5 grudnia 2024
zdjęcie do artykułu odbiór techniczny mieszkania

Odbiór mieszkania – samemu czy ze specjalistą?

To już ostatnia prosta na drodze do własnego, nowego mieszkania: deweloper wyznacza termin odbioru. Właśnie teraz trzeba sprawdzić zgodność lokalu z projektem, zgłosić wszystkie usterki i niedociągnięcia i domagać się od dewelopera ich usunięcia. Możesz zrobić to sam, ale czy warto?

Na osobę odbierającą nowe mieszkanie może czekać wiele przykrych niespodzianek. Może się okazać, że sprawdzając samodzielnie efekty pracy dewelopera w wielu przypadkach nie zauważymy niedoróbek. Może je dostrzec tylko wprawne oko specjalisty – najlepiej takiego, który ma za sobą bogate doświadczenie przy tego typu zleceniach.

Do kanonu ujawnianych przez inspektorów usterek należą:

  • rysy i uszkodzenia na ścianach,
  • uszkodzenia powierzchni stolarki okiennej i parapetów (m.in. porysowane szyby);
  • pęknięcia tynków;
  • brak napięcia w lokalu;
  • brak kątów prostych w pomieszczeniach.

Przy odbiorze mieszkania nabywca jest szczególnie zaskoczony, jeśli fachowiec wykryje usterki, na które sam z pewnością nie zwróciłby uwagi.

Ogrzewanie podczerwienią – czy warto?

Podczas odbioru specjalistyczna kontrola obejmuje m.in. metraż i rozkład pomieszczeń, instalacje (elektryczną, gazową, grzewczą, wodną, wentylacyjną i kanalizacyjną), liczniki mediów, tynki (jakość, równość wykonania, ewentualne pęcherze powietrza, pęknięcia i rysy), wylewki betonowe i cementowe (jakość, wypoziomowanie, ewentualne pęknięcia i rysy), okna i drzwi balkonowe (jakość montażu, ewentualne rysy na szybach, ramach, parapetach, otwieranie i uchylanie), balkon, taras, loggię (jakość posadzki, spadek, montaż barierek), a także garaż i piwnicę.

Jeżeli mamy taką możliwość, to warto skorzystać z pomocy zaawansowanej technologii aby wykryć niedociągnięcia niewidoczne nieuzbrojonym okiem, które wywierają jednak odczuwalny wpływ na komfort mieszkania. Za pomocą kamery termowizyjnej doświadczony inżynier może zweryfikować min. tak istotne niedociągnięcia, jak wycieki i zawilgocenia, obecność mostków termicznych czy też stan izolacji termicznej. Obecność powyższych czynników w mieszkaniu może negatywnie wpłynąć na koszty ogrzewania i ich wzrost aż do 150%. Ze względu na swoją cenę nie każdy nabywca mieszkania dysponuje profesjonalną kamerą termowizyjną, nie każdy też dysponuje wiedzą potrzebną aby przeprowadzić to tak istotne badanie.

Jak wycenić remont mieszkania?

Doświadczony inżynier powinien cechować się znajomością polskich przepisów prawa, a w szczególności norm budowlanych. Znajomość tychże norm jest niezbędna w skutecznej argumentacji, dlaczego dane usterki powinny zostać umieszczone w protokole odbioru. Opanowanie norm pozwala inżynierowi na zniweczenie prób podważenia kompetencji osoby odbierającej lokal. Koszt pracy doświadczonego inżyniera to około 200-600 zł w zależności od zakresu prac.

Zgodność wykonania mieszkania z zapisami umowy deweloperskiej stwierdza się w protokole odbioru. Wszystkie wykryte niedoróbki lub jakiekolwiek niezgodności z umową (na przykład inny niż ustalony typ użytych materiałów w mieszkaniu w standardzie “pod klucz”), wpisujemy do protokołu, a deweloper określa, w jakim terminie zobowiązuje się je usunąć. Jeżeli lokal ma wady istotne, uniemożliwiające lub utrudniające korzystanie z niego, możemy odstąpić od podpisania protokołu i wyznaczyć deweloperowi czas na ich usunięcie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz