19 września 2024
zdjęcie do artykułu 5 mitów o inteligentnym domu

5 największych mitów związanych z inteligentnym domem

Jakie są najczęściej powielane stereotypy dotyczące automatyki budynkowej?

Mit nr 1 – Tylko dla bogaczy

U podstaw tego mitu stoi przekonanie, że automatyka budynkowa jest rozwiązaniem tylko dla zamożnych posiadaczy przestronnych domów. Nie jest to prawdą, bo choć instalacja automatycznych systemów wiąże się z wkładem finansowym, ta inwestycja szybko się zwróci dzięki oszczędności energii.

Nowe mieszkania we Wrocławiu – sprawdź portal Rynek Pierwotny

Mit nr 2 – Zawsze działa

Czy w przypadku braku dostaw prądu lub ograniczonego dostępu do internetu inteligentny dom będzie funkcjonował? Przede wszystkim należy tu rozgraniczyć dwie różne kwestie. Na pytanie, czy kiedy zabraknie prądu, systemy przestaną działać, odpowiedź brzmi: tak, analogicznie jak w każdym innym domu. Co innego w przypadku braku internetu – systemy zautomatyzowanych budynków potrafią się bez niego obejść.

TOP 5 ekskluzywnych osiedli w Krakowie

Mit nr 3 – Nie obędzie się bez fachowca

Fałszywy jest mit, jakoby posiadanie inteligentnego domu wymagało ciągłego serwisowania go. Przeciwnie – system automatycznie dokonuje przeglądu swoich urządzeń i regularnie je “odpytuje”, by upewnić się, że działają bez zarzutu. Natomiast fachowa wiedza jest z pewnością konieczna w początkowej fazie, kiedy planujemy, a potem instalujemy system.

Mit nr 4 – Zainstalować jak najwcześniej

Panuje przekonanie, że najlepszy czas na instalację automatyki jest wtedy, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. To prawda, ale nie do końca. Najłatwiej zaplanować i zainstalować cały system w początkowej fazie wykańczania wnętrza, kiedy nie wiąże się to z nieplanowanym remontem i daje możliwość skorzystania w pełni z oferty. Jednak i w urządzonym już mieszkaniu możemy zaimplementować automatykę, bez konieczności uciążliwego skuwania ścian.

Wentylator sufitowy – czy warto zakupić?

Mit nr 5 – Modne, ale nie do końca opłacalne

W jakim stopniu koszty zakupu i instalacji systemów zwrócą się w postaci oszczędności eksploatacyjnych? Zmniejszenie temperatury o jeden stopień, co w inteligentnym domu możemy zaprogramować, pozwala zaoszczędzić nawet do 6 proc. energii w skali roku. Dzięki stacji pogodowej, która bada nasłonecznienie i stopień nagrzania elewacji, możemy zautomatyzować opuszczanie rolet na odpowiednią wysokość, niwelując konieczność włączania klimatyzacji.

Mając pod własnym dachem taką technologię, można jeszcze m.in.: obniżyć koszty użytkowania budynku, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu, umilić czas spędzany w domowym zaciszu, a jeśli zainwestuje się w elastyczny system automatyki, można go dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do wciąż zmieniających się wymagań i sposobu życia. Co przy tym jest istotne – nie trzeba być z wykształcenia elektronikiem aby umieć go obsługiwać.

Czy warto zamieszkać w Rzeszowie?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz