25 maja 2024
zdjęcie do artykułu najbardziej zielone miasta w Polsce

Najbardziej zielone miasta w Polsce

Zieleń w mieście jest bardzo ważna. Zielone, roślinne enklawy wspomagają funkcje wypoczynkowe, rekreacyjne, zdrowotne oraz estetyczne. Jednocześnie znacząco wpływają na jakość życia w mieście i utrzymuje ważną bioróżnorodność w przyrodzie.

Katowice będą walczyć o tytuł Zielonej Stolicy Europy?

Zielona okolica wokół mieszkania to niezaprzeczalny atut każdej nieruchomości. Tzw. zieleń miejska wspomaga funkcje wypoczynkowe, rekreacyjne, zdrowotne oraz estetyczne. Wpływa na jakość życia i utrzymuje ważną bioróżnorodność w przyrodzie. Nic dziwnego, że nabywcy chętniej kupują nieruchomości właśnie w pobliżu parków, zielonych skwerów czy lasu. I są za to w stanie zapłacić więcej.

Z analizy GUS wynika, że największą powierzchnią zieleni miejskiej w obrębie miasta może pochwalić się stolica Wielkopolski. 20 proc. terenu Poznania zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Na drugim miejscu jest Łódź z wynikiem 19 proc. – w tym przypadku to głównie zasługa parków miejskich, które w Łodzi zajmują niemal 6 proc.  całej powierzchni miasta.  Trzecie miejsce zajmują ex aequo Wrocław i Bydgoszcz, z 18 proc. udziałem zieleni miejskiej.

Miasta, które nie mogą się pochwalić dużą liczbą roślinności to Rzeszów i Katowice, w których udział zieleni wynosi mniej niż 10%. Co ciekawe, miasta kojarzone z ładnymi ogrodami i parkami takie, jak Gdańsk i Szczecin, znalazły niemal na samym dole zestawienia.

Czy warto kupić mieszkanie w 2019 r.?

Bez wątpienia największy udział w miejskiej zieleni mają lasy gminne oraz parki (według GUS są to również zieleńce i tereny zieleni osiedlowej). Lasy pod tym względem przodują w Szczecinie i Poznaniu, gdzie stanowią ponad 8% powierzchni miast. Parki natomiast palmę pierwszeństwa wiodą we Wrocławiu i Krakowie, w obu przypadkach jest to ponad 6%. Z zielonych ulic mogą być z kolei dumni mieszkańcy Poznania i Lublina, gdzie udział zieleni ulicznej przekracza 3% ogólnej powierzchni miasta.

74% Polaków byłoby skłonnych zapłacić za nieruchomość więcej, jeżeli znajdowałaby się ona w pobliżu terenów zielonych – wynika z raportu Global Garden Report 2012 przygotowanego przez producenta sprzętu ogrodowego – Husqvarna. Podobne wnioski można wyciągnąć z raportu opublikowanego przez ING Bank Polski na początku zeszłego roku – Finansowy Barometr ING: Jak Polacy kupują mieszkania i domy? Wynika z niego, że najczęstszym kryterium stosowanym do zawężenia wyboru podczas poszukiwania mieszkania jest właśnie lokalizacja – takiej odpowiedzi udzieliło 41% ankietowanych. Oznacza to, że lokalizacja to najbardziej istotny element dla większości nabywców. Cena nieruchomości znalazła się dopiero na drugim miejscu z wynikiem – 36%.

Popyt na nowe mieszkania nadal rośnie

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz