21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu wykończenie mieszkania pod klucz

Wykończenie mieszkania “pod klucz” – co to oznacza?

Mieszkanie pod klucz stanowi ciekawą alternatywę dla standardu deweloperskiego. Większość deweloperów ma zresztą takie rozwiązanie w swojej ofercie. Sprawdź, co dokładnie oznacza wykończenie mieszkania pod klucz, jakie daje możliwości oraz jakie ma zalety i wady.

Nieruchomości wykończone pod klucz to obecnie najwyższy standard oferowany przez deweloperów, ponieważ obejmuje szeroki zakres prac remontowych. Dzięki nim mieszkanie jest w pełni gotowe do natychmiastowego zamieszkania. W momencie odbioru kluczy, wszystkie pomieszczenia są nie tylko wykończone, ale także zaprojektowane i urządzone. Materiały i ich jakość są oczywiście ustalane z architektem na umowie pisemnej, więc efekt końcowy z pewnością będzie spełniał nasze wymogi.

Rządowe plany remontu bloków z wielkiej płyty – na co możemy liczyć?

Podstawowy zakres prac w wykończeniu pod klucz obejmuje:

  • położenie podłogi
  • pomalowanie ścian
  • montaż drzwi wewnętrznych
  • montaż aneksu kuchennego
  • montaż urządzeń sanitarnych w łazience
  • montaż szaf wnękowych

Czy mieszkanie w standardzie „pod klucz” się opłaca?

I tak i nie. Wszystko zależy od indywidualnych wymogów, oczekiwań oraz propozycji dewelopera. Mimo że jest to opcja coraz częściej oferowana przez deweloperów, mająca być atrakcyjniejsza dla klientów, tym samym zapewniająca deweloperom lepszą i szybszą sprzedaż ofert, to nadal rozwiązanie to posiada zarówno zalety jak i wady. Ma pewnie na to wpływ to, że nie ma dokładnego, oficjalnego wyjaśnienia tego pojęcia, więc deweloperzy często tłumaczą je według własnych preferencji, co przekłada się na kwestie finansowe.

Kupujesz mieszkanie? Wystrzegaj się tych 10 błędów.

U jednego dewelopera możemy otrzymać naprawdę w pełni wykończoną nieruchomość, wykonaną z wysokiej jakości materiałów, u drugiego mieszkanie, które musimy jeszcze dokończyć i wyposażyć lub mieszkanie wykończone, lecz do którego użyto materiały z średniej bądź niskiej półki.

Zasadniczo szacuje się, że wykończenie pod klucz wynosi ok. 10 procent wartości nieruchomości. Jeżeli mamy gotówkę, którą możemy na ten cel przeznaczyć i nie uśmiecha nam się wykańczanie mieszkania we własnym zakresie, stanowczo rozważmy tę opcję. Pozwoli nam ona oszczędzić czas i sprawi, że nasze “M” będzie gotowe do zamieszkania, kiedy tylko zechcemy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz