19 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu ceny nieruchomości negocjacje z deweloperem

Ceny nieruchomości – kiedy warto podjąć negocjacje z deweloperem?

Kiedy pod koniec poprzedniej dekady nastąpiło odwrócenie trendu cenowego na polskim rynku nieruchomości, wielu deweloperów zrewidowało swoje podejście do negocjacji cen. Od tej chwili, coraz częściej klienci uzyskiwali satysfakcjonujące ich warunki na etapie kupna mieszkania. W okresie boomu, przy nasilonym popycie, nie istniały szczególne podstawy do wprowadzania specjalnych rabatów cenowych.

Stabilność na rynku nie sprzyja negocjacjom

W obecnej chwili, sytuacja na rynku pierwotnym charakteryzuje się stabilizacją cen z lekkim trendem wzrostowym, w przypadku wyjątkowo atrakcyjnie zlokalizowanych nieruchomości. Po latach spadków, ceny osiągnęły poziom akceptowalny zarówno przez kupujących jak i przez oferujących mieszkania deweloperów. W przypadku większych polskich miast ceny nieruchomości mieszkaniowych delikatnie rosną lub zachowują się stabilnie. W takiej sytuacji pole do negocjacji z deweloperem jest zdecydowanie bardziej ograniczone niż jeszcze kilka lat temu.

Polecamy: Ceny mieszkań, czyli za co tak naprawdę płacimy deweloperom

Popyt na mieszkania ze strony kupujących jest bowiem stosunkowo wysoki, szczególnie w obliczu niskiego oprocentowania na rynku kredytowym. Należy zwrócić również uwagę na to, że w ostatnich latach przyrost nowej oferty na rynku był odpowiednio niższy. Oferta mieszkań, znajdująca się na rynku jest więc mniejsza niż faktyczne zapotrzebowanie rynkowe. Możliwości negocjacyjne są jednak uzależnione od złożonych czynników. Inwestycje różnią się między sobą ze względu na lokalizację, sąsiedztwo, projekt oraz opinię o deweloperze realizującym budowę.

W inwestycjach mniej popularnych wciąż istnieje spora szansa na wynegocjowanie atrakcyjnej ceny. Ciężko jednak liczyć na większe upusty cenowe w przypadku inwestycji, które cieszą się dużym zainteresowaniem. W takiej sytuacji deweloper najczęściej zdaje sobie sprawę z własnej przewagi oraz z faktu, że jest w stanie sprzedać mieszkanie po pierwotnie założonej cenie.

Pomocne będzie badanie rynku

Marże deweloperów sprzedających lokale mieszkalne wahają się w granicach 20 proc. po odliczeniu kosztów związanych z ich realizacją. W przypadku najbardziej popularnych lokalizacji deweloperzy są w stanie osiągnąć marżę przekraczającą nawet 30 proc. Oznacza to, że ze sprzedaży mieszkania o wartości 200 tys. zł, deweloper inkasuje zwykle ok. 40 tys. zł zysku. Aby podjąć negocjacje z deweloperem, cenę mieszkania należy wykonać lub zlecić analizę lokalnego rynku nieruchomości.

Nowy trend na rynku deweloperskim – budownictwo senioralne

Z badania rynku nieruchomości okaże się, czy istnieje możliwość uzyskania pożądanego upustu cenowego. Z pewnością na efekt negocjacji wpłynie również okres, w którym klient zdecyduje się nabyć mieszkanie. Najłatwiej negocjować cenę na początku inwestycji, gdy deweloper nie jest w staniej jeszcze dokładnie oszacować dynamiki sprzedaży mieszkań. W dobrej sytuacji jest również klient, który chce kupić mieszkanie w ukończonej inwestycji, w której sprzedanych zostało tylko 50 proc. lokali. W tym przypadku najprawdopodobniej deweloper zbyt optymistycznie oszacował popyt rynkowy lub inwestycja z jakichś innych powodów nie cieszy odpowiednim zainteresowaniem klientów. Może być to podstawą do rozpoczęcia skutecznych negocjacji cenowych.

Kiedy jeszcze warto negocjować?

Niższą cenę mieszkania łatwiej wynegocjować również w przypadku mieszkań gorzej usytuowanych w budynku. Najmniej chętnych znajdują zwykle lokale położone na parterze. Najczęściej cena wyjściowa lokali z tej grupy jest obniżona w porównaniu do mieszkań zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach. Nie oznacza to jednak, że klient nie jest w stanie uzyskać jeszcze dodatkowego rabatu. Istotna jest również ekspozycja mieszkania względem stron świata. Najbardziej atrakcyjne cenowo są lokale o ekspozycji zachodniej i południowej.

W przypadku pozostałych mieszkań, klient może na etapie negocjacji z deweloperem użyć argumentu o niewystarczającym doświetleniu lokalu. W kontekście ekspozycji mieszkania, bardzo ważny jest również aspekt uciążliwego sąsiedztwa. Jeżeli okna mieszkania skierowane są w stronę generującego hałas zakładu przemysłowego lub ruchliwej drogi to istnieje znacznie większa szansa, że klient skutecznie przekona dewelopera do swoich racji.

Segment premium coraz częściej w ofercie deweloperów – dowiedz się więcej!

Oprócz kwestii związanych z położeniem lokalu w budynku, szczególnie ważna z punktu widzenia dewelopera jest także forma zapłaty. Klienci, którzy są w stanie zapłacić za mieszkanie gotówką mają zdecydowaną przewagę. Dzięki temu deweloper uzyskuje pewność, że klient jest faktycznie zdolny do kupna mieszkania. W lepszej sytuacji są również klienci, którzy wpłacają znaczną część pieniędzy, posiłkując się kredytem tylko w niewielkim stopniu.

O efektywności negocjacji z deweloperem stanowić będzie właściwe przygotowanie klienta, skrupulatna analiza rynku i wypunktowanie wszystkich wad mieszkania lub inwestycji, które mogą następnie stanowić podstawę do zastosowania rabatu.

Mieszkanie czy dom – co bardziej opłaca się kupić w Przemyślu? Sprawdź.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz