25 maja 2024
zdjęcie do artykułu największe rynki giełdowe świata

TOP 5 rynków giełdowych świata

Do niedawna światowe centrum finansów znajdowało się w Europie i Stanach Zjednoczonych, a na liście największych i najważniejszych giełd królowały te ze Starego Kontynentu. Obecnie na znaczeniu zyskują rynki azjatyckie, takie jak Szanghaj, Tokio czy Hong Kong. Zawirowania na światowych giełdach wpływają na notowane na nich firmy. To z kolei odbija się na funkcjonowaniu szeroko pojętych instytucji finansowych. A ponieważ trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie kogoś, kto nie posiada chociażby konta czy lokaty, łatwo można wywnioskować, że sytuacja na giełdach wpływa tak naprawdę na każdego z nas. Gdzie więc znajdują się największe rynki obrotu papierami wartościowymi?

New York Stock Exchange (NYSE)

Największa giełda papierów wartościowych na świecie znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Mówiąc o giełdzie w USA, często używa się pojęcia Wall Street. W Stanach Zjednoczonych istnieje jednak wiele różnych giełd papierów wartościowych z których największą jest New York Stock Exchange (w skrócie NYSE).

Po nabyciu w 2008 r. American Stock Exchange (AMEX), NYSE jest absolutnym numerem jeden na świecie z miesięcznym obrotem w wysokości około 1520 miliardów dolarów. Przedmiotem obrotu są najbardziej znane indeksy na świecie jak indeks Dow Jones i S&P 500.

5 największych koncernów naftowych świata

Shanghai Stock Exchange

Choć funkcjonowała jeszcze przed II wojną światową, oficjalnie została założona w 1990 roku. Giełda w Shanghaju notuje ponad tysiąc firm, a do największych należą przede wszystkim Bank of China czy Sinopec. Kapitalizacja utrzymuje się na poziomie prawie czterech bilionów dolarów. Miesięczna wartość handlowana jest za prawie 1280 miliardów dolarów. Jeśli ta giełda papierów wartościowych pozostanie w pełni otwarta dla inwestorów zagranicznych, wydaje się, że jest to kwestią czasu, zanim giełda w Szanghaju będzie numerem jeden na świecie.

Nasdaq

Drugą co do wielkości amerykańską giełdą w pierwszej dziesiątce jest Nasdaq. Najważniejszym indeksem notowanym na tej giełdzie jest Nasdaq 100, który zawiera akcje 100 największych firm technologicznych. Z miesięczną wartością rynkową wynoszącą około 1180 miliardów dolarów jest to trzeci rynek na świecie, na którym każdego miesiąca sprzedaje się ponad 1000 miliardów dolarów.

5 najdroższych inwestycji energetycznych świata

Shenzhen Stock Exchange

Na czwartym miejscu listy znajdują się chińskie targi zlokalizowane w mieście Shenzhen. Na tej giełdzie akcje znajdują się w rękach państwowych. Z miesięczną kwotą 800 miliardów dolarów jest to druga co do wielkości giełda azjatycka.

Tokyo Stock Exchange

Ta giełda jest częścią spółki Japan Exchange Group. Najważniejszymi wskaźnikami na tej giełdzie jest japoński indeks Topix i Nikkei 225. Miesięczny wolumen obrotu wynosi około 400 miliardów USD.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz