25 maja 2024
zdjęcie do artykułu co wpływa na wartość nieruchomości

Co wpływa na wartość nieruchomości?

Lokalizacja, metraż, stan techniczny oraz standard wyposażenia to czynniki, które w decydujący sposób wpływają na decyzję o zakupie nieruchomości. Bez względu na to, czy chcemy kupić mieszkanie czy dom – ważne są także potencjalne możliwości, jakie będą wiązały się z posiadaniem tej, a nie innej nieruchomości.

Zakup mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę? – dowiedz się więcej

Dobre usytuowanie

Aglomeracja, małe miasteczko, wieś – im lepiej usytuowana nieruchomość, tym wyższa jest jej wartość rynkowa. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości mieszkaniowe, znajdujące się nieopodal strategicznych dla nas miejsc, a więc – pracy, szkoły, czy centrów handlowych. Jeśli wybór pada na miejsca oddalone od centrum, wówczas nabywane są nieruchomości, które położone są w miejscach o dobrze rozwiniętej infrastrukturze komunikacyjnej. Na mieszkania czy domy, w takich lokalizacjach, zawsze będzie popyt, a wartość nieruchomości będzie utrzymywała się na wysokim poziomie.

Masz problem ze spłatą kredytu hipotecznego? Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji.

Powierzchnia użytkowa

W tym przypadku wielkość ma znaczenie. Powierzchnia w dużym stopniu wpływa na wartość nieruchomości. Nie zawsze jednak im mieszkanie jest większe, tym jego cena jest wyższa. Powierzchnia mieszkania w dużym zatem stopniu koreluje z lokalizacją. Dla przykładu, duże 70 – metrowe mieszkanie na warszawskiej Białołęce będzie tańsze niż 40 – metrowe w centrum miasta. Niemniej jednak, mieszkania znajdujące się w tej samej lokalizacji, a różniące się metrażem, w sposób istotny mogą różnić się cenowo. Poza metrażem równie ważny jest rozkład mieszkania. Im większe możliwości adaptacyjne, które pozwolą dostosować przestrzeń do indywidualnych potrzeb, tym popyt na nie jest większy.

Alternatywa na przyszłość

Coraz większego znaczenia nabiera najbliższe otoczenie nieruchomości. Cisza i spokój to najbardziej pożądane jego parametry. Kupujący poszukują ofert w kameralnych i oddalonych od wielkomiejskiego zgiełku osiedlach. Najczęściej są to nietuzinkowe obiekty mieszkaniowe, zapewniające swoim mieszkańcom bezpieczeństwo poprzez całodobowy monitoring i ochronę. Dodatkowo ważny jest też odpowiednio zagospodarowany teren wewnętrzny, który wpływa na jakość życia i mieszkania.

Poznaj sprawdzone sposoby na podniesienie wartości mieszkania!

Stan techniczny

Duży wpływ na cenę ma stan nieruchomości, a więc jej wiek oraz technologia, w której została wykonana. Istotne jest z czego zbudowany jest dom, jaki jest jego stan techniczny. Dom postawiony w ostatnim dziesięcioleciu będzie o wiele bardziej wartościowy, aniżeli starsze, nadgryzione zębem czasu budynki. Również mieszkanie w nisko piętrowym budynku będzie dużo droższe aniżeli to, które znajduje się w bloku z wielkiej płyty. Jego koszty utrzymania będą dużo niższe, gdyż nie będą wymagały tak wysokich nakładów inwestycyjnych jak budynki wielkopłytowe.

Standard nieruchomości

Obecnie funkcjonalność nie jest sprawą fundamentalną, która decyduje o wyborze tej a nie innej nieruchomości. Czasem bowiem nakłady finansowe, jakie należy ponieść by nieruchomość doprowadzić do stanu użyteczności, może przekraczać jej wartość. Ważna jest zatem strona wizualna obiektu mieszkaniowego. Im bardziej dopracowane w najdrobniejszych nawet szczegółach, tym bardziej atrakcyjne dla potencjalnego kupca. Mieszkanie zadbane, urządzone ze smakiem i dobrze wyposażone zawsze zwiększy wartość nieruchomości. Jeśli mieszkanie jest wykończone w wysokim standardzie to jego cena automatycznie wzrasta.

Poznaj sprawdzone patenty na ukrycie kabli w domu!

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz