Przeglądając oferty firm deweloperskich, można odnieść wrażenie, że gwałtownie rośnie liczba lokali luksusowych, gdyż zamiast mieszkań coraz częściej w sprzedaży są apartamenty. Tylko co tak naprawdę oznacza to określenie? Okazuje się, że niestety terminologia jest tu bardzo mało precyzyjna. Jak więc odróżnić zwykłe mieszkanie od apartamentu?
Apartament to po prostu mieszkanie?
Na rynku nieruchomości panuje dość duża swoboda użycia określenia apartament, co może prowadzić do nieporozumień. Apartament zazwyczaj kojarzy nam się z lokalem luksusowym, wyróżniającym się wysokim standardem wykończenia, różnymi udogodnieniami, ale przez to też oczywiście wyższą ceną.
Natomiast słowo to w języku angielskim (apartament) oznacza po prostu mieszkanie. Jednak, po wejściu do języka polskiego, zaczęło być rozumiane jako „luksusowe urządzone, obszerne mieszkanie” (W. Kopaliński „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”). W praktyce okazuje się, że apartamentami nazywa się lokale o bardzo różnym standardzie. Terminologiczny chaos może sprawiać, że deweloperzy nadużywają tego górnolotnego określenia, a klienci nie wiedzą, co naprawdę się pod nim kryje.
Rynek nieruchomości premium się rozwija. Czy Polacy kupują coraz więcej takich mieszkań?
Brak kryteriów
Można się spodziewać, że polskie znaczenie słowa apartament, z powodu nadużywania ostatecznie straci na znaczeniu. W przyszłości będzie po prostu trochę „lepiej” brzmiącym synonimem mieszkania. Albo też powstaną jakieś jasne kryteria, według których będzie można odróżnić apartament od tradycyjnego lokum. Wśród graczy na rynku nieruchomości, debata nad tym nazewnictwem toczy się od jakiegoś czasu. Nawet powstają pierwsze próby jego usystematyzowania i wprowadzenia zasad określania nowych mieszkań mianem apartamentów.
Są to jednak bardzo surowe kryteria, na razie mało popularne i nie bardzo przystające do rzeczywistości, w której co drugi deweloper oferuje nam apartamenty. Chyba, że uznamy, iż w Polsce właściwie pojęte apartamenty stanowią faktycznie znikomy procent wszystkich mieszkań). Dlatego zanim sytuacja się nie wyklaruje, trzeba uświadomić sobie, że niestety w sprawie kryteriów wiemy, że… nic nie wiemy. Zamiast przywiązywać więc wagę do nazewnictwa, warto przyjrzeć się, co oferuje nam polski segment luksusowych mieszkań.
Inwestycja w penthouse – czy to opłaca się w Polsce?
Mieszkanie luksusowe, czyli jakie?
Mając w miarę szeroki obraz oferowanych na polskim rynku nieruchomości mieszkań, można określić, które na tyle się wyróżniają, żeby mogły być uznane za luksusowe (mniejsza o to, czy nazwiemy je apartamentami czy nie). Wydaje się logiczne, że aby zakwalifikować lokal do segmentu luksusowych mieszkań, musi on być przestronny, raczej wysoki i rozkładowy. Odpadają więc wszelkie mieszkania kompaktowe z aneksami kuchennymi, ściankami działowymi w salonie itp.
Mieszkańcy powinni dysponować osobną sypialnią (bardzo luksusowym rozwiązaniem jest sypialnia z wejściem do łazienki), wygodną i przestronną kuchnią i łazienką, a także częścią dla gości – salonem czy jadalnią. Przydatna jest dodatkowa część gospodarcza lub pralnia. Bardzo luksusowym elementem jest niewątpliwie duży taras z pięknym widokiem, gdzie można wstawić meble ogrodowe i ozdobne rośliny. Aby lokal pomieścił to wszystko, z pewnością powinien mieć minimum ok. 90 mkw. Natomiast warto zwrócić uwagę, że apartamentami nazywa się nieraz lokale nawet 30-metrowe.
ABC zakupu nowego mieszkania – sprawdź co powinieneś wiedzieć!
Luksus w każdym calu
Ważny jest też budynek, w którym znajduje się luksusowy lokal. Tzw. apartamentowiec raczej nie powinien być tradycyjnym blokiem, tylko wyróżniać się ciekawą architekturą i posiadać udogodnienia, takie jak winda, garaże podziemne, ochrona i recepcja. Ponadto musi go charakteryzować wysoki standard wykończenia części wspólnych. Raczej mało luksusowy będzie budynek w typie „mrówkowca”. Prestiżowe inwestycje są zazwyczaj dość niskie i nie stawiają na ilość, ale jakość mieszkań (duża powierzchnia wyklucza ich większą ilość w jednym budynku).
Oczywiście istotna jest lokalizacja. Za luksusowe inwestycje uważa się te usytuowane w bardziej prestiżowych częściach miast, z wygodnym dostępem do centrum. Ważne jest bezpośrednie otoczenie budynku – obecność placu zabaw, miejsc do spacerów i rekreacji, podświetleń, ozdobnej zieleni, oczek wodnych, skalniaków, itp.
Do luksusowych mieszkań na pewno zaliczają się te dwupoziomowe, a także lokale w modnych loftach lub soft loftach. Spotyka się też budynki wielorodzinne z basenem, siłownią lub SPA w ramach części wspólnej.
Jak widać, określenie apartament może być mylące, a w rozumieniu luksusowych mieszkań, jest zdecydowanie nadużywane przez deweloperów. Kierując się logiką i znajomością ofert na rynku nieruchomości, można natomiast ocenić, które lokale wyróżniają się ponadprzeciętnymi standardami i mogą być określone jako luksusowe. Póki brak jest ustalonych i powszechnie przyjętych standardów apartamentów, należy ostrożnie podchodzić do tego określenia i traktować je raczej jako zabieg marketingowy, niż konkretną charakterystykę lokalu. Zanim zabierzemy się za poszukiwanie własnego “M”, najlepiej samemu określić kryteria, jakie ma ono spełniać. Wtedy, na podstawie własnych potrzeb, możemy dokonać wyboru mniej lub bardziej luksusowego… apartamentu.