20 czerwca 2024
Zdjęcie do artykułu kuchnia urządzona ze smakiem

Kuchnia urządzona ze smakiem

Kuchnia jest wyjątkowym miejscem w większości mieszkań i domów. To właśnie w tym pomieszczeniu przygotowujemy posiłki, spotykamy się z rodziną i spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. To w kuchni, na długich pogawędkach kończą się często imprezy pierwotnie zaplanowane w salonie czy ogrodzie. Nie ma wątpliwości, że jest to pomieszczenie tętniące życiem i najczęściej będące punktem centralnym w całym domu. Podpowiemy Wam, na co wrócić uwagę planując przestrzeń kuchenną oraz pokażemy kilka ciekawych aranżacji i inspirujących pomysłów.

Aranżacje kuchni

W zależności od powierzchni, jaką dysponujecie, możecie zdecydować się na szereg różnych rozwiązań. Posiadacze mniejszych mieszkań często decydują się na połączenie kuchni z częścią jadalną oraz salonem, decydując się na układ otwarty. Tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne i świetnie sprawa się, zwłaszcza gdy do zagospodarowania jest niewielki metraż, choć nie tylko. Zwolennicy przestrzeni otwartych, często wykorzystują takie aranżacje także na dużych powierzchniach.

Wielu z Was marzy jednak o kuchni zamkniętej, będącej oddzielnym pomieszczeniem, niezależnym od pozostałej części mieszkania. W takim wypadku kącik jadalniany zaaranżować można zarówno wewnątrz kuchni, jak i w wydzielonym miejscu w salonie, lub specjalnie przystosowanej jadalni. Nie ulega wątpliwości, że bez względu na Wasze własne aranżacje oraz możliwą do wykorzystania przestrzeń, każda kuchnia powinna być urządzona z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad, funkcjonalnie i być dostosowana do potrzeb użytkowników.

Marzy Ci się dom urządzony modnie i ze smakiem? Sprawdź, czy warto zatrudnić architekta wnętrz.

Kuchnia – miejsce dla wszystkich domowników

O gustach się nie dyskutuje. Dla jednych z Was pięknie urządzona kuchnia to przytulna, ciepła i domowa przestrzeń, zaaranżowana w stylu klasycznym, pełna sprzętów, przypraw i kuchennych atrybutów, dla innych to miejsce stricte funkcjonalne ze wszystkim, co tylko możliwe ukrytym za frontami szafek. Decydując się na styl, warto zwrócić uwagę na styl życia domowników. Nie zawsze to, co pięknie wygląda w katalogu bądź na sklepowej wystawie, sprawdzi się w Waszym życiu.

Jeśli jesteście rodziną, która spędza mnóstwo czasu przygotowując potrawy, zdecydujcie się na aranżacje kuchni, które łatwo pozwalają się wyczyścić. Unikajcie elementów wykończenia wnętrz, które szybko ulegają zabrudzeniu, bo w przyszłości będą Was bardzo irytować. Posiadacze małych dzieci i zwierząt, zwrócić też powinni uwagę, czy dolne szafki nie ulegną zniszczeniu, jeśli będą często narażone na dotykanie i zabrudzenia.

Meble powinny być solidnie wykonane i przetrwać przynajmniej kilka sezonów. Dotyczy to zwłaszcza tych kuchni, które skupiają na swojej powierzchni liczną rodzinę i są codziennie eksploatowane podczas gotowania czy spożywania posiłków. O większą awangardę i fronty z szybciej ulegającemu zabrudzeniom materiału mogą pokusić się osoby nieposiadające dzieci, częściej jadające poza domem, lub też zdeklarowani zwolennicy ciągłego sprzątania.

Wyspa kuchenna? Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Kuchenne inspiracje i kilka słów o ergonomii

Jak już wspomnieliśmy, kuchnia ma charakter bardzo rodzinny i choć urządzenie jej to kwestia bardzo indywidualna, bez względu na styl, powinna być miejscem funkcjonalnym i wygodnym. Zanim przystąpicie do zakupu mebli i sprzętów, pamiętajcie, że w kuchni niezwykle ważna jest wystarczająca ilość miejsca do pracy (krojenie, gotowanie, przygotowywanie posiłków) oraz urządzenie jej zgodnie z zasadami ergonomii.

Co to oznacza w praktyce? Prawidłowo zaprojektowana kuchnia pozwala na to, aby prace ułożone były w ergonomiczny trójkąt roboczy, co zdecydowanie skraca zarówno czas przygotowania, jak i gotowania. Jest to związane z usytuowaniem lodówki, zlewozmywaka i kuchenki w taki sposób, aby ich umiejscowienie tworzyło wierzchołki trójkąta. Warto także pamiętać, że bez względu na styl, wydzielić powinno się pięć stref ułatwiających funkcjonowanie i do tego dopasować aranżacje kuchni. Należą do nich:

  • strefa zapasów, przechowywania przedmiotów i żywności
  • zmywania
  • przygotowywania
  • pracy oraz gotowania

Według zasad aranżacyjnych strefy te, według podanej wyżej kolejności umiejscawiamy według ruchów wskazówek zegara (w przypadku osoby leworęcznej – wstecz). Niezmiernie ważną kwestią jest też oświetlenie. Decydując się na różnego rodzaju lampy i kinkiety powinniście pamiętać o nie tylko o oświetleniu pomieszczenia centralnie, ale też przede wszystkim o lampie nad stołem, które wpływa na charakter wnętrza.

O czym pamiętać przy wyborze mebli kuchennych?

W nowoczesnych kuchniach często spotyka się też oświetlenie punktowe, zarówno nad jak i pod szafkami, czy w obrębie blatu roboczego. Kuchnia urządzona ze smakiem to taka, w której Wy i Wasza rodzina czujecie się komfortowo, to taka, która odpowiada Waszym potrzebom i spełnia oczekiwania domowników, warto więc dostosować ją do indywidualnych potrzeb.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz