25 maja 2024
zdjęcie do artykułu nietypowe sposoby inwestowania w nieruchomości

5 sposobów na nietypowe inwestycje w nieruchomości

Część pokoju, miejsce postojowe i własne krzesełko na trybunie kortu tenisowego, to tylko kilka z całej gamy niecodziennych sposobów na inwestycje, którymi kusi rynek nieruchomości. Jak wynika z zapewnień firm oferujących takie rozwiązania, możliwe do osiągnięcia rentowności bywają niekiedy dwucyfrowe.

Krzesło

Pierwszą z propozycji jest nieruchomość, przy której powierzchnia nawet najmniejszej kawalerki wydaje się ogromna. Chodzi o prawo pierwszeństwa do wykorzystania krzesełka na stadionie, korcie tenisowym lub innym obiekcie goszczącym imprezy masowe. Filozofia inwestowania polega na tym, że po zakupie prawa pierwszeństwa do zakupu biletu na konkretne miejsce, np. na stadionie, właściciel takiego prawa odsprzedaje bilety fanom, którzy przy okazji największych imprez sportowych czy koncertów są w stanie zapłacić krocie za wstęp. W Polsce próżno szukać zwolenników takiego rozwiązania, ale na Zachodzie jest ono traktowane poważnie.

Apartament wakacyjny – bezpieczna inwestycja?

Stanowisko do pracy w biurze

To jedno z najnowszych rozwiązań na rynku biurowym, które pozwala wejść w posiadanie nie całego budynku czy jego pojedynczego piętra, a jedynie pojedynczego miejsca pracy.

W Polsce ta idea dopiero zyskuje na popularności, podczas gdy w USA stanowi bardzo poważny segment. Szacunki amerykańskiego urzędu statystycznego zajmującego się rynkiem pracy sugerują, że w 2020 roku 65 mln osób w USA (40 proc. siły roboczej) będzie potencjalnymi użytkownikami biur coworkingowych.

 Miejsce postojowe

Kolejne rozwiązanie dotyczy inwestycji w coś większego i bardziej przyziemnego. Chodzi o miejsce postojowe, ale nie w garażu pod blokiem mieszkalnym, które za 200 czy 300 zł miesięcznie wynajmuje właściciel, ale na lotniskowym parkingu. Plus jest taki, że zarządzaniem i rozliczaniem z najemcami zajmuje się zewnętrzna firma, a inwestor czeka tylko co miesiąc na wpłaty. Do tego Peter Butterworth z firmy Barrasford and Bird zachwala, że rentowność takiej inwestycji wynosi minimum 8 proc. (nawet do 12 proc. rocznie), a potrzebny do inwestycji kapitał opiewa na 20 tys. GBP.

Jakie domy budują Polacy?

Magazyn samoobsługowy

Znacznie mniejszym kapitałem trzeba dysponować, jeśli wybierze się rynek samoobsługowych magazynów. Wejście na ten rynek w Polsce wymaga stworzenia magazynu od podstaw i zajęcia się całym biznesem “od a do z”.

Na Zachodzie możliwy jest zakup nawet pojedynczego stanowiska magazynowego, który zarządzany jest przez firmę zajmującą się całą sferą operacyjną biznesu. W takim wypadku inwestor po zakupie nieruchomości powinien jedynie czekać na comiesięczne czy cokwartalne przelewy.

Miejsce postojowe

Innym niskobudżetowym rozwiązaniem jest inwestycja w miejsce postojowe. Nie chodzi jednak o pojedyncze stanowisko w garażu pod blokiem mieszkalnym, które za 200 czy 300 zł miesięcznie wynajmuje właściciel, ale na lotniskowym parkingu. Plus jest taki, że zarządzaniem i rozliczaniem z najemcami zajmuje się zewnętrzna firma, a inwestor z założenia czeka tylko co miesiąc na wpłaty.

Zakup mieszkania za gotówkę – czym się różni od zakupu na kredyt?

Przykładowo firma Gatwick Properties zaznacza, że kupując za 20 tys. funtów (około 113 tys. zł) miejsce postojowe na parkingu przy lotnisku w Glasgow, można liczyć na przychody z czynszów na poziomie 8 proc. zainwestowanej kwoty przez pierwsze dwa lata. Później wynik inwestycji ma być zależny od obłożenia parkingu, ale już dziś pośrednik prognozuje, że przychody w trzecim i czwartym roku mogą wynieść po 11,3 tys. zł w skali roku.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz