21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu ile utargujesz u dewelopera ceny ofertowe a ceny transakcyjne

Ile utargujesz u dewelopera? Ceny ofertowe a ceny transakcyjne

Firmy deweloperskie nie są zbyt skłonne do negocjacji cenowych. Na rynku pierwotnym obecne różnice między cenami mieszkań w ofercie i tymi w umowach wynoszą najczęściej około 100 –  150 zł na metrze kwadratowym. Spośród miast wojewódzkich najwięcej utargować można w Gdańsku, Katowicach i w Krakowie. Najmniej we Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie i Warszawie.

Najwięcej w Katowicach

Z danych Narodowego Banku Polskiego za II kw. 2016 r. wynika, że maksymalne różnice cen ofertowych i transakcyjnych nie wynoszą więcej niż około 500 zł / mkw. Tak jest w Katowicach. W Gdańsku deweloperzy są skłonni obniżyć cenę ofertową o ok. 400 zł/ mkw. a więc 20 tys. zł, biorąc pod uwagę 50-metrowe mieszkanie. Przeciętna cena całości takiej nieruchomości w stolicy Pomorza wyniesie 309 tys. zł i będzie niższa o 6 proc. od ceny ofertowej. Stosunkowo przychylni do obniżek okazują się też deweloperzy w Krakowie, gdzie ceny transakcyjne są niższe o ok. 300 zł/mkw.

Kiedy warto negocjować z deweloperem? Dowiedz się z Relist.pl

Najmniej natomiast można wytargować we Wrocławiu, gdzie ceny transakcyjne mieszkań są przeciętnie tylko o 20 zł / mkw. tańsze od ceny ofertowej! Podobnie rzecz ma się w przypadku takich miast jak: Lublin i Olsztyn – w nich różnica wynosi zaledwie około 50 zł / mkw.

Średnie ceny transakcyjne i ofertowe lokali na podstawie informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2016 r.  publikowanej przez Narodowy Bank Polski.

Zaprezentowane dane to tylko średnie statystyczne, dlatego też należy podchodzić do nich z odpowiednią rezerwą. W praktyce o tym, czy firma deweloperska będzie skłonna pójść klientowi na rękę i zejść z ceny, decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest ogólna koniunktura panująca na rynku. Deweloperzy częściej skłonni są do obniżek w sytuacji nadpodaży, czyli niewystarczającego popytu. Duża liczba niesprzedanych mieszkań działa stopująco na oczekiwania cenowe inwestorów mieszkaniowych, którzy chcą tym samym przyciągnąć do siebie klientów. Obecnie jednak sytuacja jest zgoła odmienna. Co prawda deweloperzy budują bardzo dużo, jednakże wysoką podaż równoważy bardzo duże zainteresowanie i liczba transakcji wykonywana przez kupujących. Potwierdzają to same wyniki deweloperów z zeszłego roku – około 60 tys. sprzedanych lokali.

Jak zmieniły się preferencje nabywców mieszkań w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł.

Nic więc dziwnego, że deweloperzy budują na potęgę. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w II kw. 2016 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła o 33 proc. kwartał do kwartału i o 17 proc. rok do roku. Z kolei jeśli chodzi o liczbę odbiorów technicznych mieszkań, tych było ponad 36 tys., czyli o 12 proc. więcej niż w II kwartale 2015 roku.

Kiedy deweloper obniży cenę?

Drugi czynnik, który ma wpływ na skłonności negocjacyjne to obecność programu Mieszkanie dla Młodych. Funkcjonuje on na zasadzie limitów cenowych, a ponieważ w dużej mierze kreuje popyt, deweloperzy dostosowują ceny do tychże limitów. Tam, gdzie duża liczba mieszkań spełnia wymogi MDM (limity są zbliżone albo nawet  przewyższają średnie ceny), deweloperzy będą mniej skłonni do obniżek, a ceny samych lokali mogą nawet rosnąć. Odwrotnie jest w przypadku miast, gdzie dostęp do oferty w MDM jest ograniczony. Tam firmy deweloperskie mogą być skłonne, na niektórych inwestycjach nieco „zejść” z cen transakcyjnych, by zmieścić je w widełkach programu.

Nieco inny aspekt w temacie negocjacji ma rozbudowany rynek mieszkań luksusowych. Drogie apartamenty windują ceny średnie dla poszczególnych miast, ale też dla klientów mieszkań z wyższej półki firmy będą bardziej przychylne podczas prowadzonych negocjacji. 

Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Wreszcie wśród czynników mających wpływ na politykę cenową firm są decyzje samego kupującego. Na rabaty mogą tu liczyć w szczególności osoby, które:

  • kupują mieszkania w pakietach (kilka nieruchomości) lub
  • na początku zakupu wprowadzają wysoki wkład własny lub
  • kupują lokale w całości za gotówkę.

Na koniec, warto również wspomnieć o tym, iż obniżki cenowe dotyczą także mieszkań gotowych, które z jakichś powodów nie znalazły nabywcy (zanim się jednak na nie zdecydujemy, poznajmy te powody). Swoich szans możemy również szukać, kupując nieruchomość o dużym metrażu.

Mieszkania cały czas drożeją. Jak bardzo deweloperzy podnoszą ceny?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz