30 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu jak kupić tanie mieszkanie

Jak kupić tanie mieszkanie?

Wysokie ceny mieszkań, drogie czynsze oraz brak możliwości skorzystania z rządowego programu dofinansowania – to główne przyczyny, które utrudniają zakup własnego mieszkania. Poniżej kilka alternatywnych sposobów na zakup tańszego lokalu mieszkalnego.

Zakup z programem “Mieszkanie dla Młodych”

Od tego roku można nabyć mieszkanie w ramach rządowego programu “Mieszkanie dla Młodych” (“MdM”). Dopłata rządowa, może ułatwić nabycie własnego “M”, jednak jest dostępna tylko dla nielicznych. Istnieje bowiem wiele warunków, które należy spełnić aby ubiegać się o kredyt z dofinansowaniem. “MdM” to również mniejsze dofinansowanie niż w zakończonej już “Rodzinie na Swoim”. W “MdM”, ubiegający się o kredyt może nabyć mieszkanie tylko z rynku pierwotnego i tylko w metrażu do 50 m kw. ( w przypadku singli) i 75 m kw. (w przypadku rodzin). Single mogą liczyć na dofinansowanie 10% wartości mieszkania, natomiast rodziny maksymalnie do 20%.

Jak dokonać wyceny nieruchomości? Przeczytaj na Relist.pl

Mieszkanie do remontu

Jeśli bardzo zależy nam na jak najszybszym nabyciu własnego mieszkania lub domu, warto rozważyć możliwość zakupu nieruchomości, która będzie wymagała remontu. Zawsze jednak, przed podjęciem decyzji o zakupie takiego lokum, należy policzyć, czy taka transakcja będzie dla nas opłacalna. Dokładne przyjrzenie się parametrom lokalu, szczególnie jego stanowi technicznemu, uchroni nas przed niekorzystnym zakupem, który może okazać się bardzo kapitałochłonny. Trafnym zakupem jest nabycie nieruchomości, która wymaga remontu, ale niewielkiego.

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania – co trzeba o nich wiedzieć?

Mieszkanie w wielkiej płycie

Jeśli nie robi dla nas różnicy, czy zamieszkamy w wielkim molochu, czy w kameralnym nisko piętrowym budynku, możemy rozważyć zakup mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Budynki wykonane w tej technologii, nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem wśród kupujących. Jeśli już są wybierane, to zazwyczaj z tego względu, że są tańsze niż mieszkania w nowym budownictwie. Obecnie, mieszkań na sprzedaż, w budynkach z wielkiej płyty jest wiele. Dostępne są w różnych metrażach, począwszy od tych najbardziej pożądanych, a więc jedno- i dwupokojowych, aż po większe, nawet cztero- i pięciopokojowe. Osiedla wielkopłytowe są zazwyczaj dobrze usytuowane pod względem połączeń komunikacyjnych z resztą miasta.

Polecamy: Co wpływa na wartość nieruchomości?

Mieszkanie na obrzeżach

Jeśli lokalizacja blisko centrum nie jest dla nas najważniejsza, warto przejrzeć oferty mieszkań w dzielnicach bardziej odległych. Mieszkania w nich zlokalizowane są dużo tańsze i zazwyczaj dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Przykładowo w prawobrzeżnej części Warszawy, mieszkania są w niższych cenach niż w lewobrzeżnej części. Na Białołęce lub Tarchominie, za tę samą cenę można kupić dwa razy większe mieszkanie niż w centrum. Również mieszkania w pobliskich, graniczących z Warszawą miejscowościach są w dużo atrakcyjniejszych cenach. Rozważając możliwość zakupu mieszkania, warto więc zastanowić się, czy taki wariant nie byłby dla nas najbardziej odpowiedni.

Poddasze do adaptacji

Miłośnicy skosów, nie mogą narzekać na brak ofert poddaszy wystawionych na sprzedaż. Są one dostępne nie tylko w wielowiekowych kamienicach, ale także w niskopiętrowych blokach, czy podwyższonych budynkach jednorodzinnych. Ich ceny są zróżnicowane i uzależnione w głównej mierze od lokalizacji, dlatego przyszły właściciel będzie mógł zaaranżować przestrzeń w rozsądnych granicach cenowych.

Czy warto negocjować z deweloperem i ile można na tym zyskać?

Mieszkanie z prawem dożywocia

Najmniej praktykowanym sposobem na zakup mieszkania lub domu jest zakup nieruchomości z prawem dożywocia. Oznacza to, że dokonując transakcji kupna – sprzedaży, zobowiązujemy się na dożywotnie utrzymywanie byłego właściciela. Zakup nieruchomości na takich warunkach jest dużo tańszy niż zakup nieruchomości po cenach rynkowych. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że kupując takie mieszkanie czy dom, zobowiązujemy się do dożywotniego sprawowania opieki nad poprzednim właścicielem.

Sprawdź co się sprzedaje na rynku nieruchomości.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz