20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu największe koncerny naftowe świata

5 największych koncernów naftowych świata

Wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu – w tym gazu łupkowego – wydaje się wzrastać w każdej części świata. Na uwagę na pewno zasługują spółki rosyjskie, chińskie i północnoamerykańskie. Które firmy znalazły się na liście największych spółek publicznych sektora paliwowego w 2016 r.?

Lukoil

Rosyjska spółka powstała w 1991 r. z połączenia trzech przedsiębiorstw państwowych. Zajmuje się wydobyciem i przetwarzaniem ropy naftowej oraz gazu. Większość produktów koncernu kierowana jest na międzynarodowe rynki. Sieć sprzedaży obejmuje 23 kraje na całym świecie.

5 najdroższych inwestycji energetycznych świata

Chevron

Amerykański koncern powstały w 1879 r. Ma siedzibę w San Ramon w Kalifornii. Zatrudnia blisko 65 tys. pracowników. W 2000 r. ogłoszono przejęcie innego giganta – Texaco. Fuzja dokonała się rok później.

Kuwait Petroleum Corporation

Koncern powstał w 1980 r. z połączenia kilku mniejszych podmiotów. Siedziba znajduje się w stolicy Kuwejtu. Koncern funkcjonuje w krajach europejskich pod marką Q8.

TOP 5 najdziwniejszych restauracji świata

Total

W 1924 r. powstało Compagnie Française des Pétroles (CFP). W 1985 r. koncern został przemianowany na Total-CFP, a w 1991 r. nazwa uległa skróceniu do Total. W latach 1999-2000 Total przejął koncerny PetroFina i Elf Aquitaine. Spółka notowana jest na giełdzie w Paryżu.

BP

Początki firmy sięgają 26 maja 1908 roku, kiedy to z jednego ze złóż w Persji trysnęła ropa. Dało to początek spółce Anglo-Persian Oil Company. W 1954 r. zmieniła nazwę na British Petroleum. W kolejnych latach przyczyniła się do okrycia złóż m.in. na Alasce i Morzu Północnym. W 1998 r. połączyła się z Amoco. Finalnie, od 2001 r. koncern nosi nazwę BP. Obecnie sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach.

Cesja umowy deweloperskiej – co to jest?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz