Od dłuższego czasu, sytuacja na rynku nieruchomości wydaje się być stabilna. Ceny mieszkań, jeśli już się zmieniają, to w sposób nieznaczny. Zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego, bądź zakupowi za gotówkę, sprzyjają niskie stopy procentowe oraz program rządowych dopłat, wspierający zakup pierwszego mieszkania.
Choć wypłaty w ramach MdM-u zostały na ten rok już wstrzymane, nie słabnie zainteresowanie kupnem mieszkań, szczególnie tych za gotówkę. Są one nadal dobrą alternatywą na relokację środków z mało dochodowych lokat bankowych. Stopa zwrotu z wynajmu mieszkania, jest bowiem dużo bardziej korzystna niż oprocentowanie na lokatach. Poza tym, w największych miastach, zysk z najmu w całości może pokrywać koszty związane z finansowaniem kredytu.
Jakie mieszkania kupują Polacy? Przeczytaj nasz artykuł.
Mieszkanie za gotówkę
Według portalu Relist.pl deweloperzy nie mają powodów do zmartwień, pomimo że w ostatnim czasie, nowelizacja ustawy o programie rządowych dopłat, włączyła do oferty objętej dopłatami również mieszkania z rynku wtórnego. Już pierwszy kwartał, w którym pojawiła się możliwość nabycia mieszkania z rynku wtórnego, pokazał jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu lokale, które są dużo bardziej zróżnicowane pod względem lokalizacji i ceny, niż te oferowane na rynku pierwotnym.
Jak pokazują dane publikowane w raporcie Narodowego Banku Polskiego, na przykładzie 7 największych miast (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław), mieszkania kupowane za gotówkę stanowią duży odsetek wśród ogółu kupowanych mieszkań. Na koniec 2015 r. udział zakupów gotówkowych osiągnął poziom 59%. Na koniec 2015 r. Polacy wydali na zakup gotówkowy mieszkania ponad 3 mld zł.
Zgodnie z danymi NBP zapas niesprzedanych lokali w 6 największych miastach w Polsce zmniejszył się o ok. 3 tys., co wynikało z mniejszej liczby mieszkań wprowadzonych na rynek oraz finalizowaniem decyzji o zakupie mieszkania (przed 2016 rokiem, który miał przynieść wymóg wyższego wkładu własnego).
Budownictwo senioralne – nowy trend wśród deweloperów
Mieszkanie na kredyt
Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Jest to wydatek, który większości gospodarstw domowych, towarzyszy przez wiele kolejnych lat, dlatego część osób decyduje się na kredyt mieszkaniowy. Poniższe zestawienie pokazuje, jak co roku zwiększa się udział wartości kredytów w ogólnej liczbie transakcji kupna- sprzedaży.
Kupno mieszkania na kredyt to bardzo często jedyna możliwość stania się posiadaczem własnych czterech kątów. Jednak z roku na rok banki zaostrzają politykę kredytową i wymagają coraz wyższego wkładu własnego, co przekłada się na coraz mniejszą zdolność kredytową gospodarstw domowych.
Stabilne ceny mieszkań
W minionym roku, zwiększyły się wskaźniki szacowanej dostępności kredytów oraz mieszkań w dużych miastach. Wpłynęły na to: utrzymujące się na prawie niezmienionym poziomie ceny mieszkań, wzrost dochodów nominalnych gospodarstw domowych oraz niskie stopy procentowe kredytów.
Deweloperzy budują coraz wyżej – co decyduje o popularności wysoko położonych mieszkań?
Średnie ceny transakcyjne mieszkań w największych metropoliach ulegają nieznacznym wahaniom. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Popyt na kredyt mieszkaniowy w dużej mierze generowany był przez program rządowych dopłat. Niemniej jednak wypłaty na ten rok zostały już wstrzymane, co na pewno przełoży się na wielkość całkowitej akcji kredytowej w tym roku.
Najwyższe ceny mkw. nowy mieszkań odnotowano w: Warszawie(średnio 7 462 zł), Krakowie(6 357 zł) oraz Poznaniu(6 256 zł). Średnie ceny mieszkań na koniec roku zmieniły się nieznacznie w stosunku do III kwartału 2015 r.
Rynek wtórny zyskał na znaczeniu, po włączeniu go do programu MdM. Osoby planujące zakup własnego „M” szturmem ruszyły po dopłaty do szerszej oferty lokali, niż te oferowane przez deweloperów. Na koniec roku średnie ceny mkw. w większości analizowanych miast uległy spadkowi.
Inwestycje ekologiczne – przyszłościowe budownictwo w Polsce
Zakup mieszkania za gotówkę daje większe możliwości negocjacyjne niż kupno z udziałem kredytu mieszkaniowego. Kupujący może starać się o korzystniejsze warunki związane z transakcją kupna-sprzedaży. W wielu sytuacjach, zakup gotówkowy jest jedyną możliwością zakupu mieszkania np. w sytuacji, gdy nieuregulowane są sprawy gruntowe. Poza tym, mieszkanie kupione za gotówkę nie obciążone jest hipoteką, co daje szanse w przyszłości na szybszą jego sprzedaż.