16 września 2024
Zdjęcie do artykułu zakup mieszkania 10 błędów

Kupujesz mieszkanie? Nie popełnij tych 10 błędów!

Zakup mieszkania czy domu to niewątpliwie ważna i dość kosztowna inwestycja. Niestety zdarza się, że decyzja podjęta o zakupie lokalu może okazać się zbyt szybka, przez co niewłaściwa. W przyszłości może to spowodować spore rozczarowanie, niemałe koszty i zszargane nerwy. Poniżej prezentujemy 10 najczęściej popełnianych przy zakupie błędów. Warto je przeanalizować, zanim dojdzie do decydującego spotkania u notariusza i podpisania umowy.

Pośpiech to zły doradca

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pośpiech. Wywołany sporą dawką ekscytujących emocji, może spowodować, że podjęta przez nas decyzja o zakupie mieszkania będzie przedwczesna. Obejrzenie większej ilości ofert, jak również stworzenie listy za i przeciw, pozwoli nam na porównanie poszczególnych propozycji mieszkaniowych. Ułatwi również podjęcie najwłaściwszej dla nas decyzji.

Wspólnota mieszkaniowa – co warto wiedzieć? – sprawdź

Nieznajomość rynku

Często poza pośpiechem można zauważyć u kupujących także brak rozeznania na rynku nieruchomości. W ferworze zakupu bazują oni jedynie na informacjach zaczerpniętych z prospektu od dewelopera lub też wiadomościach zasłyszanych od agenta nieruchomości. Decydując się na zakup lokalu, warto nie tylko odwiedzić kilka biur nieruchomości, ale również zajrzeć na branżowe strony internetowe i fora. Spróbujmy także dowiedzieć się czegoś więcej na temat samego dewelopera, jak również planu zagospodarowania przestrzennego okolicy, w której chcemy zamieszkać. Planując zakup, sprawdźmy także interesujący nas dom, czy mieszkanie w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że zakup wybranej przez nas nieruchomości jest właściwy i adekwatny do proponowanego standardu i cen obowiązujących na rynku

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź do czego przyda Ci się znajomość planu zagospodarowania przestrzennego.

Zakup nie do końca sprecyzowany

Jednym z najczęściej popełnianych błędów są złe założenia początkowe. Wynikają one z tego co chcemy mieć, natomiast nie uwzględniają tego, czego tak naprawdę potrzebujemy. Zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup mieszkania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu kupujemy nieruchomość. Czy jest ona przeznaczona na cele własne, czy też jako inwestycja, np. kupowane pod wynajem długoterminowy.

Kupione na chwilę

Zdarza się, że ze względów przeważnie finansowych decydujemy się na zakup mieszkania, które od początku nie spełnia naszych wymagań. Dotyczy to zwłaszcza lokali zbyt małych lub położonych w niedogodnej lokalizacji. W takich sytuacjach z reguły tłumaczymy sobie, że jest to mieszkanie “na chwilę” i że za kilka lat je zmienimy. Nic bardziej mylnego, bowiem może się okazać, że w przyszłości nie będziemy mogli sobie pozwolić na kolejne mieszkanie i przez kolejne lata pozostaniemy w tym kupionym wcześniej.

Największe nie znaczy najlepsze

Innym błędem często popełnianym przez kupujących jest zakup zbyt dużego lokalu, nieadekwatnego do naszych potrzeb. Im większy metraż, tym większe koszty mieszkania, które przy braku odpowiednich środków finansowych w konsekwencji będziemy urządzać przez lata. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy wybrany przez nas lokal jest adekwatny do naszych potrzeb i zarobków jest podsumowanie miesięcznych wydatków wraz z hipoteką (o ile istnieje). Warto, by suma naszych wszystkich wydatków nie przekraczała 36% naszych dochodów. W przeciwnym razie, dość szybko może okazać się, że nie stać nas na tak duży dom.

Poznaj plusy i minusy zakupu małego mieszkania!

Kusząca cena

Innym błędnym zachowaniem kupujących jest zakup najtańszego na rynku domu, czy mieszkania. Niestety, kierując się przy wyborze wyłącznie niską ceną, możemy szybko się przekonać, że zakupiony przez nas lokal nie spełnia oczekiwań. Dodatkowo słaba jakość wykonania sprawi, że będzie wymagał w przyszłości kosztownych przeróbek i remontów, narażając nas na spore koszty, których nie planowaliśmy.

Nieprzychylne otoczenie

Brak rozeznania w okolicy i lokalnej społeczności, w której niebawem przyjdzie nam egzystować, to następny problem. Zanim kupimy mieszkanie, warto zwrócić uwagę, gdzie i w jakim środowisku będziemy mieszkać. Wbrew pozorom, zignorowanie otoczenia może mieć dla nas fatalne w praktyce skutki, a uciążliwy sąsiad za ścianą będzie większym utrapieniem niż zbyt mały metraż.

Niewłaściwe zarządzanie czasem

Zakup mieszkania to niewątpliwie czasochłonne przedsięwzięcie. Zatem planując działanie, pamiętajmy, że będziemy potrzebowali czasu na podjęcie decyzji. Przygotowań wymaga również ewentualne uzyskanie kredytu, skompletowanie dokumentacji, remont i przeprowadzka. Jest to dość istotne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wprowadzając się do nowego lokum, sprzedajemy jednocześnie mieszkanie, w którym aktualnie przebywamy.

Własne “M” w chmurach – dowiedz się, czy warto kupić mieszkanie w wieżowcu.

Złożenie oferty bezwarunkowej

Decydując się na zawarcie umowy ze sprzedającym, kupujący często zapomina o uzależnieniu danej transakcji od wielu czynników wspomnianych powyżej. Warto pamiętać, że w przypadku zerwania umowy bezwarunkowej grożą nam spore sankcje finansowe. Decydując się na zakup, warto czasem pokusić się o dodatkowy zapis  w umowie, uwzględniający:

  • uzależnienie oferty od uzyskania kredytu hipotecznego
  • uzależnienie oferty od przeprowadzenia dokładnej inspekcji i jej wyników
  • uzależnienie oferty od sprzedaży własnej nieruchomości

Brak zainteresowania stanem prawnym nieruchomości

Niestety, coraz częściej na rynku nieruchomości, zwłaszcza wtórnym, zdarza się, że osoba podająca się za sprzedającego nie jest właścicielem ani pełnomocnikiem właściciela nieruchomości. Takie przypadki występują dość często, szczególnie wtedy, gdy planujemy zakup mieszkania bez pośredników. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, sprawdźmy dokładnie, czy lokal ma jednego, czy kilku właścicieli oraz czy stan prawny mieszkania faktycznie pozwala na jego sprzedaż.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz