Latarnie morskie są bardzo ważnym elementem oznakowania nawigacyjnego. Pomagają one w prowadzeniu bezpiecznej żeglugi. Rozmieszczenie latarni uzależnione jest od ukształtowania linii brzegowej. Od średniowiecza ich ilość znacznie wzrosła, wraz z rozwojem żeglugi i techniki.
Wieża Leandra, Turcja
Ta latarnia znajduje się na niewielkiej wysepce w cieśninie Bosfor, oddzielającej Europę od Azji. Pierwotnie miała ostrzegać przed okrętami perskimi. Obecnie w wieży znajduje się stacja kontroli ruchu na Bosforze, a także kawiarnia i restauracja. Wysepka ma powierzchnię 1250 metrów kwadratowych.
TOP 5 najstarszych miast Europy
Wieża Herkulesa, Hiszpania
Latarnia morska jest położona na terenie Coruny. Znana jest m.in. z tego, że jest najdłużej działającą latarnią morską na świecie – została wzniesiona przez Rzymian. Jej nazwa związana jest z legendą – miał tu przybyć Herkules, który po pokonaniu Geriona zbudował wieżę w tym miejscu.
Rubjerg Knude, Dania
Rubjerg Knude to najwyższa część klifu na zachodnim wybrzeżu Danii. Została zbudowana 116 lat temu. Światło latarni było widoczne w promieniu 8 mil. Niestety erozja klifu zagraża latarni. Budynek stoi 200 metrów od brzegu, ale odległość maleje i latarnia zbliża się do przepaści.
5 najbardziej radioaktywnych miejsc na świecie
Santa Marta, Portugalia
To zarówno latarnia morska, jak i muzeum, w którym znajdziemy panoramiczne zdjęcia, informacje o historii latarni oraz wiele szczegółów z pracy latarnika. Te atrakcje znajdują się na plażach w Cascais.
Fastnet Rock, Irlandia
Leży na niewielkiej skalistej wysepce około 11 kilometrów na południe od wybrzeża Irlandii. Wysepka jest nazywana “irlandzką łzą”, gdyż to właśnie ten punkt Irlandii widzieli jako ostatni wszyscy wyjeżdżający na statkach do Ameryki.