16 września 2024
zdjęcie do artykułu biurowce w Trójmieście

Najwięcej biurowców powstaje w Trójmieście

Popyt na biura w Trójmieście jest tak duży, że trzeba na nie czekać. Wskaźnik niewynajętych powierzchni wynosi tylko 5 proc. To najmniejszy współczynnik w skali krajowej, nie tylko na rynkach lokalnych. Pod tym względem nawet Warszawa nie wytrzymuje porównania.

Współczynnik powierzchni niewynajętej na większości największych rynków biurowych w kraju, jak podaje firma Walter Herz, w ostatnich miesiącach regularnie spada. Średni poziom pustostanów wynosi zaledwie 8,5 proc. Najwięcej wolnych biur jest w Łodzi i Poznaniu – około 12 proc. W Warszawie niewynajętych jest nieco ponad 8 proc. biur. W centrum miasta tylko 5 proc., ale już na przykład na Mokotowie prawie 14 proc.

W którym mieście działa najwięcej deweloperów?

Dwie strony medalu

W tej sytuacji wyniki sektora w Trójmieście, gdzie wolnych pozostaje tylko niespełna 5 proc. powierzchni biurowej, są rekordowe. To dobrze (dla posiadaczy gotowych obiektów), gorzej dla perspektywy pozyskania nowych inwestorów. Na takim rynku trzeba akceptować stawki czynszu, a nie dyskutować – istnieją zatem uzasadnione obawy, że taka sytuacja mogłaby zniechęcić potencjalnych nowych klientów z sektora usług biurowych.

Wspólnoty mieszkaniowe: zmiany w prawie 2020

Nie ma jednak wątpliwości, że to w Trójmieście powstaje obecnie najwięcej powierzchni biurowej w regionie. Poza Warszawą w budowie jest prawie 900 tys. m kw. biur, z tego w Trójmieście prawie co czwarty z nich. To ponad 200 tys. m kw. nowych biur, nieco więcej niż w Krakowie i we Wrocławiu, w którym realizowane jest około 170 tys. m kw. powierzchni.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz