25 maja 2024
zdjęcie do artykułu mieszkania powstają w Gliwicach

Nowe mieszkania powstają w Gliwicach

Miasto Gliwice od lat z powodzeniem realizuje własny program mieszkaniowy. Komunalne kompleksy mieszkaniowe powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej i – ostatnio – Jagiellonki w Łabędach. Planowane są kolejne inwestycje – m.in. w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej, przy ul. Opolskiej, Dworskiej i Zbożowej.

Inwestycje pod klucz

W wyniku działań dwóch miejskich spółek mieszkaniowych – ZBM I TBS oraz ZBM II TBS – w Gliwicach powstało ponad 1700 komfortowych mieszkań na wynajem, dostępnych dla osób średnio zarabiających. W ten sposób zaspokojono potrzeby mieszkaniowe kilku tysięcy osób, a przy okazji zagospodarowano niewykorzystane dotąd obszary w różnych częściach miasta – m.in. przy ulicach Witkiewicza, Szafirowej (dawniej Żabińskiego), Lipowej, Dworskiej, Bernardyńskiej, Uszczyka, Strzelniczej i Granicznej, Strzelców Bytomskich czy Mikołowskiej. Zadbano też o nowoczesne lokale użytkowe, których powstało ponad 70 oraz o utworzenie ponad 500 nowych miejsc postojowych w garażach i parkingach wielostanowiskowych.

Mieszkania nadal drożeją. Które najszybciej?

Kiedy państwo wycofało się ze wspierania budownictwa społecznego, spółki szybko odnalazły się w nowej sytuacji i nadal z powodzeniem współtworzą ofertę mieszkaniową na gliwickim rynku nieruchomości. Wspólnie z miastem realizują nowe inwestycje mieszkaniowe i zarządzają jego zasobem mieszkaniowym.

Komunalne „M” od podstaw

W ostatnich latach w Gliwicach wzniesiono od podstaw 9 budynków komunalnych, m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego i Staromiejskiej. Gotowy jest też już nowy wielorodzinny budynek komunalny przy ul. Anny Jagiellonki w Łabędach.

Jak wykorzystać fundusz remontowy?

Przy ul. Górnej, Samotnej, Kujawskiej i Św. Jacka powstaje pięć budynków mieszkalnych – niedaleko miejsca, gdzie powstanie nowy gliwicki szpital. W najbliższych planach miasta są także inwestycje przy ul. Opolskiej (budynek z ponad 30 mieszkaniami) oraz w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej (nowe osiedle z ok. 240 mieszkaniami).

Nowe miejskie lokale będą w pełni wykończone i pomalowane. Stawka miesięcznego czynszu wynosi 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego na starcie jest pobierana od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu. Dla porównania, TBS-y pobierają kaucję w wysokości 12-krotnego czynszu oraz partycypację w wysokości do 30% kosztów budowy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz