17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu największe fundacje charytatywne

5 najbogatszych fundacji charytatywnych świata

Tempo i kierunek działań w dzisiejszym świecie w przeważającej mierze dyktują decyzje i działania dużych organizacji. Na świecie działa mnóstwo korporacji i ogromnych firm, które mają wpływ na otaczającą rzeczywistość. W kontekście tego nie ma się co dziwić, że zasada „duży może więcej” przyjęła się również w przypadku fundacji charytatywnych.

Stichting INGKA Foundation: 36 miliardów dolarów.

Stichting INGKA Foundation to holenderska fundacja z siedzibą w Leiden, założona w 1982 roku przez Ingvara Kamprada – szwedzkiego miliardera, założyciela firmy IKEA. INGKA jest jedną z największych fundacji charytatywnych na świecie, a jej deklarowanym celem jest promowanie i wspieranie innowacji w dziedzinie architektury i wystroju wnętrz. Od niedawna organizacja wspiera również dzieci w krajach rozwijających się.

5 najmodniejszych aranżacji kuchennych

Bill & Melinda Gates Foundation: 34,6 miliarda dolarów.

Bill & Melinda Gates Foundation to aktualnie największa na świecie fundacja charytatywna, prowadzona przez Billa Gatesa, założyciela Microsoft i jego żonę Melindę Gates. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się fundacja, dlatego szacuje się, że jeszcze w tym roku może wskoczyć na pierwsze miejsce wśród najbogatszych fundacji charytatywnych świata. Fundacja przeznacza pieniądze na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami nękającymi Trzeci Świat i inne cele.

Wellcome Trust: 28,3 miliarda dolarów.

Wellcome Trust została założona w 1936 roku jako niezależna fundacja charytatywna wspierająca badania na rzecz poprawy zdrowia ludzi i zwierząt. Sama organizacja przyznaje, ze jej celem jest „osiągniecie nadzwyczajnej poprawy zdrowia poprzez wspieranie najzdolniejszych umysłów”, dlatego oprócz współfinansowania badań biomedycznych fundacja wspiera społeczne rozumienie nauki. Operacje Wellcome Trust są zarządzane z dwóch budynków na Euston Road w Londynie.

5 największych monopolistów świata

Howard Hughes Medical Institute: 16,1 miliarda dolarów.
Howard Hughes Medical Institute to amerykański naukowy instytut medyczny o charakterze non-profit, znajdujący się w Chevy Chase, Maryland. Założony w 1953 roku przez Howarda Hughesa. Jest to jedna z największych organizacji zajmujących się finansowaniem badań biologicznych i medycznych na świecie. Z fundacją związanych jest wielu laureatów nagrody Nobla, w tym Richard Axel – laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2004.

Ford Foundation: 11 miliardów dolarów.
Ford Foundation (Fundacja Forda) to prywatna fundacja amerykańska z siedzibą w Nowym Jorku, działająca dla promowania demokracji, zmniejszania biedy i tworzenia porozumienia światowego. O dotację w tej fundacji można się starać w jej siedzibie lub w jednym z dziesięciu międzynarodowych biur. Szacuje się, że Fundacja Forda przeznacza na dotacje około 400 milionów dolarów rocznie. Fundacja jest znana między innymi ze wspierania pokoju izraelsko-palestyńskiego.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz