5 grudnia 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie open space

Mieszkanie open space – plusy i minusy

Rosnącą popularnością cieszą się w Polsce mieszkania typu open space – lokale z dużą, otwartą przestrzenią. Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie, które charakteryzuje się niewielką ilością (lub brakiem) zamkniętych pomieszczeń, a także jakie korzyści i wady mogą się z tym wiązać.

Mieszkanie z open space to lokal, którego powierzchnia nie jest w żaden sposób ograniczona ścianami. Na open space może się składać salon z kuchnią lub salon, nad którym znajduje się antresola. Takie rozwiązania można spotkać w mieszkaniach typu kawalerka, mieszkaniach kilkupokojowych, domach jednorodzinnych, a także nieruchomościach typu Premium, np. luksusowych apartamentach.

Mieszkania open space kojarzą się w dużej mierze z tak zwanymi loftami, czyli lokalami znajdującymi się w pofabrycznych budynkach. Mają zwykle duże okna, widoczne stropy czy elementy instalacji elektrycznej, a na ścianach znajduje się goły tynk lub cegła.

Jak urządzić sypialnię w stylu loft?

Mieszkanie open space – zalety

  • Open space, to rozwiązanie, które sprzyja energooszczędności. Na otwartej przestrzeni tracimy mniej ciepła, co niekoniecznie jednak oznacza, że łatwo ją ogrzać.
  • Duże okna i otwarta konstrukcja mieszkania sprawiają, że wpada do środka dużo naturalnego światła, w rezultacie wnętrze sprawia wrażenie bardziej przestronnego, nawet jeśli nie posiadamy zbyt wielu okien w mieszkaniu. Rozświetleniu mieszkania sprzyjają także szklane meble i dekoracje oraz obecność luster.
  • Open space sprawdza się świetnie w przypadku kawalerek. W ten sposób można sprawić, że nawet lokal o niewielkim metrażu będzie przytulny i komfortowy. Jeśli dodatkowo wybudujemy w mieszkaniu antresolę, zyskujemy kolejną dodatkową przestrzeń!
  • Otwarty układ to duże pole do popisu dla osób, które lubią urządzić wnętrze w sposób nietypowy, po swojemu. Aby podkreślić atuty mieszkania, wykorzystać maksymalnie jego przestrzeń i zwiększyć jego przestronność, można skorzystać ze szklanych elementów i jasnych mebli. Możliwe jest także pomysłowe wykorzystanie mebli i oświetlenia, by podzielić mieszkanie na różne strefy.
  • Jeśli znudził nam się wystrój mieszkania, w każdym momencie możemy zmienić ustawienie mebli i odmienić jego charakter.
  • Mieszkania z open space są zazwyczaj wysokie, dzięki czemu można w łatwy sposób wybudować w nich antresolę i dowolnie ja zaaranżować. Możliwe jest także stworzenie klimatycznej sypialni na piętrze, tak, by oddzielić od siebie strefę dzienną i nocną.

Jak urządzić pokój dziecięcy?

…i wady

  • Open space nie sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie prywatność i intymność – po lokalu może rozchodzić się hałas.
  • Przestrzeń typu open space jest trudna do ogrzania, zwłaszcza jeśli posiadamy w mieszkaniu antresolę. Wysokie pomieszczenia nagrzewają się bardzo wolno, z kolei niskie pomieszczenia pod antresolą ogrzewają się o wiele szybciej – całe ciepłe powietrze może się gromadzić w wyższych partiach, przez co na podwyższeniu będzie ciągle duszno.
  • O ile mieszkanie z open space łatwo zaaranżować, o tyle trudniej jest utrzymać w nim porządek. Bez organizerów i sprytnie przemyślanych schowków nie da rady!
  • Mieszkanie w którym nie ma zamkniętych pokoi, wiąże się z koniecznością przebywania z pozostałymi domownikami w tej samej przestrzeni i umiejętności dopasowywania sposobów spędzania wolnego czasu przez wszystkich lokatorów.
  • Aby zaaranżować mieszkanie z open space, trzeba wykazać się nieszablonowym myśleniem i posiadać zmysł aranżacyjny. Często jest to niełatwe bez pomocy projektanta wnętrz.

Szukasz fajniego mieszkania jednopokojowego? Gethome.pl oferuje kawalerki na sprzedaż w Warszawie w atrakcyjnych cenach. Sprawdź ofertę portalu.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz