Urządzenie sypialni na zagospodarowanym poddaszu wydaje się idealnym pomysłem. Jest to miejsce ciche, przytulne i wyraźnie odizolowane od części użytkowej domu. Jednak ze względu na nietypowy układ ścian, może być bardziej wymagające w aranżacji. O czym trzeba pamiętać urządzając sypialnię na poddaszu?
Problematyczne skosy
Sypialnia na poddaszu ma dzięki nim swój niepowtarzalny klimat, ale stanowią one również wyzwanie aranżacyjne. Najbardziej ustawne są pomieszczenia pod dachem dwuspadowym, gorzej sytuacja wygląda przy układzie czterospadowym. Duże znaczenie ma również wysokość ściany kolankowej – im jest wyższa, tym łatwiej tę przestrzeń zagospodarować. Przy 140-150 cm można się w tym obszarze swobodnie poruszać – wstawić tam łóżko lub szafę wnękową. Jeżeli ścianka jest niższa, wybierzmy raczej komody i szuflady. Natomiast w przypadku skosu zaczynającego się od podłogi, rozważmy zabudowanie go i urządzenie tam garderoby. Nie ryzykujmy umieszczenia pod nim łóżka – takie rozwiązanie przy ostrym skosie może zaowocować porannymi siniakami na głowie.
Marzy Ci się dom wykończony drewnem? Sprawdź nasze inspiracje!
Jakie meble?
Najważniejsze jest oczywiście łóżko. Ustawienie go pod skosem jest wyjątkowo kuszące, zwłaszcza jeśli mamy w perspektywie podziwianie nocnego nieba przez okno dachowe. Jednak, mając na względzie bezpieczeństwo użytkowania, lepiej będzie umieścić je w tej części poddasza, która ma normalną wysokość. Ponieważ sama konstrukcja pomieszczenia wprowadza dużą różnorodność, nie przesadzajmy z ilością mebli. Ograniczmy się do minimum w postaci szafy na ubrania, komody, szafki nocnej i wygodnego krzesła lub fotela. Nie ma potrzeby wypełniania każdego najmniejszego zakamarka. Najwygodniejszą opcją będzie zamówienie mebli na wymiar, zwłaszcza w przypadku tych, które będą umieszczone pod skosem. W przypadku szafy najlepiej sprawdzą się modele z drzwiami przesuwnymi – zajmują mniej miejsca i zapewniają swobodny dostęp do rzeczy w środku.
Odpowiednie oświetlenie
W przypadku sypialni na poddaszu dobrze sprawdzą się okna połaciowe, które dają nawet o 40% więcej światła niż pionowe. Aby jednak pomieszczenie nie nagrzewało się nadmiernie w ciągu dnia, warto zainwestować w rolety. Będą one także tłumić odgłos deszczu uderzającego w szybę. Okna dachowe mają również tę zaletę, że pogłębiają wrażenie przestrzenności, której wnętrzom ze skosami zawsze trochę brakuje. Jeżeli jednak nie lubimy dużej ilości pobudzającego światła w sypialni, wybierzmy raczej okno w ścianie szczytowej. Instalując oświetlenie sztuczne, zainwestujmy raczej w kilka punktowych źródeł światła, niż jedną, centralną lampę sufitową. Pozwoli to uniknąć wrażenia przeładowania pomieszczenia detalami. Lampka nocna umieszczona na stoliku pod skosem nada naszej sypialni intymnego, ciepłego charakteru.
Wybierz swój wymarzony nowy dom z oferty portalu Rynek Pierwotny!
Kolory w sypialni na poddaszu
Skosy mogą sprawiać, że poddasze wydawać się będzie ciasne i ciemne. Możemy w pewnym stopniu to zmienić za pomocą odpowiednio dobranych kolorów. Stawiajmy raczej na jasne barwy, takie jak odcienie błękitu, szarości, czy bieli, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dobrze będą również wyglądać kremy i beże, ocieplające wnętrze. O ile jasne, pastelowe kolory powinny dominować, nie znaczy to, że mamy całkowicie unikać wyrazistych barw. Postawmy raczej na jeden mocny kolorystyczny akcent, który będzie przykuwał uwagę. Intensywna czerwień lub zieleń może także wystąpić w postaci dodatków, takich jak poduszki, narzuta, czy dywanik.