8 października 2024
zdjęcie do artykułu apartamenty luksusowe w Gdańsku

W Gdańsku powstaje coraz więcej luksusowych apartamentów

Ceny mieszkań w Gdańsku rosną najszybciej w Polsce. Wzrost cen wynika m.in. z dobrej koniunktury gospodarczej, wysokiej dostępności i niskiego kosztu kredytu, ale również wysokiego udziału apartamentów luksusowych w ofercie rynkowej. Wzrost cen w Gdańsku już teraz ponad czterokrotnie przewyższa średnią dynamikę z całego polskiego rynku.

Najnowsze dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w II kw. 2019 r. przeciętne gdańskie mieszkanie z rynku pierwotnego podrożało o 7 proc. Była to największa zmiana w grupie sześciu krajowych metropolii. Tak szybkie tempo podwyżek dotyczące mieszkań z Gdańska nie jest czymś nowym.

W Gdańsku powstaje coraz więcej inwestycji deweloperskich

Informacje NBP wskazują, że przez pięć lat (2013 r. – 2018 r.) nowe lokale ze stolicy pomorza przeciętnie podrożały aż o 48 proc. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili bliżej przyjrzeć się gdańskiemu rynkowi nowych mieszkań, który bije kolejne cenowe rekordy. Analiza wspomnianego portalu wskazuje, że w ciągu trzech ostatnich lat oferta lokali deweloperskich z Gdańska zmieniła się radykalnie.

Duży wpływ na wysokość wspomnianej średniej ceny statystycznej, wyliczanej przez portale na podstawie ograniczonej bazy, ma zwiększanie się w rynkowej puli nowych lokali udziału luksusowych apartamentów. Pod tym względem – jak wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl – Gdańsk prześcignął już wszystkie miasta w Polsce, w tym również Warszawę i Kraków, dotychczas dzierżące na przemian palmę pierwszeństwa.

W 2018 roku to w stolicy Pomorza można było znaleźć najwięcej (procentowo, w stosunku do całej oferty rynku pierwotnego) luksusowych apartamentów – stanowiły one 7 proc. oferty deweloperów, w tym te, których cena co najmniej podwajała rynkową średnią stanowiły ekskluzywną grupę – 1,1 proc. A to oznacza, że cena za 1 m kw. co 100. mieszkania wynosiła prawie 15 tys. zł (średnia cena w Gdańsku sięgnęłą obecnie 7425 zł/m kw.).

W Kielcach buduje się coraz więcej mieszkań

Z tak dużym procentowym udziałem luksusowych lokali w rynkowej ofercie mamy do czynienia tylko w Gdańsku i w Warszawie, która znalazła się na drugim miejscu (5 proc. oferty, z tego 1,4 proc. – z co najmniej podwojoną średnią ceną rynkową, która w stolicy kształtuje się na poziomie 9203 zł/m kw.). Tak drogich lokali nie było ani w Krakowie (3. miejsce – 4,6 proc. nowych lokali w cenie 150-200 proc. średniej ceny rynkowej za 1 m kw.), we Wrocławiu (3,1 proc.) i Poznaniu (0,3 proc.).

Przez trzy lata miała miejsce szybka rozbudowa oferty najdroższych mieszkań deweloperskich. Obecnie Gdańsk dwukrotnie wyprzedza już Kraków pod względem odsetka nowych lokali kosztujących ponad 10 000 zł/mkw. Udział rynkowy takich ekskluzywnych gdańskich “M” wzrósł z 1,9 proc. (III kw. 2016 r.) do 22,9 proc. (II kw. 2019 r.). Sygnały napływające z Trójmiasta sugerują, że droższymi mieszkaniami są zainteresowani nie tylko zamożni Polacy. Kupują je też inwestorzy z Niemiec i Skandynawii.

5 sposobów na nietypowe inwestycje w nieruchomości

Dane RynekPierwotny.pl wskazują, że szybki wzrost średniej ceny gdańskich nowych lokali (o 31 proc. przez trzy lata) tylko po części wynikał ze zmian oferty dla przeciętnego klienta deweloperów. Tym niemniej, skala podwyżek z ostatnich 3 lat jest bardzo duża. Nie można wykluczyć, że szybkie wzrosty dotyczące cen gdańskich „M” oraz podobne zmiany widoczne w Gdyni, dodatkowo zwiększą zainteresowanie budową domów pod Trójmiastem.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz