inwestować?

Przystępując do zakupu odpowiedniego klimatyzatora powinniśmy określić czego od niego oczekujemy oraz ile jesteśmy w stanie zapłacić. Wiąże się to z kwotą kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy oczywiście od jakości wykonania instalowanej w domu klimatyzacji oraz powierzchni jaką chcemy ogrzać.

Jak oszczędzać energię? Sprawdzone patenty.

Poziom hałasu

Instalując klimatyzację w domu należy zwrócić uwagę w szczególności na poziom hałasu, który urządzenie będzie tworzyć. Jest to bardzo ważny element dla osób wrażliwych na jednostajny szum. Najlepszym rozwiązaniem jest więc klimatyzator emitujący hałas, który zmierzony w odległości 1 m nie przekracza 30 dB(A). Przy zakupie warto też sprawdzić w danych technicznych, czy podany poziom hałasu dotyczy urządzenia, które pracuje na najwyższym lub przynajmniej na średnim biegu, bo później może się okazać, że jest ono jednak dla nas za głośne, a tym samym powoduje dyskomfort.

Regulowanie temperatury

Klimatyzatory mają również opcję regulowania temperatury. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala dostosować pracę urządzenia odpowiednio do zapotrzebowania. W najprostszych modelach możliwa jest skokowa regulacja mocy, którą możemy standardowo ustalić za pomocą pilota. W niektórych urządzeniach możemy spotkać się z dodatkowym trybem pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy w danym momencie bieg pracy wentylatora, tak aby utrzymać pożądaną temperaturę. Najnowocześniejsze urządzenia to klimatyzatory z inwerterem, schładzającym tylko potrzebną  w danej chwili ilość powietrza.

Sprawdzone sposoby na podniesienie wartości nieruchomości – przeczytaj nasz artykuł

Klimatyzacja w domu a wentylacja

Nie zapominajmy natomiast, że klimatyzator pracuje na powietrzu wewnętrznym, dlatego jego zadaniem nie jest zastępowanie standardowej wentylacji  pomieszczenia, ponieważ jedynie ją uzupełnia. Niewiele modeli ma możliwość doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz.

Klimatyzator pracujący w funkcji chłodzenia, świeże powietrze od razu ochładza, a w funkcji grzania – ogrzewa. W tym przypadku nie mamy nieprzyjemnego odczucia napływu zimnego powietrza z zewnątrz, a proces wymiany ciepła jest efektywniejszy.

Czy warto?

Sam klimatyzator jest kosztownym urządzeniem, podobnie jak i jego instalacja. W dodatku, aby zakupić odpowiedni sprzęt musimy wbrew pozorom zwrócić uwagę na wiele czynników – wtedy warto skorzystać z porad doradcy w zaufanym sklepie lub osób, które z rozwiązania skorzystały.

Wybieramy drzwi wejściowe do domu – skorzystaj z porad Relist.pl

Dobrze jest decydować się na takie urządzenie w lokalach nowo wybudowanych. Wtedy mamy pewność, że okna i drzwi są szczelne, a ściany mają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Bo jeśli nie, należy zastanowić się czy to się nam po prostu opłaca, bo w takiej sytuacji zainstalowanie klimatyzacji w domu może nam przynieść większe od oczekiwanych koszty.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz