24 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu zakładamy ogród hydroponiczny

Zakładamy ogród hydroponiczny

Uprawa roślin bez ziemi? A właściwie czemu nie? Do życia potrzebują one wody, światła i substancji odżywczych, a wszystkie te składniki da im się zapewnić bez konieczności sadzenia w glebie. Na tym właśnie polega hydroponika – uprawa roślin w warunkach bezglebowych. Jak założyć ogród hydroponiczny?

Czym jest hydroponika?

W największym skrócie jest to uprawa roślin w wodzie. Do przeprowadzenia procesu fotosyntezy potrzebują one promieniowania słonecznego, dwutlenku węgla i wody. Natomiast prawidłowy wzrost zapewniają im azot, potas, fosfor i inne mikroelementy, które stanowią sole rozpuszczalne w wodzie. W tradycyjnych warunkach roślina pobiera te składniki z gleby, w której zawieszone są cząsteczki wody z substancjami odżywczymi. Jednak takie same warunki stworzymy, zanurzając jej korzenie w wodnym roztworze soli mineralnych. Można w ten sposób hodować zarówno rośliny ozdobne, jak również warzywa i zioła. Jedynym warunkiem uprawy hydroponicznej jest zapewnienie roślinie możliwości swobodnego dostępu napowietrzonego roztworu z składnikami odżywczymi.

Hydroponika – jakie rośliny?

Do uprawy hydroponicznej nadaje się większość roślin, zarówno tych, które lubią dużo wilgoci, jak i tych, które dobrze radzą sobie z jej brakiem. Możemy w ten sposób uprawiać kwiaty ozdobne, jak, na przykład, dracena, fikus, storczyk, paproć, czy anturium, ale również sukulenty. Jeżeli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, zdecydujmy się na warzywa: roszponkę, sałatę, rukolę, białą kapustę, paprykę, a nawet pomidory. Na wodnej pożywce urosną nam także zioła – bazylia, tymianek, oregano i mięta. Możliwości jest naprawdę dużo, a jedynym warunkiem jest sporządzenie odżywki, zawierającej odpowiednio dobrane składniki mineralne. 

Przeczytaj: Jak założyć ogród wertykalny?

Jak założyć ogród hydroponiczny?

Do założenia hydroponicznej uprawy, będziemy potrzebować:

  • wewnętrznego wkładu w postaci pojemnika z tworzywa sztucznego z otworami na dnie
  • zewnętrznej, wodoszczelnej osłonki
  • podłoża do hydroponiki
  • nawozu dostosowanego do potrzeb rośliny, którą chcemy uprawiać
  • miernika wody, który pozwoli kontrolować jej poziom

Zakupioną roślinę umieszczamy w wewnętrznym pojemniku, a następnie wsypujemy do środka podłoże, które ją ustabilizuje.. Może to być keramzyt, perlit lub gotowe podłoże do hydroponiki. Wkład wkładamy do zewnętrznej osłonki. Wielkości obu naczyń powinny być tak dobrane, aby wewnętrzny pojemnik nie dotykał dna zewnętrznego, ale kończył się kilka centymetrów powyżej – w przeciwnym wypadku rosnące korzenie mogą się połamać. Zewnętrzne naczynie wypełniamy wodą do ⅓ jego wysokości. Kiedy roślina wypuści pierwsze korzonki, wymieniamy wodę na roztwór z nawozem.

Teraz musimy już tylko pilnować, aby wskaźnik roztworu był zawsze na optymalnym poziomie – wykorzystujemy do tego miernik wody. Pożywkę wymieniamy mniej więcej co 6 tygodni, a co 6 miesięcy czyścimy gruntownie zewnętrzny pojemnik i zapewniamy roślinie delikatną kąpiel zraszającą. Takie zabiegi pielęgnacyjne spowodują, że nasza roślina będzie optymalnie rosła i kwitła.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz