25 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu dom od dewelopera plusy i minusy

Zakup domu od dewelopera – plusy i minusy

Skorzystanie z oferty firm deweloperskich. To rozwiązanie wygodne i szybkie, dostępne także dla osób, które nie mają doświadczenia w budownictwie, a nie chcą lub nie potrafią skutecznie nadzorować prac ekipy remontowej. Nie jest jednak pozbawione wad. Czy przesłaniają zalety? Jak wypada porównanie mocnych i słabszych stron kupna domu od dewelopera?

Co powinieneś wiedzieć o stanie deweloperskim?

Oszczędność i komfort

Do niewątpliwych zalet kupna domu jednorodzinnego od dewelopera należy oszczędność czasu. Samodzielna budowa, chociaż oczywiście realizowana przez specjalną ekipę, i tak wymaga od inwestora wielu poświęceń. Wybór projektu, materiałów, nadzorowanie ekipy, załatwianie formalności – wszystko to wymaga mnóstwa czasu i zaangażowania, ale także fachowej wiedzy. Kupując dom z rynku pierwotnego nie musimy się takimi sprawami martwić, bowiem to deweloper odpowiada za prawidłową realizację inwestycji. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Okazuje się bowiem, że domy od deweloperów to często bardzo dobre lokalizacje oraz wysoki standard wykończenia w przystępnej cenie, co trudno osiągnąć samodzielnie kupując działkę i stawiając budynek od podstaw. Transakcja taka jest przy tym bezpieczna, gdyż działalność firm deweloperskich jest regulowana prawnie, a do tego właściciele domu otrzymują gwarancję na budynek.

Czas oczekiwania

Do wad kupna domu od dewelopera możemy przede wszystkim zaliczyć długi czas oczekiwania na ukończenie budowy domu. Osoby zainteresowanie zakupem nowego domu martwią się także o większe koszty wynikające z konieczności wykończenia i wyposażenia domu. Jednak na życzenie klient może w umowie z deweloperem zmodyfikować zakres robót, tak aby zmniejszyć koszty realizacji projektu. Z drugiej strony często deweloper, dzięki stałej współpracy z podwykonawcami może zaproponować bardziej korzystne stawki za poszczególne prace wykończeniowe.

Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości – kiedy przysługuje?

Niektórzy boją się zawierać umowy z deweloperem. Zdarza się bowiem, że małe i nieznane firmy deweloperskie bankrutowały, a niektóre nawet oszukiwały inwestorów. Prawo coraz lepiej chroni prawa nabywcy, dlatego transakcje te stają się coraz bezpieczniejsze. Inwestor ma prawo żądać od dewelopera prospektu informacyjnego, a deweloper pod groźbą kary finansowej zobowiązany jest do podawania prawdziwych informacji w prospekcie. Ponadto umowę na kupno domu warto skonsultować z prawnikiem, który sprawdzi czy nie zawiera ona klauzul niedozwolonych i innych niekorzystnych dla inwestora zapisów.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz