Afryka jest ogromnym kontynentem na którym znajdziemy 54 państwa afrykańskie. Mimo, że to właśnie w Afryce znajdziemy około 20% populacji ziemi, to kontynent ten jest powszechnie uważany za najbiedniejszy – potwierdzają to nawet dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Podczas gdy cały świat przeżywał recesję gospodarczą, cała Afryka doczekała się wzrostu PKB w 2012 roku wynoszącego około 5%. Sekretem niedawnego sukcesu Afryki wydaje się być ogromna ilość zasobów naturalnych.
1. Republika Południowej Afryki: 576 miliardów dolarów.
Wydobycie zasobów naturalnych jest jednym z najważniejszych czynników napędzających gospodarkę RPA. Spójrzcie chociażby na Wielką Dziurę (ang. Big Hole) – odkrywkową kopalnię diamentów w Kimberley, uważaną do niedawna za największą wykopaną ręcznie przez ludzi dziurę na świecie. Republika Południowej Afryki korzysta na sprzedaży diamentów, węgla, platyny i wielu innych zasobów naturalnych. Kraj z roku na rok zarabia coraz więcej z turystyki. Już teraz w branży turystycznej i firmach z nią związanych pracuje około 10% ogółu zatrudnionych.
TOP 5 krajów, w których najlepiej prowadzić biznes
2. Egipt: 534 miliardy dolarów.
Egipt to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych krajów świata. Niemal każdemu Egipt kojarzy się z piramidami, Sfinksem oraz Nilem. Niestety brak stabilności politycznej w tym państwie w ciągu ostatnich kilku lat ma bardzo negatywny wpływ na turystykę. W efekcie tego Egipt w dwa lata spadł o ponad 10 miejsc na liście najlepszych krajów turystycznych świata wg Światowego Forum Ekonomicznego. Podczas gdy turystyka dołuje, rośnie znaczenie rolnictwa, które tylko w zeszłym roku doczekało się 2% wzrostu. Nie ma wątpliwości, że spora w tym zasługa Nilu.
3. Nigeria: 444,5 miliarda dolarów.
Nigeria to państwo w Afryce Zachodniej, położone nad zatoką Gwinejską. Szacuje się, że około jedną trzecią całkowitego PKB kraju stanowi rolnictwo. Mimo tak dużego udziału w Produkcie Krajowym Brutto, rolnictwo nie jest głównym źródłem zarobku kraju. Nigeria bardzo dużo zyskuje na sprzedaży ropy naftowej. To właśnie przemysł naftowy napędza gospodarkę kraju. Ropa naftowa z Nigerii stanowi 10% importu ropy w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ropie naftowej Nigeria ma szansę stać się największą gospodarką Afryki, i to w najbliższych latach.
4. Algieria: 272,5 miliarda dolarów.
Algieria to największe państwo Afryki, dziesiąte co do wielkości państwo świata. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że wysokie miejsce na dzisiejszej liście jest podyktowane dobrze rozwiniętym sektorem ropy i gazu. Ropa i gaz przyczyniły się do około 70% przychodów Algierii, stanowiąc 97% eksportu tego kraju. Co ciekawe największym sektorem zatrudnienia jest administracja rządowa, zatrudniająca około 32% wszystkich pracujących.
5. Maroko: 169 miliardów dolarów.
Maroko to państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Z uwagi na atrakcyjne położenie, kraj czerpie duże profity z turystyki. Maroko przyciąga do siebie miłośników plaż, morza i Casablanki – miasta położonego na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Do miast o wysokich walorach turystycznych możemy zaliczyć: Rabat, Casablancę, Tanger, Marrakesz i Agadir. Ponadto Maroko posiada takie bogactwa naturalne jak fosforyty, fosforany, rudy żelaza, mangan, ołów i cynk.