Realizacja dużych inwestycji energetycznych w zakładanym czasie i budżecie jest dużym wyzwaniem. Sukcesy lub niepowodzenia danego przedsięwzięcia są wypadkową wielu czynników – od przygotowania projektu, przez wybór wykonawcy i współpracę na miejscu wydobycia, aż po utrzymanie i serwis obiektu.
Złoże ropy Kaszagan na Morzu Kaspijskim
W przeliczeniu na złote koszt tego projektu to 360 mld zł, czyli więcej niż wydatki zapisane na 2014 rok w polskim budżecie. Inwestycja w uruchomienie ropy i gazu ze złoża Kaszagan jest realizowana przez konsorcjum światowych potentatów: KazMunayGas, Eni, Shell, Exxon, Total, ConocoPhillips i INPEX.
Wydobycie docelowo ma ono sięgnąć 370 tys. baryłek dziennie. Uruchomiono je pierwszy raz we wrześniu 2013 roku, ale wkrótce potem zostało wstrzymane. W trakcie eksploatacji kazało się, że rurociągi łączące złoże z lądem są usiane mikrouszkodzeniami i nieszczelne. Prawdopodobnie doprowadził do tego występujący w złożu siarkowodór.
TOP 5 najdziwniejszych restauracji świata
Gorgon, Australia
Firmy Chevron, Exxon i Shell zamierzają uruchomić na północno-zachodnim wybrzeżu Australii największy na świecie zakład produkcji gazu LNG. Według aktualnych doniesień pierwszy gaz popłynie w 2016 r., czyli dwa lata później, niż pierwotnie oczekiwano. Obecnie szacowany koszt jest o 45% wyższy od początkowych założeń.
Ichthys, Darwin, Australi
Firmy Inpex i Total inwestują wspólnie w zakład skraplania gazu, który będzie pochodził ze złoża z morskiego pola Ichthys na Morzu Timor, ok. 200 km od wybrzeży Australii. Realizacja projektu wiąże się z budową ponad 800 km podmorskich gazociągów. Uruchomienie produkcji jest planowane na 2016 r.
5 najciekawszych “zielonych” inwestycji we Wrocławiu
Złoże Bowanienkowskoje, Syberia, Rosja
To projekt wydobywczy Gazpromu. Pole wydobywcze Bowanienkowo jest największe na całym Półwyspie Jamalskim, jego zasoby szacuje się na 4,9 bilionów metrów sześciennych. Wydobycie uruchomiono w 2012 r., a pełna zdolność wydobywcza powinna zostać osiągnięta do 2017 r.
Australia Pacific, Australia
Firmy Origin, ConocoPhillips i Sinopec realizują wspólnie projekt wydobycia gazu z pokładów węgla w północno-wschodniej części Australii. Do uruchomienia eksploatacji niezbędna jest budowa 530 km gazociągów od złóż gazu do portu LNG na wyspach Curtisa.
Sprawdź co wybrać rynek pierwotny czy wtórny.