Kompaktowe mieszkania jednopokojowe, zwane potocznie kawalerkami, są najczęstszym wyborem osób skupionych na swojej karierze, singli, bądź rozpoczynających nowy etap w życiu młodych par. Kawalerka często jest traktowana jako miejsce do spania, zwłaszcza w przypadku osób spędzających większość swojego czasu w pracy lub poza domem. Mimo to, warto jest ją odpowiednio urządzić.
Kawalerka, która łączy w jednym głównym pomieszczeniu strefę dzienną, sypialnię i aneks kuchenny, a czasem również przestrzeń biurową, to jedno z najczęstszych rozwiązań deweloperskich. Sięgają po nie zarówno osoby młode, na początku drogi do stabilizacji, jak i ci, którzy we własnych czterech ścianach bywają gośćmi. Niezależnie jednak od sytuacji, kwestia tego jak urządzić kawalerkę, dobrze wykorzystując każdy metr kwadratowy, jest sprawą kluczową. Projekt wymaga kreatywności i otwartości na nowe rozwiązania przestrzenne, zarówno wtedy, gdy sami za niego odpowiadamy czy też powierzamy go architektowi. Podział przestrzeni powinien być zaznaczony na tyle subtelnie, by kontrasty nie przytłaczały i nie zaburzały układu wnętrza.
Mikrokawalerka – dobry wybór na pierwsze mieszkanie?
Kolorystyka
Pierwszą zasadą, do której powinien zastosować się każdy posiadacz jednopokojowego mieszkania, jest odpowiedni dobór barw. Odnosi się to nie tylko do koloru ścian, ale także mebli. Ściany i sufit powinny być jasne. Dzięki temu przestrzeń wydaje się optycznie większa. To samo odnosi się do kafelków w łazience czy w kuchni/przy aneksie. Meble mogą być albo jasne, albo stanowić kontrast dla otaczającej je przestrzeni. Jest to zależne od efektu, jaki chcemy otrzymać. Dobrym sposobem na optyczne zwiększenie przestrzeni jest także zainwestowanie w panele podłogowe o jasnej barwie lub jasny dywan bądź wykładzinę. W ten sposób nasze wymarzone, ale małe, nowe mieszkanie w Warszawie będzie się wydawać większe.
Odpowiednie meble
W kawalerce każdy wolny centymetr powierzchni ma niezwykle duże znaczenie, dlatego przekonajmy się do takich rozwiązań jak rozsuwany stół, składane krzesła czy meble, z których wysuwa się biurko do pracy. Meble wielofunkcyjne i kompaktowe powinny być jednak na tyle wygodne, byśmy z przyjemnością z nich korzystali. Zamiast zwykłego stolika kawowego rozejrzyjmy się za takim, który wyposażono w szufladę lub półkę na drobiazgi (np. na gazety). Warto też poszukać stolika z pomocnikiem, czyli złożonego z dwóch lub trzech takich samych egzemplarzy, ale różnych rozmiarów, które składają się jak lalka matrioszka. Dobrze będą prezentować się też praktyczne stoliki w stylu skandynawskim, złożone z drucianego kosza i blatu. Nie są to drogie rozwiązania, a z pewnością sprawdzą się np. w trakcie spotkania w większym gronie.
Jak urządzić duże mieszkanie? Porady
Podział na strefy
Bardzo ważne jest dobre rozplanowanie przestrzeni w kawalerce, poprzez podział na strefy. Nawet jeśli nasze mieszkanie składa się z salonu połączonego z aneksem kuchennym, jesteśmy w stanie podzielić je na strefę wypoczynkową i kuchenną. W pierwszej z nich spędzamy czas na relaksie i spaniu, w drugiej na przygotowaniu i spożywaniu posiłków. Taką granicę można stworzyć poprzez postawienie między strefami małej ścianki, baru, bądź kuchennej wyspy, która będzie miała także bardzo funkcjonalne zastosowanie podczas gotowania. Ważne żeby zachować podobny styl w całym pomieszczeniu. Pokój i aneks nie powinny zbyt drastycznie się różnić. Dziwnie wyglądałoby mieszkanie, w którym pokój nawiązywałby do stylu afrykańskiego, a bezpośrednio połączony z nim aneks wyglądałby niczym statek kosmiczny naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami.
Oświetlenie
Ważnym elementem są okna. Nie zasłaniajmy ich zbyt szczelnie – to sprawi, że wnętrze będzie ciemniejsze, a przez to optycznie mniejsze. Warto postawić na rolety lub plisy, które wpuszczą do środka więcej promieni słonecznych. W takim układzie możemy zrezygnować z zasłon i firanek (odchodzi kolejny koszt), a parapet zagospodarować jako półkę dekoracyjną. Tym sposobem oszczędzamy na zakupie półek ściennych, na których wcześniej miały stanąć różne bibeloty czy książki. Ostatnia rzecz, na której jednak nie warto oszczędzać, to solidne oświetlenie. Źródeł światła we wnętrzu powinno być kilka, choćby po to, by bez problemu móc korzystać z pomieszczenia o każdej porze. Postawmy przy tym na energooszczędne i tanie oświetlenie LED oraz lampki.
Mieszkanie w stylu skandynawskim – garść inspiracji aranżacyjnych